Jeden svět bezpečně blízko: V Brně startuje festival dokumentárních filmů o lidských právech

Člověk v tísni a Liga lidských práv pořádají v Brně už podvacáté festival Jeden svět. Od 21. do 29. března můžete přijít sledovat dokumentární filmy o lidských právech. Pod heslem Bezpečná blízkost můžete zkoumat identitu a její různé podoby v globalizovaném světě 21. století.

19. 3. 2019 Kamila Andree

Bez popisku

Jeden svět odstartuje v kině Scala filmem Na jejích bedrech. Vypráví příběh Nadji Muradové, bojovnice za práva Jezídů a žen v ozbrojených konfliktech. Držitelka Nobelovy ceny míru našla dostatek odvahy a se svým svědectvím vystoupila v médiích i na půdě orgánů OSN. Celému světu ukázala zvěrstva, které páchal Islámský stát na ní samotné i jejích blízkých. Na film naváže debata s blízkovýchodním expertem Markem Čejkou.

Dokumenty, které vás přimějí se zamyslet

Brněnský festival nabídne dále přes 50 projekcí v kině Scala, Café Práh, klubu Leitnerova a kavárně Trojka. Přivítá desítky hostů. Například válečnou reportérku Markétu Kutilovou, novinářku Fatimu Rahimi, urbanistu Osamu Okamuru nebo datového žurnalistu Michala Zlatkovského. Filmy pokrývají různorodá témata. Od válečných hrůz ve filmech Boj s drakem či Ženy s náušnicemi ze střelného prachu přes environmentální problémy zachycené v Anoteho arše a Vítejte v Sodomě po intimnější snímky o problematice znásilnění (Reds, do toho!) nebo duševních onemocnění (Láska a prázdná slova). Dramaturgie festivalu je postavená na rovnováze mezi silnými příběhy a snímky s důrazem na kvalitní umělecké a řemeslné zpracování.

Filmový zážitek pro všechny

Jeden svět se koná v Praze a dalších 35 městech po celé České republice. Svou zahraniční část má i v Bruselu. Jde o největší festival dokumentárních filmů o lidských právech na světě. To však není jediné, co jej tvoří výjimečným. Festival si klade za cíl, aby byl přístupný pro všechny. Snaží se zpřístupnit filmový zážitek i lidem s různým druhem postižení, pro které může být běžná návštěva kina poměrně komplikovaná až nemožná. V Brně proto v programu najdeme celkem tři projekce a dvě debaty tlumočené do znakového jazyka. K několika filmům jsou k dispozici audio-komentář pro nevidomé diváky, titulky pro neslyšící a nedoslýchavé diváky či promítání v bezbariérových prostorách. Nechybí ani speciální projekce pro seniory a rodiče s dětmi.

Otevřít oči

Za dvě desítky let přerostl význam festivalu pouhé promítání filmů. Jedná se o důležitou kulturní událost spojující umění s lidskými právy, zábavu s aktivismem, filmaře a režiséry s diváky a hlavně nás všechny dohromady. Nezavírejme proto oči před problémy tohoto světa a dívejme se.

Více informací o programu brněnského festivalu naleznete na webových stránkách www.jedensvet.cz/2019/brno.

Autorka: Kamila Andree


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info