TIP 18. 6. Jak přednostní práva decimují Sněmovnu? Několikahodinové projevy opozičních předsedů „boří“ Sněmovnu, právě proto diskuze o novele jednacího řádu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v posledním období značně zesiluje.
7. 12. 2020 Systémová podjatost soudců Z tohoto pravidla, že nikdo nesmí být odňat svému zákonnému soudci, existují výjimky předvídané zákonem. Rozšířený senát Nejvyššího správního soudu se nedávno jednou z nich podrobně zabýval.
30. 11. 2020 Početí dítěte po smrti otce vyvolává diskuse napříč evropskými státy Mělo by ženě být umožněno umělé oplodnění ze kryokonzervovaných spermií zesnulého partnera? Podle Ústavního soudu je především na zákonodárci, aby stanovil podmínky a pravidla pro vznik života jiným než tradičním...
16. 11. 2020 Povinná mlčenlivost ve zdravotnictví není bezbřehá. V praxi se ale setkáváme s nedostatky Odborná veřejnost vede spory o rozsah povinné mlčenlivosti. Co je obsahem tohoto institutu? Kdy je šíření poznatků o zdravotním stavu pacienta žádoucí?
5. 11. 2020 Ženy z pohledu práva a jejich postavení – diskuse s Kateřinou Šimáčkovou Pod záštitou Moravské zemské knihovny proběhly na podzim roku 2020 dvě online akce zabývající se postavením žen a jejich reálným zastoupením ve vyšších soudcovských funkcích. Jak je hodnotí Kateřina...
2. 11. 2020 Rozsudek Ústavního tribunálu hýbe Polskem. Omezování potratů rozdělilo společnost Polsko zaplavila vlna protestů proti rozsudku Ústavního tribunálu, který omezil potraty na situace, kdy byla matka znásilněna, nebo ji plod ohrožuje na životě.
22. 10. 2020 Azylové žádosti Číňanů musí po zásahu NSS znovu řešit vnitro. Hrozí v Číně křesťanům pronásledování? Čínští křesťané si u nás zažádali o azyl z důvodu pronásledování pro své náboženské vyznání. Kauza hýbe českou justicí. Zažívají křesťané v Číně represe?
14. 10. 2020 Právo dítěte na nepřetržitou přítomnost rodiče nemění ani pandemie koronaviru Co je to tzv. nepřetržitý kontakt? Zjistěte, kdy a za jakých podmínek má rodič právo na nepřetržitý kontakt se svým dítětem, případně kdy by mu toto právo mohlo být omezeno.
5. 10. 2020 Spáchání trestného činu během nouzového stavu a vyšší trestní sazby Vyhlášení nouzového stavu má zajímavé dopady v trestněprávní oblasti. U některých trestných činů se totiž mohou naplnit skutkové podstaty s přísnějšími trestními sazbami.
TIP 21. 9. 2020 Případ norského odebírání dětí před ESLP. Čeká i Michalákovou Pyrrhovo vítězství? Norský úřad odebral v roce 2011 dva syny rodičům Michalákovým. Trestní oznámení na matku i otce policie odložila. Jaké rozhodnutí ESLP můžeme očekávat?
2. 9. 2020 Přeplněnost věznic a amnestie jako řešení? Hledejme raději dlouhodobá východiska Česká republika se dlouhodobě potýká s problémem přeplněných věznic. Vyvstává tedy otázka, zda je amnestie efektivním a dlouhodobým řešením, nebo jsou zde vhodnější způsoby.
27. 7. 2020 Tlak společností na nízkou výrobní cenu vede k porušování lidských práv v módním průmyslu Podívejme se na oblečení, které právě máme na sobě. Zamysleme se nad tím, kdo ho vyrobil, jaké byly jeho pracovní podmínky a kolik za svou práci dostal zaplaceno.