Irena Marková
právnička působící v Kanceláři Evropského soudu pro lidská práva
Ve Francii právě za velkého zájmu médií probíhá trestní proces s mužem, který po dlouhá léta na internetu nabízel svou zdrogovanou manželku jiným mužům. Tato žena teď trvá na tom, aby bylo řízení veřejné a vyburcovalo veřejnost k zamyšlení. A to se jí daří. Článek popisuje jednu z mnoha reakcí, kterou tato kauza vyvolala u mužské části francouzské společnosti.
Zajímají-li vás strukturální nespravedlnosti mezi muži a ženami ve společnosti, a zejména v právu, pravděpodobně jste již zaznamenali publikaci Mužské právo, jejíž první díl vyšel v roce 2020. Nyní se chystá druhý díl, ve kterém najdete i příspěvky o sexuálním násilí.
Když letos v létě autorský kolektiv Mužského práva II tuto publikaci představoval čtenářům, jedna z editorek, Pavla Špondrová, vyzývala ke „kritické debatě o mužství“, jakož i ke vzájemné podpoře žen a mužů v jejich snahách o emancipaci od norem, k solidaritě a vytváření pospolitosti. Nejen ženy totiž trpí společenskou dominancí mužů, i muži se podle Pavly Špondrové potřebují osvobodit – od výhod, ale také od otěží, které pro ně představují tradiční stereotypy vážící se k mužství a narativ soutěže.
Cílem tohoto článku je přispět k výše zmíněné debatě, podpořit muže – a nejen je – v jejich emancipaci a přinést malou inspiraci ze zahraničí, konkrétně z Francie. Ve městě Avignon tam totiž v současnosti probíhá tzv. mazanský proces, který hýbe veřejným míněním (viz např. https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/gisele-pelicotova-znasilneni-francie-soud/r~72e302a287d711efbf960cc47ab5f122/). Jako hlavní obžalovaný v něm vystupuje Dominique Pelicot, jednasedmdesátiletý důchodce, jemuž obžaloba klade za vinu, že po dobu deseti let zdrogovával svou (dnes již bývalou) manželku, aby ji pak v bezvědomí znásilňoval a na internetu bezplatně nabízel ke znásilnění desítkám dalších mužů. Přitom vše natáčel na video, ze kterých se jeho bývalá žena až dnes dozvídá, co se s ní po celou tu dobu dělo.
Jakkoliv jde o výjimečnou kauzu, pro mnohé v ní vykrystalizovalo všudypřítomné mužské násilí. V očích početné veřejnosti tak ve skutečnosti na trestní lavici nesedí jen pan Pelicot, ale celé mužské pohlaví. Jiní – vesměs muži - se proti tomuto chápání, které je háže do jednoho pytle s obžalovanými, ohrazují a tvrdí, že jde o problém jedinců, nikoliv systému. Odtud hashtag #Notallmen (#Pastousleshommes), tedy „ne všichni muži“, na sociálních sítích.
Na to veřejně reagoval esejista a terapeut Morgan N. Lucas, který v září ve francouzském deníku Libération otiskl desetibodový program či návod (fr. feuille de route), jak – sedm let po vypuknutí #MeToo – skoncovat s mužskou dominancí. Pod jeho text se v té době podepsalo již více než 200 veřejných osobností (mezi nimi spisovatel Gaël Faye, herec Gilles Lelouche a režisér Cyril Dion). Lucas tak mimojiné odpověděl na výzvu jistého francouzského herce, který se na jaře v jednom ze svých rozhovorů dožadoval návodu, jak přiložit ruku k dílu a být lepším feministou.
Podle Lucase kauza Pelicot ukázala, že mužské násilí není jen věcí několika monstrózních jedinců, nýbrž záležitostí jednoho každého z mužů. Zahrnout muže jako celek dle jeho názoru znamená poukázat na systémové mužské násilí, protože všichni muži bez výjimky profitují ze systému, ve kterém jsou ženy v podřadném postavení. Jsou-li problémem všichni muži, oni všichni mohou být také součástí řešení. A začít tím, že se přestanou považovat za nepostradatelné a pochopí, že je ženy nepotřebují, tedy rozhodně ne ke své emancipaci. To, co ženy potřebují, je, aby jim muži přestali házet klacky pod nohy. #Notallmen neposkytne podle Lucase pocit klidu ženám, pouze mužům a jejich egu. Ale ono nestačí říct „já nejsem jako ti ostatní“, neboť takové fráze nemají vzhledem k rozsahu mužského násilí žádnou hodnotu. Alespoň dokud po nich nebudou následovat konkrétní a každodenní činy. Lucas se domnívá, že ještě není pro muže pozdě na to, aby přestali participovat na systému, který ke své existenci potřebuje ovládat druhou polovinu populace.
Jeho návod „od muže pro muže“ zní takto (přeloženo z francouzského textu publikovaného dne 21. září 2024 v deníku Libération):
Narozdíl od Lucase v deníku Libération je autorkou tohoto příspěvku žena. Žena, která si je vědoma toho, že mnozí muži vnímají feministky a jejich postoje nepřátelsky a že tento návod budou považovat jen za další kritiku a obvinění. Autorka nicméně věří, že se obrací i k těm, kteří jsou si problému mužské dominance vědomi a chtějí ho řešit, jen nevědí, kde začít. Pro ty může být Lucasův text užitečnou pomůckou či inspirací. A možná něco osvětlí i těm ženám, jejichž osobní zkušenost s muži a strukturální nespravedlností je odlišná.
Cílem totiž není napětí mezi muži a ženami, ale vzájemné pochopení a snaha nalézt lepší uspořádání společnosti.
právnička působící v Kanceláři Evropského soudu pro lidská práva
Úvodní foto: Mohamad Salaheldin Abdelg Alsayed/Anadolu via Getty Images
Ve výuce dějepisu si rozhodně nelze stěžovat na nedostatek právních dokumentů. Mnozí si jistě vybaví Zlatou bulu sicilskou, Pragmatickou sankci, Versailleskou mírovou smlouvu či Mnichovskou dohodu. S řadou důležitých...
Česko směřuje k zakotvení principů restorativní justice (RJ) v novele trestního řádu, která prošla připomínkovým řízením. Novelu doplní nová metodika vydaná Institutem pro restorativní justici (IRJ), která tyto...