Zhruba před dvěma týdny se na sociálních sítích začala šířit videa egyptského herce a podnikatele Mohameda Alího. Mohamed Alí v nich začal hrát novou a strhující roli whistleblowera. [1] Jeho svědectví o korupci v armádě má pro Egypťany nesmírnou cenu, protože sám herec dlouhodobě zajišťoval pro armádu stavební zakázky. Byl tedy „jedním z nich“. Karty se však obrátily a Mohamed Alí v obavě o svůj život a majetek uprchl do Španělska a začal vyprávět příběh o korupci a zneužívání moci ve státě. Den co den Egypťané sledovali jeho zpověď takřka v přímém přenosu.
as-Sísí: Já nic pro sebe nechci, všechno chci pro vás
Prezident Abdal Fattáh Sísí na nařčení z korupce reagoval tak, že svolal všelidovou konferenci. A začal s úsměvem vysvětlovat, že všechno jsou lži. Luxusní paláce, které si podle obvinění Mohameda Alího nechal postavit pro sebe, jsou podle něj pro všechny Egypťany. Následné události nabraly rychlý spád.
Oficiální egyptská média víkendové události zcela ignorovala. Jedinými zdroji informací o tom, co se v Egyptě dělo, byly sociální sítě a zahraniční zpravodajství
Mohamed Alí v reakci na konferenci dal své zpovědi novou dynamiku, když vyzval Egypťany k pátečním protestům. Prezident byl v té době v New Yorku, kde se zúčastnil zasedání Valného shromáždění OSN. [2] V pátek po zápasu dvou největších egyptských fotbalových klubů al-Ahlí a al-Zamalek tak lidé vyšli na protest do ulic. Na sociálních sítích se začaly objevovat první záběry z Káhiry, Alexandrie, Suezu, Damietty a dalších měst. Lidé požadovali odstoupení prezidenta a provolávali hesla arabského jara: „Ash-shab yurid isqat an-nizam (lid chce pád režimu).”
V zemi, kde již neexistuje investigativní žurnalistika a kde není možné se svobodně vyjadřovat, jsou demonstrace pro obyvatele krajním řešením. Sociální sítě jsou často jedinou možností, jak vyjádřit svůj názor a nesouhlas. Oficiální egyptská média víkendové události zcela ignorovala. Jedinými zdroji informací o tom, co se v Egyptě dělo, byly sociální sítě a zahraniční zpravodajství. [3]
Po sociálních sítích se začaly šířit první záběry střetů police s demonstranty. V jednom z těchto videí je zřetelně vidět zásah policie proti demonstraci v Suezu. Autor videa Mohamed Saied byl však následně ve svém bytě zadržen policií. [4] Egypťané žijící v zahraničí a jejich podporovatelé pak demonstrovali v Berlíně, ve Washingtonu před Bílým domem, v Miláně nebo i v New Yorku před hotelem, v němž je během zasedání Valného shromáždění OSN ubytovaný as-Sísí. [5] V České republice k žádné takové podpoře zatím nedošlo, naopak naše politická reprezentace nevnímá as-Sísího režim jako diktátorský.
Lidská práva v Egyptě? Toliko iluzorní ochrana
V egyptské společnosti dlouhodobě panuje strach. Vládní režim aktivně porušuje lidská práva, vězní politické aktivisty a odpůrce režimu. Ve věznicích běžně dochází k mučení a jinému nelidskému či ponižujícímu zacházení. Organizace Human Rights Watch odhaduje, že v Egyptě je 60 000 lidí vězněno z politických důvodů. [6] Nechybělo málo a naprostou ironií osudu by se právě v Egyptě a pod záštitou Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva konala konference o mučení a jiném nelidském zacházení v arabském regionu. [7] Pod tlakem nevládních organizací se však konference, naplánovaná na září letošního roku, nakonec v Káhiře nekonala.
V současné době probíhají domovní prohlídky u osob, které jsou v Egyptě známé svými aktivitami v oblasti lidských práv
Jednou z těchto nevládních organizací byl Cairo Institut for Human Rights Studies, který monitoruje stav lidských práv v arabském regionu. Aktuální reakcí vlády na víkendové demonstrace je zvyšující se počet zadržených. Podle aktuálních informací Egyptského centra pro hospodářská a sociální práva (zaslaných autorům článku v úterý 24. září), počet zadržených v pátek 20. září představoval několik stovek osob. Podle Centra je možné, že se počet zadržených vyšplhal až k tisícovce. Obvinění bylo dle informací Centra sděleno 420 osobám. [8]
Počet zadržených stoupá. Welcome to Egypt
Jednou z takto zadržených osob je i významná právnička a obhájkyně lidských práv Mahienour El-Massry. Policie ji zadržela v neděli 22. září, zatímco zastupovala své klienty, již zadržené policií. [9] Podle Egyptského centra pro hospodářská a sociální práva není známo, kam policie právničku po jejím zadržení umístila. Mahienour El-Massry obdržela v roce 2014 Mezinárodní cenu lidských práv Ludovica Trarieux. Mahienour El-Massry je tak další z obhájců lidských práv v Egyptě, jejichž zadržení je jednoznačně politicky motivováno.
Události uplynulých dní vypovídají o nespokojenosti egyptského obyvatelstva s represivním vládním režimem as-Sísího, který je v prezidentském úřadu již od roku 2014. Zahraniční média o protestech referují jako o druhém Arabském jaru, tedy jako o události, která může otřást uspořádáním politických sil v zemi a odstartovat masovou vlnu občanského vzdoru v arabském regionu. Je proto na místě současné dění v Egyptě pozorně sledovat.
Autoři: Mostafa Elsheikh a Markéta Lavrinčíková
Autoři článku a Právo21 tímto vyjadřují poděkování Egyptskému centru pro hospodářská a sociální práva za to, že poskytlo cenné informace k sepsání tohoto článku ve velmi krátkém čase.