Blog brněnské studentky: Proč zrovna Brno?

Mnoho budoucích maturantů se potýká s otázkou, kam po střední škole na vysokou. Bude to Praha, Brno, Olomouc, nebo Hradec? Či snad úplně jiné město? Dovolte mi vám předestřít, proč byla volba Brna pro mě tou správnou a čím se pro mě právě Brno stalo unikátním.

21. 2. 2024 Tereza Kotlasová

Bez popisku

Brno – pro jednoho vesnice, pro druhého ráj. V následujících sedmi důvodech si ukážeme pozitiva brněnské (metro)pole v návaznosti na studium vysoké školy. Brno je druhým největším městem České republiky a výběr vysokých škol je zde velmi široký. Tomu také odpovídá množství studentů, ať už z České republiky či zahraničí, kteří zde studují. Byť bych velice ráda ohodnotila život studenta i v jiných vysokoškolských městech, jako studentka Masarykovy univerzity mohu čerpat pouze ze zkušeností z Brna.

Proč je Brno pro studenty tolik atraktivní? V následujícím článku přiblížím hlavní důvody, proč mi natolik přirostlo k srdci a z jakého důvodu se do něj budu vždy ráda vracet, pokud by mě život po studiích zavedl jinam.

1. Studenti, kam se podíváš

Že je Brno univerzitním městem, ví snad každý. Proč si to však nepřipomenout ještě jednou? Počet studentů vysokých škol ve městě se pohybuje okolo 70 tisíc.[1] Počet osob registrovaných k trvalému pobytu je něco málo přes 381 tisíc[2] (případně 396 tisíc, při započítání registrovaných uprchlíků z Ukrajiny).[3] Jednoduchou trojčlenkou zjistíme, že téměř každá pátá osoba, kterou zde potkáte, je vysokoškolákem. Není divu, že se Brno již léta umisťuje na předních příčkách hodnocení světových univerzitních měst.[4]

Brno je tak ideálním místem pro seznamování se s vrstevníky. Studentům je zde přizpůsobeno mnoho věcí, ať už jde o spousty a spousty kulturních či studentských akcí nebo jen o možnost využít studentskou slevu i při kupování kávy, každý zde nalezne to, co od vysokoškolského života očekává.

2. Město tak akorát

Brno je obcí, kde člověk nalezne vše potřebné. Nachází se zde unikátní kulturní památky, sportovní areály, mnoho služeb a obchodů, klubů či kaváren. Zároveň vás však neušlapou davy turistů a při cestě do školy nestrávíte hodinu v MHD. Troufám si říct, že vás půlhodina v šalině (místní tramvaj) dostane, kam jen budete chtít. Brno je zkrátka naše velké maloměsto, se spoustou možností vyžití, a dostatečné centrum, aby byl život zde zajímavý.

3. Kvalitní studium a inovace

Skvělou věcí na studiu v Brně je nesporně i skutečnost, že zde sídlí spousta prestižních vysokých škol s mezinárodním renomé. Budovy fakult či areály kampusů prošly v předchozích letech nejrůznějšími rekonstrukcemi či výstavbami a v drtivé většině případů na vás proto čeká studium v moderních prostorech a příjemném prostředí. Například největší brněnská vysoká škola, Masarykova univerzita, je typickým příkladem splynutí stoleté tradice a moderního přístupu k výuce a studiu.

4. Je libo trochu kultury?

Divadla, kina, koncerty, besedy, debaty, festivaly či nejrůznější workshopy – vše na jednom místě a vše často na míru šité pro studenty. Najít v Brně vstupné bez možnosti využít studentské slevy je těžší, než by se mohlo zdát. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že k tomu, narazit na nějaký typ kulturního vyžití, stačí často jen bez plánu vylézt z postele a dojít na první náměstí (či přejít ulici). Co se týče „vysoké“ kultury, na operu, činohru, balet, muzikál či jakoukoliv jinou formu divadelních představení lze studentské vstupenky sehnat doslova za pár drobných. Velké množství kulturních akcí je v Brně pořádáno i samotnými studenty a studentskými organizacemi.

5. Příroda za oknem

Pokud (stejně jako já) pocházíte ze samoty, případně vesnice či menšího města, může být s nástupem na vysokou školu a změnou prostředí spojena mírně nekomfortní skutečnost, že ten les za oknem zkrátka není. Brno je však v tomto ohledu velice přívětivým místem, jelikož se zde nachází mnoho krásných parků (za všechny Lužánky či Björnsonův sad). Do klasické přírody je to zde však taktéž „co by kamenem dohodil“. Snadno se dostanete jak na přehradu, tak i do krás moravských lesů. Doporučit lze například Mariánské údolí, vápencový kopec Hády či Stránskou skálu. Možností je zde opět mnoho.

6. Kavárny, bary, kavárnobary a studentská zákoutí

Čím déle v Brně budete, tím více skrytých míst a podniků naleznete. Mohu vám zaručit, že i když si myslíte, že znáte vše, není tomu tak. Celé Brno překypuje nejrůznějšími podniky, které je možné přes den, večer či v noci navštívit. Ať už jde o spousty a spousty kaváren a restaurací nebo o večerní hospůdky či podniky „sui generis“, vše je opět student-friendly. O některých z podniků se bez zkušenějšího studenta prakticky ani nemáte šanci dozvědět.

7. Moravská kultura

„Morava je pěkná zem“, jak zpívá ve své písni Jaroslav Hutka.[5] A já nemohu než souhlasit.

Pokud taktéž nepocházíte z Moravy, je dost možné, že až při studiích na vysoké škole poprvé uslyšíte koncert cimbálové kapely či navštívíte hody. Také vás možná překvapí, kolik z vašich spolužáků tancuje ve folklorním souboru nebo hraje na housle.

Zvyknout si pravděpodobně budete muset i na odchylky v mluvě. Pokud vám kolemjdoucí na dotaz „Co teď?“ odpoví: „Možete včil nasednót na šalinu a jet na Prýgl. Z tama sa vydat na dědinu a kdyby byla tma, rožněte si.“, nebuďte překvapení. Hantec je v Brně poměrně rozšířeným fenoménem a člověka, který by tramvaj nazval jinak než šalinou, zde prakticky nenajdete.

Tereza Kotlasová

studentka Právnické fakulty MUNI

Úvodní foto: Leonhard Niederwimmer dostupné z Unsplash.
Fotky v galerii: archiv autorky.

[1] Brno v číslech. Data.BRNO [online]. Brno [cit. 2023-09-01]. Dostupné z: https://data.brno.cz/pages/brno-v-cislech

[2] Brno v číslech. Data.BRNO [online]. Brno [cit. 2023-09-01]. Dostupné z: https://data.brno.cz/pages/brno-v-cislech

[3] Počet obyvatel v obcích. Český statistický úřad [online]. [cit. 2023-09-01]. Dostupné z: https://www.czso.cz/csu/czso/pocet-obyvatel-v-obcich-k-112023

[4] Brno je šestým nejlepším studentským městem na světě, přeskočilo Prahu. VysokeSkoly.cz [online]. [cit. 2023-09-01]. Dostupné z: https://www.vysokeskoly.cz/clanek/brno-je-sestym-nejlepsim-studentskym-mestem-na-svete-preskocilo-prahu

[5] Jaroslav Hutka. In: Youtube [online]. [cit. 2023-09-01]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=rDpYoezCqlg&ab_channel=MikeMikans


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info