7. 12. 2020 Systémová podjatost soudců Z tohoto pravidla, že nikdo nesmí být odňat svému zákonnému soudci, existují výjimky předvídané zákonem. Rozšířený senát Nejvyššího správního soudu se nedávno jednou z nich podrobně zabýval.
30. 11. 2020 Početí dítěte po smrti otce vyvolává diskuse napříč evropskými státy Mělo by ženě být umožněno umělé oplodnění ze kryokonzervovaných spermií zesnulého partnera? Podle Ústavního soudu je především na zákonodárci, aby stanovil podmínky a pravidla pro vznik života jiným než tradičním způsobem.
2. 11. 2020 Rozsudek Ústavního tribunálu hýbe Polskem. Omezování potratů rozdělilo společnost Polsko zaplavila vlna protestů proti rozsudku Ústavního tribunálu, který omezil potraty na situace, kdy byla matka znásilněna, nebo ji plod ohrožuje na životě.
22. 10. 2020 Azylové žádosti Číňanů musí po zásahu NSS znovu řešit vnitro. Hrozí v Číně křesťanům pronásledování? Čínští křesťané si u nás zažádali o azyl z důvodu pronásledování pro své náboženské vyznání. Kauza hýbe českou justicí. Zažívají křesťané v Číně represe?
19. 10. 2020 Kristina Colloredo-Mansfeldová téměř 30 let bojuje o zámek Opočno V kauze Opočno vydal Ústavní soud celkem tři nálezy. Ten poslední hýbe odbornou veřejností. Soud v něm nevyhověl restitučnímu nároku Kristiny Colloredo-Mansfeldové.
25. 9. 2020 Placenta jako předmět osobnostních práv a součást těla rodičky Otázka vydávání placenty po porodu budí rozpaky, a to nejen mezi lékaři a zdravotnickými pracovníky. Z jakého důvodu ji tedy nechtějí zdravotnická zařízení rodičce vydat?
21. 9. 2020 TIP Případ norského odebírání dětí před ESLP. Čeká i Michalákovou Pyrrhovo vítězství? Norský úřad odebral v roce 2011 dva syny rodičům Michalákovým. Trestní oznámení na matku i otce policie odložila. Jaké rozhodnutí ESLP můžeme očekávat?
15. 7. 2020 Rakousko je dalším sousedním státem umožňujícím sňatek homosexuálům. V Česku se na změnu čeká Rakousko se v loňském roce stalo po Německu druhým z našich sousedních států, který umožnil vstoupit do manželství osobám stejného pohlaví. Učinilo tak v důsledku rozhodnutí tamního ústavního soudu.
10. 7. 2020 Zdravotní komplikace v taláru? Kárné řízení se soudcem Kydalkou tentokrát řešilo zdravotní stav soudců Trestní soudce Kamil Kydalka je známý jako člověk, který je ve svém oboru odborníkem. Zároveň ale často stojí před kárným senátem.
7. 7. 2020 Máme právo znát platy lidí placených z veřejných zdrojů? Střet práva na informace a na soukromí Nové rozhodnutí Nejvyššího správního soudu dopovědělo Platový nález Ústavního soudu a znovu pootevřelo vrátka žadatelům o informace.
26. 3. 2020 Subsidiarita bezdůvodného obohacení Bezdůvodné obohacení má subsidiární charakter. To je informace, kterou můžeme nalézt nejen v právnických učebnicích, ale i v mnoha rozhodnutích nejvyšších soudů. Tak jednoduché to ale není.
7. 1. 2020 Neúčinnost právních jednání bez přiměřeného protiplnění v insolvenčním řízení v kontextu judikatury českých soudů Cílem článku je zhodnotit efektivitu právní úpravy neúčinnosti právních jednání bez přiměřeného protiplnění v insolvenčním řízení, identifikovat její případné nedostatky a formulovat doporučení de lege ferenda.