Globální oteplování

11. 12. 2017 Svatava Veverková

Bez popisku

Podzim pomalu střídá ZIMA. Navzdory klesající rtuti teploměru je v kostech cítit TEPLO. Kolem palčivě PÁLÍ OHNĚ otázek. Rozhodli jsme se proto (ne)hasit, co nás (ne)PÁLÍ, a se ZÁPALEM Vám naservírovat články reagující na FAKT GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ.

Oslovili jsme vyučující práva životního prostředí s otázkou, co si myslí o GLOBÁLNÍM OTEPLOVÁNÍ. Vojtěch Vomáčka odpovídá: „Vzduch, voda a půda budou luxusem třetího tisíciletí, který prodává a který dává moc. Který posunuje lidský pokrok. Nakonec tak přijde díky novým technologiím i pět minut po dvanácté alespoň hořkosladký konec. Možná ne pro všechny, a velká část lidstva změny klimatu nepřežije. Včetně environmentálních uprchlíků, které nechají bohatí bílí Češi udusit, uhořet nebo utopit se. Tyhle nůžky, které se strašně rychle otevírají mezi člověkem a přírodou a mezi bohatými a chudými, to je pro mě skutečná tvář globálního oteplování.“

O tom, že jsme všichni STEJNĚ TEPLÍ, ale někteří si mohou být TEPLEJŠÍ, psala v článku Manželství pro všechny Anna Katerina Vintrová. Německý parlament schválil změnu legislativy a rozšířil práva homosexuálních párů. Od prvního října mohou homosexuálové v Německu uzavřít manželství stejně jako tomu je v Beneluxu, Francii, Rakousku, Portugalsku či Španělsku. Vzhledem k povolebnímu politickému složení nepředpokládáme, že by k LOKÁLNÍMU OTEPLENÍ v průběhu následujících čtyř let došlo i v České republice.

Přesto i v naší pro západo pro východní domovině zaznívají hlasy, které se snaží o zrovnoprávnění homosexuálů. Majitelkou jednoho z nich je Kateřina Šimáčková. Ačkoliv sama sebe za rebelku nepovažuje, svými názory mnohdy vybočuje z jinak rigidního právního konzervatismu. V rozhovoru pro časopis FAKT říká: „Je pro mě stejně důležité, aby zazněl hlas toho, kdo považuje manželství za svátost, jako toho, kdo programově manželství odmítá a chce vytvořit rodinu jiným způsobem, bez něj. Vůbec si nemyslím, že jde o něco nového. Pro mě je to staré téma lidské svobody. Podmínkou svobodné společnosti je respekt k tomu, že ti druzí svou svobodu využívají jinak než my. Ostatně zákony či soudní rozhodnutí by neměly novinkám úplně bránit, musíme respektovat, že za chvíli bude svět váš, tedy vaší generace.“

I její jinak silný hlas nemusí vždy znít HŘEJIVĚ. Jakub Strouhal o tom píše v povídce Když duha nemůže: „A pamatuju se, že tehdy pršelo celej den. Že pršelo, i když se Jakub vrátil z práce. Že pršelo i přes noc. Byl to zkrátka jeden z těch dnů, kdy duha vyjít nemůže.“ Jakub dále v rubrice Humans of PrF MU představuje svoji básnickou sbírku, která vznikala deset let.

V neposlední řadě jsme si povídali s mladým podnikatelem Liborem Hořením o jeho projektu DobroKáva. Výběrovou kávu dával lidem výměnou za příslib dobrého skutku. Ty hřály u srdce, čímž přispívaly ke GLOBÁLNÍMU OTEPLOVÁNÍ.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, inspirativní čtení Vám přeje šéfredaktorka časopisu.


Svatava Veverková

Časopis byl do roku 2017 vydáván pod názvem FAKT.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info