Zkratka BFF zabezpečení facebookého účtu nezjistí. Odhalí pouze to, zda věříte hoaxům

Tisíce komentářů BFF v posledních dnech zaplavují Facebook. Lidé věří tomu, že mistr virtuálního šmírování Mark Zuckerberg ověří, zda je jejich facebookový účet bezpečný. Stačí zadat tajemný kód BFF. Pokud komentář po napsání zezelená, máte vyhráno. Pokud se barva nezmění, jste vyzvání k okamžité změně hesla. Ve skutečnosti jde o hoax. Co to je hoax a jak ho poznat?

12. 4. 2018 Svatava Veverková

Bez popisku

Nedávno zachvátila česká média zpráva o úniku soukromých dat uživatelů Facebooku. Vyšla najevo díky kauze Cambridge Analytica. Uživatelé začali upírat svoji pozornost na to, jakým způsobem jsou jejich data chráněna a k čemu všemu má Facebook přístup. Bylo otázkou času, kdy někdo přijde s hoaxem BFF, který vystrašeným uživatelům slíbí spásu. 

Není BFF jako BFF

Zkratka BFF ve skutečnosti opravdu může změnit barvu, když ji vložíte na Facebook. Jak je to možné? Zázrak? Ilumináti? Ne. Ve skutečnosti jde o animaci, kterou mají někteří uživatelé Facebooku povolenou v nastavení. BFF totiž znamená Best Friends Forever (nejlepší přátelé navždy – pozn. red.).  Zeď Facebooku proto zaplavují BFF komentáře vašich facebookových BFF. Když na zkratku BFF kliknete, animace vám připomene význam přátelství v podobě dvou spojených ručiček. To je ovšem to jediné, co můžete čekat.

Historický exkurz

Když na zemi nevládl internet ani televize, prsty druhu homo sapiens nebyly přilepeny k telefonům a jeho uši nepluly po rádiových vlnách, ovládala svět informací koncepce „jedna paní povídala“. Tato koncepce byla založena na metodě tzv. soustavného drbání klepen. Ač bylo samo o sobě intenzivní, nemohlo zajistit přenos informací tak efektivně jako jediné kliknutí počítačovou myší. Jejich transfer tak nějak po-po-pokulhával. Nezřídka se stávalo, že jste se o smrti krále dozvěděli až ve chvíli, kdy byl u moci jeho třetí následovník.

Dnešní doba nul, jedniček a elektromagnetického záření je jiná. Informace přicházejí rychle a bez přestávek. Svět doslova trpí informační obezitou.

Jak ale poznat, jakým zprávám věřit, jaké raději ověřovat a jaké z paměti neprodleně vytěsnit po vzoru strýčka Alzheimera? Na tyto problémy pomáhá nalézat medikament Josef Džubák, zakladatel serveru hoax.cz.

Co to je hoax?

Slovo hoax (čteno houks) v překladu znamená falešnou či poplašnou zprávu, mystifikaci, podvod, výmysl nebo žert. Vzniká proto, aby pobavil, někoho a něco poškodil, dosáhl zisku či zajistil zvýšení návštěvnosti konkrétních webových stránek. Jeho typickou vlastností je, že se šíří téměř nadsvětelnou rychlostí, a to v mnoha jazycích, v mnoha podobách, mnoho let. Džubák upozorňuje: “Co jednou vypustíte do světa, už nelze dál zastavit.“ Aby pomohl příjemcům rozlišit pravdivé zprávy od falešných hoaxů, založil před 18 lety speciální server www.hoax.cz. Naleznete na něm jak aktuálně šířené hoaxy, tak jejich úplnou databázi.

Ke skandálnímu úniku informací se vyjádřil i populární youtuber Kovy v jednom ze svých nejnovějších videí.

Čemu všemu lidé věří?

Mysleli jste si snad, že barevný pás na obalu zubní pasty značí její škodlivost? Že číslo na tetrapaku představuje, kolikrát bylo nespotřebované mléko opětovně převařeno a zabaleno? Že pomeranče z Libye jsou postříkané HIV krví?  Že po zadání kódu BFF vám Facebook prozradí úroveň zabezpečení vašeho účtu? V takovém případě jste se stali obětí hoaxu.

Pravdivé nebudou ani e-maily slibující zbohatnutí díky výhře v loterii anebo nabízející vyinkasování dědictví po mrtvém miliardáři ze zahraničí, jakmile vy malá peníze poslala na důležitá bankovní číslo, aby oni mohla poslední úkona udělat pro Vaše štastná života. Stejně tak se Bill Gates nerozhodne podělit o svoje bohatství tím, že věnuje 245 dolarů každému, kdo přepošle „jeho“ e-mail. Ani dobrák John nepřispěje rodině nemocného chlapce za to, že nasdílíte jeho fotku. „Naopak sběratelé adres a spammeři díky rozesílání takových hromadných zpráv získají až 500 adres v jediném e-mailu,“ uvádí Džubák.

Ověřujte si pravdivost zpráv nebo fotografií

Server hoax.cz není jediný, kdo se snaží rozkrývat karty. Mezi další se řadí manipulátoři.cz, hatefree.cz, snopes.com, urbanlegends.about.com, hoaxbuster.com, hoaxkiller.fr aj.

Na internetu můžete vyhledávat i stopy obrazových záznamů. Chcete-li si prověřit, zda se podezřelý obrázek objevil ještě před vznikem poplašné zprávy, nahrajte ho do aplikace na tineye.com. Zjistíte tím, na kolika místech se již ve virtuálním prostoru nachází a kdy tam byl vložen. Obdobně funguje images.google.com.

Až se k vám příště dostane nějaká šokující zpráva, buďte nad věcí. Nezapomeňte si jako správní detektivové informace v ní obsažené ověřit ještě dříve, než ji nasdílíte. Jinak se stanete její hoaxovou součástí – přítomností, minulostí i budoucností.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info