Marcel Kratochvíl
student Právnické fakulty MUNI
Opět přišel čas, kdy si noví zájemci o studium mohou podávat přihlášky. Nebylo by tedy na škodu budoucím studentům Masarykovy univerzity nastínit, popř. jen sumarizovat všechny známé i neznámé přednosti naší univerzity.
Intuitivní, rychlý, přehledný, stabilní… Povedlo se vůbec někdy někomu vyjmenovat všechny pozitivní vlastnosti ISu? Veškeré administrativní úkony se dají v okamžiku vyřešit jedině přes něj. Dostane vás ke všemu, co zrovna potřebujete. Stal se zkrátka věrným a kvalitním pomocníkem potřebným v každé fázi studia. Metodou „pokus–omyl“ se s ním naučíte pracovat během chvilky. Vytížení v krizových momentech (např. přihlašování seminárních skupin) prakticky nepoznáte. Objeví-li se však i sebemenší problém, je vyřešen v řádu minut. Studenti navrátivší se z Erasmu přece neoznačují náš IS jako „nejlepší z nejlepších“ bezdůvodně. Systém je pochopitelně neustále aktualizován a rozšiřován, aby lépe vyhovoval všem potřebám uživatelů a přispíval k efektivnímu fungování univerzity.
Představuje-li pro vás přestup na vysokou školu krok do neznáma, nejste na to sami. Neskutečně užitečné jsou celouniverzitní Prvákoviny, jimž nedávno udělil záštitu rektor Martin Bareš. Ty vám během pouhých dvou dní dokáží značně usnadnit start studia. Není to však jediná příležitost k poznání svých starších a stejně starých spolužáků, každoročně se na Vranovské přehradě pořádá Předškolovák. Možnost nevídaně si rozšířit sociální kapitál budou proto mít i ti nejintrovertnější.
Vedle univerzity existuje také velká spousta univerzitních či fakultních spolků, kde se určitý okruh studentů setkává pravidelněji. Spolky sdružují např. zájemce o kinematografii či o antickou kulturu, queer studenty, nadšence do lidských práv a mnoho dalších. Skrze spolky je velmi jednoduché se dostat k nejrůznějším činnostem, jako je debatování, komunitní zahradničení, publikování článků, hraní v orchestru. Asi největší úspěch zaznamenávají spolky věnující se amatérskému divadlu, jichž funguje hned 8. Svůj spolek si můžete vybrat už teď: https://www.muni.cz/studenti/studentske-spolky
O nejrůznější akce v průběhu studia rozhodně nebudete ochuzeni. Masarykova univerzita má svůj hokejový tým, na jehož zápasech je možné se potkat se spoustou studentů. Možná ale na sport tak úplně nejste, můžete si tedy zajít třeba na jedno z autorských čtení pořádaných pedagogickou fakultou.
A možná nejste na akce vůbec, máte raději svůj klid. K tomu je jednoznačně nejideálnější jedna z fakultních knihoven, kde opět potkáte hodně studentů. Doporučuji ale navštívit všechny, protože každá má něco do sebe. Jejich seznam najdete zde: https://www.muni.cz/spoluprace/sluzby/knihovny
Procítit mnohost všech deseti fakult nemusíte jen ve svém volném čase. V rámci vlastní výuky si můžete zapsat téměř jakýkoliv předmět z jakékoliv fakulty. Jenom pár předmětů je z tohoto vyjmuto a jsou určeny pouze studentům daných mateřských programů. Které předměty to přesně jsou, se dá zjistit samozřejmě vždy v ISu.
Máme tu však jednu speciální kategorii – tzv. CORE předměty. Ty jsou přímo určené studentům jiných než mateřských programů a je díky nim možné absolvovat předmět na jiné fakultě bez jakékoliv předchozí znalosti dané problematiky. CORE předměty jako součást společného univerzitního základu se dělí do čtyř dimenzí: Svět v 21. století: civilizace v globálních souvislostech; Člověk mezi přírodou a kulturou; Pokroky a meze vědeckého poznávání; Dovednosti a kompetence pro život. Například student chemie se tak může dozvědět něco o současné politické situaci v Číně atp. Kompletní výčet CORE předmětů: https://www.muni.cz/studenti/spolecny-univerzitni-zaklad/co-jsou-core-predmety
Nezapomínejme na tělocvik, 2 semestry jsou totiž povinné. V aktuální nabídce je více než 70 předmětů – od klasických míčových sportů přes sporty bojové až k různým druhům tance. Strach z toho, že si nebudete moct vybrat, tudíž není na místě. A pokud vás tělocvik bude opravdu bavit, je možné si ho za poplatek zapsat i více než dvakrát.
Hladký průběh vašeho studia samozřejmě může něco narušit. Neznamená to hned konec studia, a už vůbec ne konec světa, vše se dá totiž zavčas vyřešit. Aby univerzita jako celek lépe vycházela vstříc svým studentům, je na každé jednotlivé fakultě Studijní oddělení, které dokáže významně poradit či pomoct s kdejakým problémem.
