Marcel Kratochvíl
student prvního ročníku Právnické fakulty MUNI
V pátek 26. dubna 2024 přesně ve dvě hodiny odpoledne vypukla na brněnské právnické fakultě ústní část fakultního kola Mezinárodního středoškolského Moot Courtu. Soutěžící si vyzkoušeli prezentaci před fiktivním panelem Evropského soudu pro lidská práva v případu nebinární osoby.
Soutěž je už od roku 2013 každoročně pořádána Právnickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci. Moot court má dvě kola – fakultní pořádané v Praze, Brně, Olomouci, Bratislavě a Košicích, ze kterého ty nejlepší týmy postupují do mezinárodního kola v Olomouci. Účastnit se mohou středoškoláci v maximálně tříčlenných týmech, které jsou vedeny studenty a studentkami práv z jednotlivých fakult. V rámci poctivé přípravy studenti projdou blokovou výukou, sepíší písemná podání a vyzkouší si simulaci jednání před Evropským soudem pro lidská práva.
Síly do ústního kola přišlo poměřit celkem 9 týmů. Poté, co si navzájem vyměnily spoustu silných argumentů, se porota dohodla na celkovém výsledku a do finále v Olomouci poslala 2 týmy za stranu stěžovatele a 2 za stranu fiktivního státu Agnosie.
Tento rok to středoškoláci neměli moc jednoduché. Ústředním motivem případu byla nebinární osoba a zásah do jejího práva na respektování soukromého a rodinného života dle článku 8 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Zásah spočíval v uvádění původního pohlaví na občanském průkazu dotyčné osoby. Cílem fiktivního stěžovatele Alex bylo získat na občanském průkazu tzv. neutrální marker pohlaví (např. „X” nebo „jiné“), případně evidenci pohlaví z občanských průkazů zcela eliminovat. Zadání případu nebylo návodné, a tak si soutěžící museli ke klíčovým argumentům najít cestu sami.
Porota zasedala ve dvou tříčlenných panelech, které letos obsadili Tereza Žuffová–Kunčová, Alžbeta Králová, Lenka Křičková, Michal Vosinek, Martin Szabó a Jakub Novák. Obecně porota oceňovala vysokou úroveň podání účastníků, především to, jak dokázali pracovat s judikaturou Evropského soudu pro lidská práva a jejich profesionální vystupování i přednes.
Těm, kteří postupují do finále, samozřejmě držíme palce a těšíme se na další zapálené středoškoláky v příštím ročníku.
student prvního ročníku Právnické fakulty MUNI
Účast v soutěži je skvělým nácvikem dovedností, jako jsou prezentace, přednes a psaní, tedy schopností, které by měl ovládat každý, kdo se chce stát dobrým právníkem. Soutěž Studentská vědecká a odborná činnost...
Studenti právnických fakult měli i letos možnost zúčastnit se Česko-rakouské letní školy soukromého práva, organizované Českou společností pro studium práva německy mluvících zemí, jež se konala na jižní Moravě...