Viktor Dušek
student Právnické fakulty UPOL
Studenti právnických fakult měli i letos možnost zúčastnit se Česko-rakouské letní školy soukromého práva, organizované Českou společností pro studium práva německy mluvících zemí, jež se konala na jižní Moravě ve dnech 28.–30. srpna 2024. Tento ročník se znovu odehrával ve vinařské obci Velké Bílovice, přičemž poznávací program obsahoval např. exkurzi do zámku Slavkov či Mohyly míru. Odborný program, opět plně v německém jazyce, byl tentokrát zaměřený zejména na problematiku držby a zastoupení členem orgánu právnické osoby.
Za rakouskou stranu organizuje letní školu pravidelně profesor Georg Kodek z Wirtschaftsuniversität Wien, současný předseda rakouského Nejvyššího soudního dvora. Ten se ale letos nakonec bohužel z důvodu náhlé zdravotní indispozice nemohl zúčastnit. Zastoupila jej však doktorka Lena Werderitsch a další jeho spolupracovníci z katedry občanského práva a civilního procesu. Českou republiku reprezentovali docent Filip Melzer, docent Josef Kotásek a doktorka Eva Dobrovolná. Mimo to se školy zúčastnili doktorka Rita Simon z Ústavu státu a práva AV ČR, doktor Zsolt Hajnal z Univerzity v Debrecenu spolu se svými studenty. První den, ve středu 28. srpna, školu navštívila i místopředsedkyně Ústavního soudu profesorka Kateřina Ronovská. Jako host se letní školy účastnil též docent Petr Tégl z Univerzity Palackého v Olomouci.
Letní škola poskytla účastníkům – studentům, ale i doktorandům či akademikům z právnických fakult Masarykovy univerzity, Univerzity Palackého v Olomouci a Univerzity Karlovy –prostor k rozšíření obzorů v mnoha právních oblastech. První den zahájil odborný blok docent Melzer shrnutím vývoje soukromého práva v České republice po roce 1918. Následovaly příspěvky, které se týkaly tématu rušené držby. Nejprve hovořila doktorka Dobrovolná o české právní úpravě a doktorka Werderitsch o úpravě rakouské, přičemž se i při příspěvcích studentů a následné diskusi ukázalo, jak podobné si obě právní úpravy jsou. Ve středu večer účastníci ochutnali speciality připravované na grilu a na deset vín z domácí produkce penzionu Skoupil.
Čtvrtek se nesl v duchu práva obchodních korporací. Program zahájil docent Kotásek přednáškou na téma zastoupení právnické osoby členem jejího orgánu, po níž doktorka Simon představila mimo jiné aktuální otázky greenwashingu. Po odborném bloku následovala komentovaná návštěva historického zámku Slavkov a exkurze do Mohyly míru na historickém bojišti bitvy tří císařů. Posledním stanovištěm byl vinařský penzion André, kde na účastníky čekala výborná kachna se zelím. V pátek se opět diskutovalo o zastoupení právnické osoby, ale i o soudcovském dotváření práva či deliktní odpovědnosti za porušení osobnostních práv.
Ačkoli letní škola trvala pouze tři dny, šlo o velmi intenzivní a naučný program. Vedle odborných bloků měli účastníci prostor k neformální diskusi s ostatními českými, ale i zahraničními studenty a akademiky, a tak si odnesli vedle nabytých vědomostí i nové, velice cenné kontakty.
student Právnické fakulty UPOL
Projekt Úvod do studia práva již čtvrtým rokem seznamuje na právnické fakultě v Brně nově příchozí studenty s fakultním prostředím a v průběhu jednoho týdne jim přibližuje různé právní obory. Mimo to se také účastníci...
Účast v soutěži je skvělým nácvikem dovedností, jako jsou prezentace, přednes a psaní, tedy schopností, které by měl ovládat každý, kdo se chce stát dobrým právníkem. Soutěž Studentská vědecká a odborná činnost...