25. 1. Basilejská kompaktáta z roku 1436 obsahovala řadu právních nejasností Jedním z nejvýznamnějších dokumentů českého středověku jsou basilejská kompaktáta. Jejich text obsahuje ale několik nejednoznačných míst.
4. 1. K právní povaze protiepidemických opatření. Právní předpisy, nebo opatření obecné povahy? Příslušné státní orgány v současné době vydávají různá opatření za účelem zpomalení šíření nemoci covid-19. U opatření ministerstev a hygienické stanice bylo z typového hlediska sporné, zda se jedná o právní předpisy svého druhu, nebo o opatření obecné povahy.
30. 12. 2020 EU a Velká Británie uzavřely dohodu o obchodu a spolupráci. Jaké nejdůležitější změny nás čekají? Důležitá „pobrexitová“ dohoda byla sjednána doslova na poslední chvíli. Jak bude obchod mezi oběma subjekty probíhat? Jaké pracovní podmínky budou mít občané EU na tamním území?
28. 12. 2020 Neprávem opomíjený Karel Engliš. Spoluzakladatel Prf MUNI a její první rektor Jakmile se řekne Masarykova univerzita, každému vytane na mysli první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Jen málokdo z nás by vedle Masaryka zařadil i Karla Engliše. Významného muže své doby.
18. 12. 2020 Dodržování nového nástroje EU na ochranu právního státu má být podmínkou čerpání unijních peněz Hlavy států a vlád členských států EU se na prosincovém summitu dohodly na novém dlouhodobém rozpočtu i na nových pravidlech jeho čerpání, které má být podmíněno dodržováním zásad právního státu.
15. 12. 2020 Význam komunikace mezi lékařem a pacientem a protiprávnost zákroku bez informovaného souhlasu Článek se věnuje významu správné komunikace mezi lékařem a pacientem. Rovněž se zabývá následky pochybení lékaře při získávání informovaného souhlasu od pacienta.
7. 12. 2020 Systémová podjatost soudců Z tohoto pravidla, že nikdo nesmí být odňat svému zákonnému soudci, existují výjimky předvídané zákonem. Rozšířený senát Nejvyššího správního soudu se nedávno jednou z nich podrobně zabýval.
30. 11. 2020 Početí dítěte po smrti otce vyvolává diskuse napříč evropskými státy Mělo by ženě být umožněno umělé oplodnění ze kryokonzervovaných spermií zesnulého partnera? Podle Ústavního soudu je především na zákonodárci, aby stanovil podmínky a pravidla pro vznik života jiným než tradičním způsobem.
23. 11. 2020 TIP Je nařízení homeoffice bezzubé? Práce na dálku u nás stále existuje toliko v rámci zákoníku práce, jenž pevně stojí na straně zaměstnanců. V článku odpovídáme na nejdůležitější otázky, které nyní mohou zaměstnavatele trápit.
18. 11. 2020 Vláda schválila návrh nového zákona o internetových platformách pro sdílení videí Nový předpis má mimo jiné zajistit lepší ochranu před projevy násilí a nenávisti, podněcováním k terorismu a nežádoucím obsahem obchodních sdělení.
16. 11. 2020 Povinná mlčenlivost ve zdravotnictví není bezbřehá. V praxi se ale setkáváme s nedostatky Odborná veřejnost vede spory o rozsah povinné mlčenlivosti. Co je obsahem tohoto institutu? Kdy je šíření poznatků o zdravotním stavu pacienta žádoucí?
11. 11. 2020 Jak podpořit ženy v právnických profesích? Pomoci chce nový česko-slovenský žebříček i ocenění Agentura Cover Story spustila nový projekt #PRVNÍCH100LET, který chce komunitu žen v právnických profesích ještě více propojit a posílit.