Odhalená tvář prezidenta as-Sísího vyvolala v Egyptě vlnu protestů

Minulý pátek vyšli Egypťané po dlouhé době do ulic, aby protestovali proti prezidentovi as-Sísímu. Na povrch vyplula jeho korupční aféra. Projevili tak nesmírnou odvahu, protože v Egyptě jsou dlouhodobě potlačována lidská práva a občanské svobody. O víkendu protesty pokračovaly. Reakce vlády na protesty je tvrdá. Mezi zvyšujícím se počtem zadržených jsou dokonce i jejich právní zástupci. Vlna podpory egyptskému obyvatelstvu se poté zvedla v Berlíně, Washingtonu nebo New Yorku. Vše ale začalo ve Španělsku, v domě egyptského herce a podnikatele. 

26. 9. 2019 Mostafa Elsheikh a Markéta Lavrinčíková

Bez popisku

Zhruba před dvěma týdny se na sociálních sítích začala šířit videa egyptského herce a podnikatele Mohameda Alího. Mohamed Alí v nich začal hrát novou a strhující roli whistleblowera. [1] Jeho svědectví o korupci v armádě má pro Egypťany nesmírnou cenu, protože sám herec dlouhodobě zajišťoval pro armádu stavební zakázky. Byl tedy „jedním z nich“. Karty se však obrátily a Mohamed Alí v obavě o svůj život a majetek uprchl do Španělska a začal vyprávět příběh o korupci a zneužívání moci ve státě. Den co den Egypťané sledovali jeho zpověď takřka v přímém přenosu. 

as-Sísí: Já nic pro sebe nechci, všechno chci pro vás

Prezident Abdal Fattáh Sísí na nařčení z korupce reagoval tak, že svolal všelidovou konferenci. A začal s úsměvem vysvětlovat, že všechno jsou lži. Luxusní paláce, které si podle obvinění Mohameda Alího nechal postavit pro sebe, jsou podle něj pro všechny Egypťany. Následné události nabraly rychlý spád. 

Oficiální egyptská média víkendové události zcela ignorovala.  Jedinými zdroji informací o tom, co se v Egyptě dělo, byly sociální sítě a zahraniční zpravodajství

Mohamed Alí v reakci na konferenci dal své zpovědi novou dynamiku, když vyzval Egypťany k pátečním protestům. Prezident byl v té době v New Yorku, kde se zúčastnil zasedání Valného shromáždění OSN. [2] V pátek po zápasu dvou největších egyptských fotbalových klubů al-Ahlí a al-Zamalek tak lidé vyšli na protest do ulic. Na sociálních sítích se začaly objevovat první záběry z Káhiry, Alexandrie, Suezu, Damietty a dalších měst. Lidé požadovali odstoupení prezidenta a provolávali hesla arabského jara: „Ash-shab yurid isqat an-nizam (lid chce pád režimu).” 

V zemi, kde již neexistuje investigativní žurnalistika a kde není možné se svobodně vyjadřovat, jsou demonstrace pro obyvatele krajním řešením. Sociální sítě jsou často jedinou možností, jak vyjádřit svůj názor a nesouhlas. Oficiální egyptská média víkendové události zcela ignorovala. Jedinými zdroji informací o tom, co se v Egyptě dělo, byly sociální sítě a zahraniční zpravodajství. [3] 

Po sociálních sítích se začaly šířit první záběry střetů police s demonstranty. V jednom z těchto videí je zřetelně vidět zásah policie proti demonstraci v Suezu. Autor videa Mohamed Saied byl však následně ve svém bytě zadržen policií. [4] Egypťané žijící v zahraničí a jejich podporovatelé pak demonstrovali v Berlíně, ve Washingtonu před Bílým domem, v Miláně nebo i v New Yorku před hotelem, v němž je během zasedání Valného shromáždění OSN ubytovaný as-Sísí. [5] V České republicežádné takové podpoře zatím nedošlo, naopak naše politická reprezentace nevnímá as-Sísího režim jako diktátorský.

Lidská práva v Egyptě? Toliko iluzorní ochrana

V egyptské společnosti dlouhodobě panuje strach. Vládní režim aktivně porušuje lidská práva, vězní politické aktivisty a odpůrce režimu. Ve věznicích běžně dochází k mučení a jinému nelidskému či ponižujícímu zacházení. Organizace Human Rights Watch odhaduje, že v Egyptě je 60 000 lidí vězněno z politických důvodů. [6] Nechybělo málo a naprostou ironií osudu by se právě v Egyptě a pod záštitou Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva konala konference o mučení a jiném nelidském zacházení v arabském regionu. [7] Pod tlakem nevládních organizací se však konference, naplánovaná na září letošního roku, nakonec v Káhiře nekonala. 

