Filip Lamparter a Denisa Tauberová
vítězové Česko-slovenského azylového moot courtu, studenti PrF MUNI
Na jaře letošního roku se tým z Právnické fakulty Masarykovy univerzity zúčastnil Česko-slovenského azylového moot courtu, který již tradičně pořádá Právnická fakulta Karlovy univerzity za podpory pražské kanceláře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Soutěž proběhla v omezené podobě i navzdory koronavirové krizi. Filip Lamparter a Denisa Tauberová nakonec díky velkému úsilí a skvělému odbornému vedení zvítězili.
Při registraci předmětů na podzimní semestr jsme měli problém vybrat z široké nabídky. Oba nás však zaujal předmět Azylové a migrační právo a s ním související Právní klinika uprchlického práva. Ačkoliv nejsou tyto kurzy tolik žádané, výuka v nich je zajišťována odborníky z praxe. Je tak interaktivní a velmi odlišná od klasické výuky formou přednášek. V rámci kliniky jsme navštívili přijímací středisko pro uprchlíky v Zastávce u Brna a podíleli se na řešení reálných azylových případů pod hlavičkou Organizace pro pomoc uprchlíkům.
Když nám byla v rámci vyučování výše zmiňovaných předmětů nabídnuta možnost zúčastnit se soutěže v simulovaném soudním sporu v oblasti azylu, dlouho jsme neváhali. I když jsme se zpočátku obávali, že naše znalosti a schopnosti nebudou stačit, díky odbornému vedení Lindy Janků jsme si s předstihem dohledali a nastudovali vše potřebné.
Hlavní roli v soutěžním případu hrála nigerijská dívka Oghogho Ogbeide, která se stala obětí obchodování s lidmi. To je totiž, zejména se ženami ze střední Afriky, aktuálním problémem. I samotný soutěžní případ vycházel z reálné žádosti o azyl, která byla v minulosti předmětem sporu u Nejvyššího správního soudu ČR. Oghogho byla nabídnuta lepší budoucnost v bohaté Evropě. Její cesta však skončila již v Itálii, kde byla vydírána a nucena k prostituci. Po čase z Itálie uprchla, aby ve fiktivním státě Slavonie zažádala o azyl.
Dvoučlenné týmy pak měly za úkol vypracovat dvě podání – žádost o azyl a stanovisko Ministerstva vnitra proti udělení azylu. V průběhu psaní jsme zjistili, že zastupovat obě strany sporu není vůbec snadné. Museli jsme hledat různé cesty, jak se na případ podívat z více úhlů. Situaci navíc zkomplikovala epidemie koronaviru, která v ČR vypukla jen dva týdny před termínem odevzdání, a bylo nám tak znemožněno osobní setkávání.
Udělali jsme si pracovní osnovu a rozdělili mezi sebe jednotlivá podání, aby byla co možná nejkvalitnější. Následně jsme si je vzájemně posílali k doplnění, revizím a komentářům. Takto jsme postupovali několikrát. Vždy jsme tak našli nové argumenty pro či proti udělení azylu. Díky užitečným tipům naší odborné vedoucí jsme navíc dokázali vyhledat potřebné informace o zemi původu žadatelky a své argumenty podat v co nejčitelnější formě.
Práce na písemných podáních nám zabrala několik dnů intenzivní práce. Při vyhledávání informací a judikátů jsme byli odkázáni zejména na internetové zdroje. Opatření proti šíření koronaviru však nakonec hrála také v náš prospěch, jelikož došlo k posunutí termínu odevzdání. Měli jsme tak větší prostor k závěrečným úpravám.
Ústní kolo soutěže, které mělo proběhnout v dubnu, bylo bohužel zrušeno. Pořadatelé tedy alespoň vyhodnotili písemná podání jednotlivých týmů z České republiky a Slovenska. Každý ze šesti zúčastněných týmů dostal slovní a bodové hodnocení od čtyřčlenné komise pod vedením Věry Honuskové z katedry mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Odborná komise u našeho podání ocenila práci s právními předpisy a judikaturou a celkově hodnotila ve všech bodech písemná podání jako nadprůměrná.
Rozhodnutí zúčastnit se moot courtu hodnotíme velmi kladně. Ještě dlouho budeme čerpat ze zkušeností, které jsme při psaní podání získali. Účast v moot courtu doporučujeme všem studentům, kteří by si rádi zpestřili klasickou výuku práv a zároveň mají zájem se více vzdělávat, např. v odvětví azylového práva.
vítězové Česko-slovenského azylového moot courtu, studenti PrF MUNI
V pátek 26. dubna 2024 přesně ve dvě hodiny odpoledne vypukla na brněnské právnické fakultě ústní část fakultního kola Mezinárodního středoškolského Moot Courtu. Soutěžící si vyzkoušeli prezentaci před fiktivním...
V sobotu 23. března 2024 se konalo již dvanácté finále a superfinále Olympiády lidských práv. Pokud jste o Olympiádě neslyšeli a jste student střední školy, rozhodně neváhejte a seznamte se. Jedná se o jedinečnou...