Praxe v neziskovkách: Pomoc, která baví

Neziskové organizace přinášejí studentům pestrou nabídku možností, jak absolvovat svoji povinnou praxi v klidu. Většinou se v nich potkáte se vstřícným přístupem, jelikož se zde sdružují lidé s podobnými názory a chutí pomáhat. Neziskovky bývají také zaměřené na užší oblast práva, proto je vhodné výběr praxe přizpůsobit svým zájmům. Pokud vše pečlivě zvážíte, mohou Vám na oplátku přinést specifické zkušenosti a prohloubit tak Váš vztah k tématům, kterým se třeba chcete věnovat i profesionálně. Stačí si najít tu svou.

11. 12. 2017 Vojtěch Dědek, Jan Šlajs, Sabina Baronová

Bez popisku

Vojtěch Dědek: Frank Bold dokazuje, že i správa nebo životko můžou být zábava

Chceš konečně zjistit, co je právo a jak je možné ho efektivně používat? Nebaví Tě jen kopírovat? Přihlas se na stáž do Franka Bolda. Často se mezi svými spolužáky setkávám s názorem, že právo životního prostředí či správní právo je otřesná nuda. Mohlo by se to tak zdát, ve Frankovi ale zjistíš, že to může být skvělá zábava.

Organizace Frank Bold je rychle se rozvíjející kombinace advokátní kanceláře a neziskovky. Dlouhodobě se zaměřuje především na právo životního prostředí, služby pro aktivní občany a obce. Její doménou je energetické právo a obnovitelné zdroje. Nesmíme ani zapomenout na projekt Rekonstrukce státu. Je to spojení mnoha oblastí práva na jednom místě, kde dostaneš příležitost vyzkoušet si vše, co Tě bude zajímat.

Stáž ve Frank Bold se primárně odehrává v právní poradně. Stážisté odpovídají ve spolupráci s právníky na dotazy aktivních občanů a spolků. Veřejné právo dominuje. Stážisté se podílejí na fungování webu plného odpovědí na právní dotazy, pomáhají ho rozšiřovat a zlepšovat. Pro občany se každý měsíc vytváří zpravodaj s manuálem na konkrétní téma, pořádají se setkání a semináře. A mnoho dalšího.

Ve Frankovi se můžeš specializovat. Baví Tě čistá energetika? Fungování firem? Životní prostředí? Nebo korupce? Iniciativě se meze nekladou, naopak, je velmi vítaná a Ty se můžeš realizovat za pomoci zkušených právníků. Zapojit se je možné také do chodu advokátní kanceláře, ta se zasloužila o mnoho přelomových rozsudků z oblasti správního práva, které jistě dobře znáte. Frank Bold je nabitá lidmi, kteří vědí, co dělají a proč to dělají. Mezi nimi se člověk prostě musí cítit dobře.

Praxe není časově náročná. Vyžaduje se kolem 20 hodin měsíčně, je však na Tobě, kolik budeš chtít stáži věnovat. A věř mi, že u 20 hodin nezůstaneš. Na stáž se chodí na celý rok, což má velkou výhodu v tom, že dostaneš prostor vyzkoušet si všechny sekce, kterých má Frank Bold několik, a zjistit, co Tě baví. A můžeš růst. To není fráze, to je zkušenost. Je s tebou zacházeno jako s rovnocenným partnerem a všichni si navzájem tykají. Mnoho stážistů ve Frankovi zůstalo na déle než jeden rok, což byl i můj případ. Nastoupil jsem na začátku druhého ročníku a bylo to to nejlepší, co jsem mohl udělat.

Jan Šlajs: Liga lidských práv změnila můj pohled na zdravotnictví

Všichni asi znáte ty chvíle, kdy pociťujete profesní deformaci – na začátku tedy mohu prozradit, že po absolvování praxe v Lize se Vám tohle může stát docela snadno. K Lize jsem se dostal přes lidskoprávní moot court, což je soutěž, kterou Liga každoročně pořádá, a zakotvil jsem v právní poradně Férové nemocnice.

Jde o projekt, ve kterém Liga pomáhá lidem, jež mají problémy s lékařem, zdravotní pojišťovnou nebo zaměstnavatelem po čas nemoci. Na Férovou nemocnici se obrací značné množství tazatelů, nicméně i tak se může stát, že po vyřízení dvou dotazů nebudete mít co dělat. Práce chtivý student však nemusí zoufat, neboť v takovém případě je možné zpracovat nějaké téma jako článek a připsat si čárku do kolonky „publikační činnost“.

Bystrý a poučený čtenář jistě pochopil, že Liga lidských práv je nezisková organizace, a tak je praxe neplacená. Na oplátku Vám ale nabídnou milý kolektiv, odborný dohled, pomoc při vypracování dotazů a značnou zásobu čaje. Pokud se chcete dozvědět něco o zdravotnickém právu a máte každou středu (nebo i jiný den) čas věnovat pár hodin na dobrou věc, nezbývá než napsat do Ligy a začít pomáhat. Nakonec zjistíte, že při každé návštěvě lékaře se ona profesní deformace projeví velmi rychle. A to je vlastně celkem fajn.

Sabina Baronová: In Iustitia je cestou proti nenávisti

Mnozí z Vás mají v oblibě trestní právo. Kriminálníci, zbraně jako důkazy, nekompromisní soudci... a hlavně spravedlivý trest. Málokoho napadne podívat se na to z trochu jiného úhlu. Samozřejmě je nutné a ve veřejném zájmu ochránit společnost před další možnou trestnou činností pachatele. Avšak ti, kteří se s něčím závažným setkali i v osobním životě, vědí, že to není všechno. Co takhle zvážit i individuální stránku? Největší dopad má totiž trestný čin na oběť, pokud to tedy přežila.

Nezisková organizace In Iustitia se zabývá pomocí obětem násilí z nenávisti (nenávistí jsou myšleny důvody jako barva pleti, vyznání či sexuální orientace). Provozuje poradnu pro oběti, pomáhá jim se zorientovat a zprostředkovává právní i neprávní cesty, jak se s činem vyrovnat. Rovněž se vedou projekty prevence v rizikových sociálních skupinách, a to hlavně formou vzdělávání. Kromě právníků zde působí i sociální pracovnice, někdy se vyjíždí za oběťmi i do terénu. To však není náplní stážistů.

Jako dobrovolník (rozuměj praktikant) jsem doposud především zpracovávala informační materiály, které se šíří mezi potenciální oběti i širokou veřejnost. To zahrnuje detailní pohled do problematiky (ano, existuje speciální zákon o obětech trestných činů) a přetlumočení do neprávního jazyka s důrazem na srozumitelnost. Hlavní potřebou oběti je totiž pochopit, co se jí vlastně stalo a co se bude dít dál.

In Ius mi nabízí přátelský kolektiv, práci absolutně bez stresu a náhled na to, co je skutečně důležité. Praxe není moc časově náročná, spíše je to doplněk rozšiřující mé obzory o tom, jak doopravdy působí právo na život obyčejných lidí, když se ocitnou v těžkostech. Také si konečně uvědomuji, proč má nezištná pomoc takovou hodnotu. Výhledově se těším na zpracování trestního oznámení, čímž se i více dostanu k trestnímu procesu. Nicméně můj pohled na trestní právo již nikdy nebude tak jednostranný.

Časopis byl do roku 2017 vydáván pod názvem FAKT. Čtěte jeho II. ročník, 4. číslo.

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info