Erasmus v Litvě – Pobaltí vám učaruje

Rozhodl jsem se strávit svůj předposlední semestr magisterského studia v hlavním městě největší z pobaltských republik. Litva je totiž ideálním cílem pro všechny, kteří nevyhledávají teplé krajiny a milují přírodu. Jak Erasmus v Litvě probíhá a co tu můžete vidět a zažít?

12. 2. 2019 Josef Bártů

Bez popisku

Pro svůj zahraniční pobyt jsem si vybral Mykolo Romerio Universitas (MRU) ve Vilniusu. Nelákal mě ani tolik studijní plán jako neobvyklá destinace a touha po zážitcích. A nelitoval jsem – zážitků mám plno. Litva se navíc ukázala jako skvělý výchozí bod pro cestování. A že na každém Erasmu potkáte celou řadu zajímavých a inspirativních lidí z celého světa, snad ani nemusím připomínat. Všechno ale pěkně popořádku.

Jsme v rekonstrukci

Bydlet můžete (stejně jako všude) na kolejích nebo na privátech. Koleje jsou mnohem levnější a stojí 80 EUR za trojlůžkový nebo 100 EUR za dvoulůžkový pokoj na měsíc. Nájem bytu vyjde asi na 250 EUR. Nižší cena ubytování na kolejích samozřejmě znamená menší komfort.

Pokoje na naší koleji sice dosahovaly vysoké míry čistoty, ale zasloužily by alespoň vymalovat. Některé matrace byly proležené a na pokoji pro tři stál jeden stůl. Sprchy byly bohužel ve velmi špatném stavu, na celém poschodí fungovaly tři ze šesti. Situaci zachraňoval fakt, že se na každém patře nacházela rekonstruovaná kuchyňka a toaletu sdílelo pouze 5 lidí ze dvou pokojů. Avizovaná rekonstrukce sice probíhá už několik let, ale její rychlost není nikterak závratná.

Bydlení na kolejích představovalo jedno velké dobrodružství. Pohodu silně ovlivňovalo, který „kolejdědek“ měl zrovna službu. Někteří na pravidelných prohlídkách slídili po kolejích a hledali alkohol. Někdy dokonce očuchávali láhve v pokoji, aby se přesvědčili, že je všechno v pořádku. Třešničkou na dortu bylo, když si nejpřísnějšího „security guye“ odvezla policie poté, co přišel do práce opilý.

Okolí a lidé na univerzitě

Nedostatky v ubytování doháněla (alespoň zpočátku) MRU ochotou a precizní organizací. Na své si tu přišli milovníci dochvilnosti. Na nikoho a nic se nečekalo, což způsobovalo komplikace mně a studentům z teplejších krajin. Během nultého týdne jsme se dozvěděli všechno důležité o vyučování, informačním systému, krásné knihovně a možnostech trávení volného času. Lidé na univerzitě mě oslovovali, jestli nepotřebuji s něčím pomoct, jakmile jsem vypadal jenom trochu zmateně (takže poměrně často). Úvodní nadšení kazily jen problémy se sestavováním rozvrhu a nedochvilnost některých vyučujících, jinak probíhalo všechno podle plánu.

Koleje a hlavní kampus MRU, kde zeleň dominuje nad betonovou šedí a vše je navíc obklopeno jehličnatým lesem, leží asi půl hodiny cesty městskou hromadnou dopravou od centra. Zde je nutné zdůraznit, že studenti mají na veřejnou dopravu až 80% slevu. Tříměsíční jízdné vyjde zhruba na 18 EUR. Výhodou je i možnost využití aplikací Uber, Yandex nebo Taxify, které vám najdou levný taxík a odvezou vás za hubičku z centra, když je v noci omezená hromadná doprava.

Aktivita, prezentace, zkouška

Semestr probíhá velmi podobně jako na Právnické fakultě MUNI. Každý předmět má povinné semináře a nepovinné přednášky. Zásadní rozdíl ale spočívá ve známkování. Výsledná známka se neskládá pouze z výsledku závěrečného testu. V každém předmětu lze získat alespoň 50 % konečného hodnocení už během semestru. Vyučující dávají body za aktivitu v hodinách, prezentace během seminářů a seminární práce.

