Núr Doubová
redaktorka, studentka PF ZČU
Účast v soutěži je skvělým nácvikem dovedností, jako jsou prezentace, přednes a psaní, tedy schopností, které by měl ovládat každý, kdo se chce stát dobrým právníkem. Soutěž Studentská vědecká a odborná činnost (SVOČ) každoročně umožňuje studentům a studentkám ukázat jejich potenciál a rozvinout dovednosti a přemýšlení nad právními problémy z jiné perspektivy. To vše jsou velmi cenné zkušenosti, které se nikdy neztratí. Zároveň je důležité říci, že soutěž umožňuje účastníkům poznat své kolegy nejen z České republiky, ale i ze Slovenska a získat tak cenné kontakty a někdy i přátelství.
Celkem se soutěžilo v sedmi magisterských sekcích, které obsáhly takřka všechna odvětví práva, a taktéž se soutěžilo v sekci doktorských studijních programů. Soutěže se mohli zúčastnit jednotlivci i týmy, kteří postoupili z fakultních kol, jejichž finále probíhalo koncem akademického roku v červnu.
Soutěže jsem se sama zúčastnila, a to v sekci občanského práva, kam spadalo právo autorské, rodinné a ochrany osobních údajů. Zcela upřímně jsem na mezinárodní kolo jet nechtěla, a teď o tom dokonce píšu článek, ironie, že? Bála jsem se , že se ztrapním, že řeknu něco špatně, že mi vynadají a budou se mi smát, protože píšu a říkám nesmysly. Celý den jsem byla ve stresu, protože na mých patnáct minut slávy přišla řada až v odpoledních hodinách.
Teď se ale své paranoii musím smát, protože všechny tyhle myšlenky nemohly být víc mimo. Celá akce se táhla v příjemném duchu a přátelské atmosféře a celou dobu jsme jako soutěžící byli povzbuzováni. Už během zahájení jsme byli vychváleni jen za samotnou účast, což mi osobně připadalo moc milé. Dokonce sami studenti se mezi sebou ujišťovali, chválili a podporovali navzájem. Na tomto místě bych chtěla ještě jednou poděkovat doc. Myškovi, který nejenže byl skvělým porotcem, ale závěrem obešel snad všechny účastníky, jen aby jim poděkoval za účast a připomněl jim, že i když se neumístili, jsou velmi šikovní.
Proč tohle celé tedy píšu? Tímhle bych chtěla říct všem, kteří se stále rozmýšlí a váhají nad účastí v jakékoliv akci tohoto typu, aby rozhodně jeli. Umístění se je skvělý úspěch, ale už jen možnost účastnit vám, studentům, strašně moc dá. Nejenomže to můžete (jako vlastně i já) pojmout jako osobní výzvu, ale zlepšíte se v přednesu před odborným publikem a ostatní soutěžící vám přinesou skvělou inspiraci. Musím podotknout, že jsem byla opravdu nadšená, jak i na první pohled ne zcela atraktivní témata mohou být vlastně velmi důležitá a ve výsledku zajímavá.
Soutěže se účastnilo téměř 80 prací, které, jak zaznělo od mnohých porotců, nebyly méně kvalitní, s čímž musím souhlasit. Obhajoby, které jsem měla tu možnost vidět, byly za mne velmi kvalitní a skvěle zpracované a výherci si svá ocenění jednoznačně zasloužili. Na konto soutěže se vyjádřila i Mgr. Bc. Alberta Králová, Ph.D., z katedry ústavního práva a politologie, která působí jako fakultní koordinátorka soutěže. „Jak pro mě, tak pro Mgr. Radka Žáka z oddělení pro vědu, výzkum a projektovou podporu byla letos koordinace prací SVOČ premiérou. Organizovat v této nové roli rovnou i česko-slovenské kolo byla trošku výzva, ale věřím, že se nám povedlo připravit na fakultě pro soutěž dobré zázemí a že si to soutěžící i členové a členky komisí užili. Bylo to přitom česko-slovenské kolo s opravdu bohatou účastí – v osmi sekcích soutěžilo bezmála 80 prací a v komisích zasedlo téměř 50 zástupců a zástupkyň jednotlivých fakult.“
Králová se následně vyjádřila i ke komplikacím spojených s organizací soutěže: „Závěr příprav byl trošku komplikovanější s ohledem na povodňovou situaci, jelikož nebylo jasné, zda se všichni budou moct do Brna bezpečně dostat. Dodatečně jsme proto nabízeli možnost online připojení, nakonec jsme se ale s většinou mohli naštěstí potkat osobně. Jsme moc rádi, že soutěž proběhla hladce, opravdu doufáme, že si z toho všichni, bez ohledu na závěrečné výsledky, odnesli příjemný zážitek a my se vrháme rovnou do příprav dalšího ročníku SVOČ.“
Musím už jen dodat, že se jednalo nejen o skvělou akademickou událost, která se nesla ve velmi přátelské atmosféře, ale i o akci, která vytváří prostor pro seznámení s dalšími studenty, studentkami a vyučujícími z mnoha fakult. Pokud někdo stále váhá nad účastí, mohu jen říct, ať do toho jdete. Člověka taková zkušenost skutečně hodně posune.
redaktorka, studentka PF ZČU
Foto: Radek Žák (všechny)
Ve dnech 11.–13. listopadu 2024 hostila Právnická fakulta Masarykovy univerzity další ročník prestižního veletrhu pracovních příležitostí ELSA Job Fair, pořádaného lokální skupinou Evropského sdružení studentů práv...
Projekt Úvod do studia práva již čtvrtým rokem seznamuje na právnické fakultě v Brně nově příchozí studenty s fakultním prostředím a v průběhu jednoho týdne jim přibližuje různé právní obory. Mimo to se také účastníci...