Núr Doubová
studentka Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni, organizátorka
V sobotu 23. března 2024 se konalo již dvanácté finále a superfinále Olympiády lidských práv. Pokud jste o Olympiádě neslyšeli a jste student střední školy, rozhodně neváhejte a seznamte se. Jedná se o jedinečnou zkušenost, která může i nahradit přijímačky!
Olympiáda, každoročně pořádaná spolkem Leges Humanea, z. s., má za cíl sdružit mladé lidi. Hlavní myšlenkou spolku je povzbudit u nich zájem o základní lidská práva a svobody. Snahou spolku je aktivizovat mladou generaci k podpoře lidských práv a to bez jakýchkoliv rozdílů, ať už sociálních, politických či kulturních. Na prestiž, kterou výhra či účast v superfinále skýtá, ukazuje i to, že může vést k přijetí ke studiu mnoha bakalářských oborů na Fakultě sociálních studií MUNI.
Olympiáda se skládá celkem ze tří kol, kdy se v prvním kole píše esej na témata vybíraná spolkem, která jsou následně jeho vedením ohodnocena. V postupujícím kole už mají soutěžící za úkol reagovat formou eseje na témata zadaná porotci, před nimiž je obhajují ve finále. Tam má odborná porota možnost doplňujících otázek. Superfinále potom probíhá tak, že si účastníci vylosují předem neznámá témata, která musí obhájit a ustát otázky poroty. To vše se děje v časových limitech, které jsou soutěžící povinni dodržet.
Během celého sobotního dopoledne probíhalo finálové kolo, do kterého se z více než čtyř set účastníků probojovala necelá desetina soutěžících. V odpoledních hodinách následovalo očekávané superfinále, kam postoupilo osm nejlepších účastníků a účastnic. Po těžkém rozhodování se nakonec porota rozhodla takto: první místo získala Nela Kedziorová, druhé Stella Peterková a třetí místo bylo obsazeno Tobiášem Macháčkem. Společné čtvrté místo následně obsadili: Filip Sochor, Zuzana Šuranská, Magdaléna Synovcová, která navíc vyhrála ocenění za nejlepší finálovou řeč, a Vítek Souchop, který si odnesl ještě ocenění za nejlepší esej.
V tomto ročníku byl předsedou poroty ústavní soudce David Uhlíř a místopředsedkyní se stala právnička a odborářka Šárka Homfray. Řadovými, avšak neméně odbornými členy poroty byli zástupci Amnesty international, Evgenia Bernstein a Antonín Zhořec. Slovenské kolegovy ze spolku Leges Humanea, z. s., zastupovala přímo předsedkyně celostátní komise Dagmar Horná, spolu s vědeckou pracovnicí Slovenské akademie věd Silvií Mihálikovou.
Aby toho nebylo málo, porota byla doplněna o zvučná jména, jako je Petra Naskosová, věnující se ve své odborné praxi ochraně lidských práv, a Pavla Špondrová, působící jako ombudsmanka Filosofické fakulty Univerzity Karlovy. Porota byla také obohacena o odborného asistenta zkatedy ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Palackého Zdeňka Červínka a Ladislava Roušara, který se zabývá trestním právem.
studentka Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni, organizátorka
Úvodní foto: archiv organizátorů, fotografie Adam Kobes
Blogy Humans of… odkrývají příběhy skutečných lidí po celém světě, zachycují jejich myšlenky, rozmanitost. Okénko Humans of FPR ZČU takto zachycuje kolegy z právnických fakult a přináší tím pohled pod povrch ve...
Ve dnech 11.–13. listopadu 2024 hostila Právnická fakulta Masarykovy univerzity další ročník prestižního veletrhu pracovních příležitostí ELSA Job Fair, pořádaného lokální skupinou Evropského sdružení studentů práv...