Za hranicemi kampusu

Pohled z vysílací věže ve Vilniusu. Foto: archiv autora

K Erasmu patří neodmyslitelně cestování. Zpočátku můžete objevovat krásy Vilniusu, nádherného města plného zeleně. Nejste-li přímo v centru, ani by vás nenapadlo, že jste v hlavním městě. Rozlehlost města je částečně způsobena jeho rovinatostí. Stavitele neomezují žádné hory, a proto není třeba šetřit místem. Ve Vilniusu objevíte nádherné budovy, skvělé restaurace, kluby, památky, televizní věž a poznáte komplikovanou historii Litvy.

Pár desítek kilometrů od Vilniusu se nachází město Trakai, které bylo ve středověku sídlem litevských vládců. Po nich tam zůstal krásný vodní hrad. Ve vzdálenějším nádherném lázeňském městě Druskininkai vyrazíte do aquaparku, na lanovku vedoucí do snowparku, procházku po promenádě nebo do lanového centra. Turisty láká i Hora křížů, jichž na ní lidé postavili již tisíce, nebo bývalé hlavní město Kaunas. Poslední důležitou zastávkou v Litvě je nejsevernější přístav v Baltském moři, který nezamrzá, Klaipeda. Zpočátku výlety organizuje MRU ve spolupráci s Erasmus Student Network (ESN), takže se nemusíte bát, že byste všechno museli zařizovat sami.

Středověký hrad Trakai. Foto: archiv autora

Po objevení nejbližšího okolí je třeba vyrazit za hranice. Přímo se nabízí výlet do hlavního města Lotyšska Rigy a do estonského Tallinnu, který vás uchvátí svým historickým centrem. Zachovalé středověké hradby a to, co je za nimi, právem patří do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Z Tallinnu už je to pak jenom kousek do Helsinek.

Vilnius se ale ukázal být skvělým východiskem i pro výlety do dalších zemí – Švédska, Norska, Španělska nebo i Běloruska, kam ale potřebujete vízum. S Ruskem je to jednodušší. Místní ESN pořádá do matičky Rusi dva týdenní zájezdy za semestr a s vyřizováním víz vám pomůže. Objevíte krásy Petrohradu, navštívíte světově proslulé muzeum Ermitáž, moskevské metro nebo Kreml. Podíváte se také na Rudé náměstí, kde můžete vzdát hold Leninovi.

Co jste možná nevěděli aneb několik zajímavostí na závěr

Fronta před mausoleem na Lenina. Foto: archiv autora

V Litvě mají problém s alkoholem. Podle Světové zdravotnické organizace vypili v roce 2017 Litevci nejvíce alkoholu na hlavu. Nová legislativa účinná od ledna roku 2018 má spotřebu snížit. Alkohol vám neprodají, pokud je vám méně než 20 let. V obchodech si ho můžete koupit jenom od 10 do 20 hodin od pondělí do soboty a v neděli jenom od 10 do 15 hodin. Pro kluby a restaurace omezení neplatí. Energetické nápoje si koupíte od 18 let.

Také se tady zálohuje sklo, plechovky i některé plastové láhve. V ceně výrobku zaplatíte 10 euro centů navíc. Prázdné obaly vrátíte stejně jako láhve od piva v ČR a zálohu vám v obchodě vrátí.

Překvapilo mě, že Litevci jsou úplně zbláznění do basketbalu. Žertem o něm tvrdí, že ho považují za druhé náboženství. Basketbalové hřiště vidíte na každém rohu. O popularitě svědčí též věčně nabité basketbalové haly při vnitrostátních i mezinárodních zápasech.

Litevci se chlubí, že se kousek od Vilniusu nachází střed Evropy. Při pohledu na mapu o tom silně zapochybujeme. Ale možné je všechno a Litevcům to stejně nevymluvíte. Vždy přece záleží pouze na metodologii.

Litva má rozhodně co nabídnout. Můžu ji doporučit všem, kteří nevyhledávají tropické krajiny, ale chtěli by objevit něco neobvyklého.

Autor: Josef Bártů

Vybrali jsme pro vás

Galerie

Dominanty hlavního města - katedrála a přilehlá věž v zimě. Foto: Ivana Tóthová

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info