Studenti práv poměří své argumentační schopnosti v simulovaném soudním sporu

Jak takzvaní šmejdi mohou ničit život seniorům, ukáže letos vůbec poprvé soutěž Spotřebitelskoprávní moot court. Budoucí právníci si v simulovaném soudním procesu vyzkouší roli advokátů nanečisto. Jejich výkony u fiktivního soudu bude hodnotit odborná porota z řad soudců, akademiků a dalších odborníků. Celostátní soutěž vyhlašujeme pro všechny vysokoškolské studenty právnických fakult v České republice.

11. 9. 2019 dTest, o.p.s.

Bez popisku

Moot courty přinášejí jedinečnou možnost zlepšit argumentační dovednosti, odborné znalosti i týmovou spolupráci budoucích právníků. Jde o profesně nejpřínosnější mimoškolní aktivity, ve kterých si studenti vyzkouší roli advokátů nanečisto. Snažíme se vzdělávat nejen studenty, ale i širokou veřejnost. Soutěžní případ jsme vytvořili na základě reálných příběhů spotřebitelů, kteří se v minulosti obrátili na naši spotřebitelskou poradnu.

Hlavní roli v soutěžním případu sehrává spotřebitelka Věra, které zazvoní u dveří podomní prodejkyně. Slíbí jí, že pro ni v aukci sežene levnějšího dodavatele elektřiny a plynu. Vše zcela zdarma. Protože má paní Věra malý důchod, ihned souhlasí. Nový dodavatel se jí ale vůbec nezamlouvá. Když s ním chce smlouvu zrušit, čeká ji překvapení. Podomní prodejkyně paní Věře naúčtuje smluvní pokutu deset tisíc korun za maření dodávek energií. Tím pro paní Věru začíná peklo na zemi kvůli neustálému obtěžování vymahači, kteří jí navíc vyhrožují exekucemi.

Soutěž má písemnou a ústní část. V prvním kole se studentů ptáme, zda má podomní prodejkyně nárok na uhrazení smluvní pokuty, nebo zda může seniorka smlouvu s dodavatelem zrušit bez sankce. Budoucí právníci nemají lehkou úlohu. Každý tým oproti reálné praxi nehájí zájmy pouze jednoho klienta, ale musí vypracovat podání za obě strany. Zadání soutěžního případu doplňují přílohy, ve kterých soutěžící najdou klíčové dokumenty podobně jako v reálném soudním spise.

Letošní kolo Spotřebitelskoprávního moot courtu ukazuje, jak tzv. šmejdi mohou ničit život seniorům. Paní Věra podepisuje smlouvu s podomní prodejkyní. Netuší, že jí brzo naúčtuje smluvní pokutu. © Robert Kneschke – Fotolia

Spotřebitelskoprávní moot court vyhlašujeme pro studenty právnických fakult všech vysokých škol v České republice. Přihlásit se mohou týmy o dvou až čtyřech členech prostřednictvím formuláře umístěného na webové stránce www.spotrebitelskymoot.cz až do 15. října. V první fázi čeká studenty odevzdání písemných podání adresovaných fiktivnímu soudu, a to jak za žalobkyni spotřebitelku Věru, tak za žalovanou společnost.

Šestnáct nejlepších týmů postoupí do celorepublikového ústního kola, které bude probíhat dne 29. listopadu tohoto roku. Losem každému týmu určíme, zda bude v ústním kole hájit zájmy paní Věry, nebo podomní prodejkyně. Dopředu od nás také dostane písemné podání protistrany, aby se mohl připravit. Jednání ve Spotřebitelskoprávním moot courtu bude velmi podobné tomu reálnému. Zahájí ho soud, následně vyzve právního zástupce žalobkyně, aby přednesl žalobu. Poté se k žalobě vyjádří právní zástupce žalované. Bodově se hodnotí písemné i ústní kolo soutěže, vítězem se stane tým s celkově nejvyšším počtem bodů. Vedle vítěze soutěže porota vybere rovněž tým, který zpracoval nejlepší písemné podání, a zvolí také nejlepšího řečníka ústní části.

Problémům s energetickými aukcemi jsme se věnovali již v minulosti. Věříme, že čím více se o moot courtu bude mluvit, tím je větší pravděpodobnost, že klesne i úspěšnost podomních prodejců, protože se téma dostane do povědomí nejen mladých spotřebitelů. Více informací o soutěži včetně složení odborné poroty a podrobných pravidel naleznete na www.spotrebitelskymoot.cz.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info