Dalším velmi významným institutem je středisko Teiresiás, sloužící studentům se smyslovým nebo jiným handicapem a také vyučujícím, kteří se na výuce studentů s postižením nějak podílí. Studenty se specifickými požadavky středisko provází po celou dobu studia. Všechny potřebné informace zde: https://www.teiresias.muni.cz/cz/cim-je-stredisko-teiresias
Ochrana mentálního zdraví má na univerzitě také své místo. Studenti Masarykovy univerzity mají zdarma k dispozici psychologické poradenství poskytované profesionálními psychology a terapeuty.
Většina našich studentů není z Brna, a tak je zdejší ubytování velkým tématem. Koleje Masarykovy univerzity nabízí téměř 3 900 lůžek, nabídka je tudíž zatím menší než poptávka. Častější je tedy pronájem bytu skupinou studentů. Nově se ale staví koleje na Jaselské ulici, asi 100 metrů od filozofické fakulty, čímž by se situace měla zlepšit.
K vysokým školám neodmyslitelně patří jejich menzy. Pod MUNI spadá 8 stravovacích zařízení, ve kterých za oběd zaplatíte průměrně 100 Kč.
Jak už bylo výše mnohokrát zmíněno, Masarykova univerzita se snaží vycházet vstříc ve všech možných aspektech. Výjezdy do zahraničí proto nemohou být výjimkou. Na výběr je více variant, ať chcete strávit semestr či dva na jedné z partnerských univerzit skrze Erasmus+, nebo vám stačí kratší, třeba týdenní pobyt v rámci tzv. letních či zimních škol. A možná se poohlížíte po nějaké zahraniční pracovní stáži.
Rozhodnutí pro nezapomenutelný životní zážitek si žádá důkladnou analýzu všech možností. S tím, abyste se neutopili v záplavě informací, vám pomůže Centrum zahraniční spolupráce. Pro přehlednost připravili jednoduchý guide - https://dosveta.muni.cz/.
Pokud si nemůžete vybrat pouze jeden studijní program a zajímá vás toho daleko více, nezoufejte, univerzita dlouhodobě umožňuje studium více programů současně. Jsou dvě možnosti, jak toto může student uchopit – častější je tzv. sdružené studium, které umožňuje studovat program hlavní (v objemu 120 kreditů) a vedlejší (v objemu 60 kreditů) a na jehož konci vás čeká diplom z obou programů. Jenomže ne každý program lze studovat ve sdruženém studiu (typicky programy na lékařské fakultě nebo magisterský program na právnické fakultě), je tedy třeba zvolit variantu druhou – vzít si dva studijní plány naráz.
Právě to je případ Ondřeje Chovance, který studuje od podzimního semestru 2023 programy Finance a právo na ekonomicko-správní fakultě a Právo a právní věda na právnické fakultě. On sám k tomu autenticky dodává:
Jak bys po prvním semestru zhodnotil studium dvou programů zároveň?
Nástup a následně i celý semestr jsem právě prožil s tím, že mám dvě školy. Přestože jsem byl na začátku značně zmatený a vyděšený, tak když se na to dívám zpětně, bylo to opravdu v pohodě hlavně díky příbuznosti oborů. Takové spojení se dá označit za tak trochu „tradiční“, zvlášť s ohledem na počet lidí, kteří zvolili stejně či velmi podobně. Musím říct, že mě to bavilo a potom, co jsem zjistil, jaké to je a kolik jsem toho díky tomu zažil, je o to lepší, že jsem do toho šel.
Dařilo se ti plánovat si rozvrh a učení? Máš nějaké zkušenosti s kolizemi?
Opět to byl takový jako strašák a přemýšlel jsem, jestli vůbec bude možné nejenom časově stíhat tu školu, což znamená chodit na semináře a přednášky, ale jestli bude časově možné stíhat i veškeré to učení… No a přišel jsem na to, že jsou na Studijním oddělení velmi vstřícní lidé, kteří vám dokáží efektivně pomoct. Jelikož to studium samotné vlastně z časového hlediska není až tak moc náročné, protože některé semináře jsou jednou za 2 týdny, dokázal jsem s jejich pomocí rozvrh sestavit a odstranit všechny kolize.
Zůstane člověku nějaký volný čas?
Ano, mám volný čas. Dokonce bych řekl, že díky vysoké škole mám právě ještě větší možnost diverzifikovat svoje volnočasové aktivity.
Co bys doporučil uchazečům, kteří zvažují studium více programů jako ty?
Jít do toho po hlavě, doslova. Ono totiž není nic jednoduššího než jeden z programů ukončit, nevidím na tom nic špatného. Člověk například zjistí, co ho baví a co ne, rázem je mnohem snazší se rozhodnout.
Srdce Moravy, terč všelijakých vtipů a hlavně studentské město. Více v našem článku o tom, proč studovat právě v Brně.
student Právnické fakulty MUNI
Úvodní foto: archiv MUNI - RMU - Odbor vnějších vztahů a marketingu
Účast v soutěži je skvělým nácvikem dovedností, jako jsou prezentace, přednes a psaní, tedy schopností, které by měl ovládat každý, kdo se chce stát dobrým právníkem. Soutěž Studentská vědecká a odborná činnost...
Studenti právnických fakult měli i letos možnost zúčastnit se Česko-rakouské letní školy soukromého práva, organizované Českou společností pro studium práva německy mluvících zemí, jež se konala na jižní Moravě...