Humans of PrF – Jakub Strouhal

Blogy Humans of… odkrývají příběhy skutečných lidí po celém světě, zachycují jejich myšlenky, rozmanitost. Okénko Humans of PrF takto zachycuje naše kolegy z fakulty a přináší tím pohled pod povrch ve světě mnohdy uniformních a uhlazených právníků. Představuje se básník Jakub Strouhal, student doktorského studia na Katedře práva životního prostředí a pozemkového práva, jemuž 11. října vyšla básnická sbírka nazvaná Podzimov. Autor na ní pracoval přes deset let a mimo jiné popisuje i život studenta na právech. Pod textem naleznete ukázku, kterou nám autor laskavě poskytl.

11. 12. 2017 Sabina Baronová

Bez popisku

"Když mi naši ve třeťáku oznámili, že se budou rozvádět, první myšlenka, co mně proběhla hlavou, byla, jestli to bude spornej, nebo nespornej rozvod. Do tý doby pro mě totiž právo bylo takovým návodem na život. Měl jsem pocit, že všechny konflikty a nesnadný situace se daj rozložit a krásně napasovat na nějakou normu, nějaký pravidlo. Pamatuju se, jak sem jednou v neděli u oběda navrhl, abychom hádku ohledně kuřecích a vepřovejch řízků vyřešili pomocí poupravenýho testu proporcionality.

Když se ale naši rozvedli, najednou to nestačilo. A o tom nejvíc je asi moje poezie, respektive moje sbírka. Snažím se v ní popsat chvíle, kdy člověk přestane rozumět, všechno je málo a nic nepomáhá. A teď nemyslím zkoušku z mezinárodního práva soukromýho, ale třeba první lásku, první ránu do hlavy nebo let větroněm. Nevím, jestli to, co píšu, je dostatečně hezký, jsu ale přesvědčenej, že je to o to víc vopravdový."    

Panelák

Ševa se chtěla zabít

a nikomu o tom neřekla

jen se rozběhla k balkónu

ve čtrnáctým patře

 

vítek ji chňapl po vlasech

a držel je oběma rukama

i když už nemohl

i když tak plakala

 

a držel je u sebe

jen aby nespadly

aby mu nespadly

z takové výšky.

 

 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info