V současné době probíhají domovní prohlídky u osob, které jsou v Egyptě známé svými aktivitami v oblasti lidských práv

Jednou z těchto nevládních organizací byl Cairo Institut for Human Rights Studies, který monitoruje stav lidských práv v arabském regionu. Aktuální reakcí vlády na víkendové demonstrace je zvyšující se počet zadržených. Podle aktuálních informací Egyptského centra pro hospodářská a sociální práva (zaslaných autorům článku v úterý 24. září), počet zadržených v pátek 20. září představoval několik stovek osob. Podle Centra je možné, že se počet zadržených vyšplhal až k tisícovce. Obvinění bylo dle informací Centra sděleno 420 osobám. [8] 

Dále Centrum uvedlo, že některé z těchto obviněných a zadržených egyptská policie umístila neznámo kam. Nikdo se tak s nimi v současnosti nemůže spojit nebo se ujistit, zda jsou v pořádku. Někteří byli zadrženi na demonstracích, jiní při domovní prohlídce, popřípadě přímo na ulici. Centrum uvedlo, že v současné době probíhají domovní prohlídky u osob, které jsou v Egyptě známé svými aktivitami v oblasti lidských práv, a rovněž u politicky aktivních osob, bývalých politických aktivistů nebo bývalých účastníků v minulosti konaných protivládních demonstrací.

V Egyptě jsou policií zadržování právníci,  kteří by jinak nespravedlivě obviněným poskytovali právní pomoc

Foto: Protestující v Berlíně, Facebook

Počet zadržených stoupá. Welcome to Egypt

Jednou z takto zadržených osob je i významná právnička a obhájkyně lidských práv Mahienour El-Massry. Policie ji zadržela v neděli 22. září, zatímco zastupovala své klienty, již zadržené policií. [9] Podle Egyptského centra pro hospodářská a sociální práva není známo, kam policie právničku po jejím zadržení umístila. Mahienour El-Massry obdržela v roce 2014 Mezinárodní cenu lidských práv Ludovica Trarieux. Mahienour El-Massry je tak další z obhájců lidských práv v Egyptě, jejichž zadržení je jednoznačně politicky motivováno.

Z nedávné doby lze dále jmenovat případ Mohameda Ramadána, právníka a obhájce lidských práv, který zastupoval v soudních kauzách politické vězně a oběti mučení z egyptských věznic. [10] Důvodem jeho zadržení byla podpora francouzského Hnutí žlutých vest, kterou vyjádřil, když uveřejnil příspěvek se svojí fotografií v tomto oděvu. Policie Mohameda Ramadána následně zadržela a obvinila z podněcování sociálního nepokojů. Mohamed Ramadán je tak v detenci od 10. prosince 2018 a podle aktuálních informací čelí závažným zdravotním problémům v důsledku nevhodných podmínek ve vězení a nedostatku odpovídající zdravotní péče. [11]  

Foto: Mahienour El-Massry a Mohamed Ramadán, Facebook

Události uplynulých dní vypovídají o nespokojenosti egyptského obyvatelstva s represivním vládním režimem as-Sísího, který je v prezidentském úřadu již od roku 2014. Zahraniční média o protestech referují jako o druhém Arabském jaru, tedy jako o události, která může otřást uspořádáním politických sil v zemi a odstartovat masovou vlnu občanského vzdoru v arabském regionu. Je proto na místě současné dění v Egyptě pozorně sledovat.

Autoři: Mostafa Elsheikh a Markéta Lavrinčíková

Autoři článku a Právo21 tímto vyjadřují poděkování Egyptskému centru pro hospodářská a sociální práva za to, že poskytlo cenné informace k sepsání tohoto článku ve velmi krátkém čase.


[1] Video s Mohamedem Alim v originále (arabsky) dostupné zde: https://www.youtube.com/watch?v=s1XoN9yW5zo&t=45s.

[2] Viz https://egyptindependent.com/sisi-arrives-in-new-york-to-attend-un-general-assembly/.

[3] Více informací naleznete v originále zde: https://1url.cz/LM9RS.

[4] Video k zadržení Mohameda Saieda dostupné z: https://www.middleeasteye.net/video/egyptian-man-live-streams-moments-alleged-arrest.

[5] Viz https://www.middleeasteye.net/news/call-democracy-egypt-dozen-protest-outside-sisi-hotel-nyc.

[6] Human Rights Watch je mezinárodní nevládní organizace, která vede výzkum lidských práv a lidská práva prosazuje. Více informací k egyptské kauze naleznete zde: https://www.hrw.org/news/2019/01/07/egypt-little-truth-al-sisis-60-minutes-responses

[7] Více informací zde:https://cihrs.org/the-un-postpones-its-regional-conference-in-egypt-on-the-crime-of-torture/?lang=en.

[8] Egyptské centrum pro hospodářská a sociální práva je egyptská nevládní organizace se sídlem v Káhiře, která prosazuje hospodářská a sociální práva a zastřešuje řadu programů, k podpoře těchto práv. Více informací zde: https://ecesr.org/en/.

[9] Více informací zde: https://www.aljazeera.com/news/2019/09/egyptian-authorities-detain-award-winning-human-rights-lawyer-190922194805122.html

[10] Více informace zde: https://www.frontlinedefenders.org/en/case/arrest-and-detention-human-rights-defender-and-lawyer-mohamed-ramadan.

[11] Více informací zde: https://lawyersforlawyers.org/en/arrest-of-lawyer-mohamed-ramadan/.

 

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info