Nový projekt Věřím ti bude poskytovat komplexní pomoc obětem domácího a sexualizovaného násilí

Věříte obětem? Byli jste někdy v roli toho, komu se oběť svěřovala, nebo snad sami obětí? Jejich pocity se v českém prostředí často znevažují a celá problematika domácího a sexualizovaného násilí je i přes svoji závažnost nedostatečně rozebírána, je bagatelizována či zesměšňována. Nový projekt Věřím ti pod vedením Terezy Otavové to chce změnit a obětem poskytovat skutečně komplexní pomoc.

15. 2. 2023 Jakub Novák, Tereza Otavová

Bez popisku

V letech 2016 až 2020 bylo nepodmíněným trestem odnětí svobody potrestáno pouhých 37 % pachatelů. Více než 60 % jich od soudu odešlo pouze s „podmínkou“. Celkový počet odsouzených za trestný čin znásilnění v těchto letech činil 467 osob, což je však pouze malým zlomkem počtu znásilnění, ke kterým pravidelně dochází napříč Českou republikou. Dle statistik Radana Šafaříka[1] je nahlášeno pouhých 5 % z celkového počtu cca 12 000 znásilnění ročně. Podobně tragická je i situace v oblasti domácího násilí, tedy trestných činů týrání osoby žijící ve společném obydlí a týrání svěřené osoby. U těchto je ukládání nepodmíněných trestů ještě méně časté, v prvním jmenovaném případě cca 21 %, ve druhém dokonce jen přibližně 12 %.[2] A to i přes to, že z aktuálních průzkumů vyplývá, že s domácím násilím se ve svém životě potkají za život dva z pěti lidí.[3]

V posledních letech naštěstí vznikají iniciativy, které se proti těmto společenským problémům snaží bojovat, jmenovitě např. spolek Bez trestu nebo iniciativa Pod svícnem. K nim se nově přidává projekt Věřím ti, jenž poskytuje komplexní pomoc obětem domácího a sexualizovaného násilí. Pomoc spočívá nejen v právním a psychologickém poradenství, ale např. i ve finanční podpoře, vytvoření plánu útěku a mnoho dalšího.

Jaké služby jsou poskytovány?

 • Plán útěku
  • Pomůžeme Vám přežít násilný či toxický vztah až do toho momentu, kdy se z něj rozhodnete odejít.
 • Okamžitá finanční a materiální pomoc
  • Zajistíme pro Vás okamžitou pomoc, pokud se rozhodnete z násilného vztahu odejít, ale nemáte kam. Na přechodnou dobu tak pomůžeme zajistit ubytování, jídlo, případně základní denní potřeby.
 • Právní pomoc zdarma
  • Vymyslíme s Vámi strategii. Tyto činy je třeba hlásit a my Vám pomůžeme projít a zvládnout trestní řízení.
  • Současně pomůžeme i s navazujícími problémy, jako je rozvod, svěření dětí do péče, výživné, vypořádání SJM apod.
 • Psychologická pomoc
  • K dispozici také máme skvělý tým psychologů a terapeutů, kteří Vám pomohou se dostat zpět na nohy. V akutní fázi problému Vám jejich práci uhradíme.
 • Pomoc státu
  • Pomůžeme Vám také v oblasti dávek a příspěvků tak, abyste se co nejdříve dokázali postavit na vlastní nohy.
 • Přítel na telefonu
  • Kdykoliv ti bude mizerně, budeš se potřebovat svěřit, podpořit nebo si jen zanadávat, můžeš využít přítele na telefonu.
 • Besedy pro veřejnost
  • O těchto tématech je potřeba mluvit. Hodně. Proto pro Vás také budeme ve spolupráci s dalšími odborníky pořádat besedy a šířit tak osvětu o domácím násilí a sexualizovaných trestných činech.
 • Školení pro odbornou veřejnost
  • Ve spolupráci s dalšími odborníky pořádáme školení pro Policii, terapeuty, advokáty, státní zástupce na tuto problematiku.
 • Snaha o změnu
  • Uvědomujeme si, že v mnoha ohledech je náš právní řád nedokonalý, tresty jsou směšné, zákony nereflektují současné potřeby.
  • Snažíme se tedy také prostřednictvím diskuzí a předávání odborných stanovisek o legislativní změny k lepšímu.

Příběhy obětí

Součástí činnosti projektu je i sdílení příběhů a pocitů obětí. Ty slouží ke zvyšování povědomí o tom, jak k takovému činu může dojít, jako podpora dalším obětem, že určité pocity nebo myšlenky po prožitém traumatu mají i ostatní a není třeba se za ně stydět, a rovněž k vyvracení nejčastějších mýtů, které kolují např. o znásilnění.[4] Právě témata znásilnění a domácího násilí jsou u nás často bagatelizovaná různými podivnými argumenty, např. že násilí k pohlavnímu styku patří, oběť si o to sama řekla, ono mu/jí to tak vyhovovalo, protože jinak by odešel/odešla už dávno! Právě takové zlehčování vede k tomu, že je na oběti pohlíženo spatra a jejich zkušenost je relativizována. I z důvodu bagatelizace pak většina obětí své utrpení neoznámí, neboť má strach z veřejného odsouzení, posměchu a nedůvěry.

A jaké příběhy můžete na webových stránkách najít?

„Byla jsem znásilněná. Slovní spojení, které jsem ještě v té době nedokázala vyřknout nahlas, avšak za tu dlouhou dobu už jsem se s ním sžila natolik, jako by to byl jeden z mých poznávacích znamení. Nikdy bych si nedokázala ani zdaleka představit, že se něco takového může stát mně... zrovna mně. To je přece nemožné. Na toto prostě nikdy nikdo není připraven a o to těžší to všechno je, když se to opravdu stane. Stalo se to a já se s tím musela naučit žít. Můj mozek si ještě několik hodin vůbec neuvědomoval, co se doopravdy děje. Já byla bohužel okolnostmi donucena spát ve stejném bytě jako ten, který mi ještě před malou chvílí tolik ublížil. Vyčítala jsem si to, úplně všechno. Proč jsem tam tu noc přišla? Proč jsem nespala v kalhotách? Proč jsem nekřičela? Uvěří mi někdo? Můžu si za to sama? To je jen slabý výběr několika.

„Dříve jsem měla naivní názor, že takové věci se v domácnostech nijak moc nedějí. Pokud nějaký článek vylezl na povrch, tak jsem ho považovala za raritu. Taky jsem měla tendenci odsuzovat lidi, kteří si tohle "dobrovolně" nechali líbit a ve vztahu zůstávali. Byla jsem jako dost velká část naší populace. Nevím, proč jsem si myslela, že se to děje lidem slabým (fyzicky a psychicky), spíše těm ekonomicky slabším, s nižším vzděláním. Takto naše názory utváří bohužel společnost. Sama sebe považuji za ženu silnou, racionální, inteligentní a samostatnou. Nejsem na nikom závislá, mám fungující podnikání, stabilní příjem, zázemí.

Přesto jsem byla ‚husa‘ a takovému manipulátorovi jsem naletěla. Věřila jsem mu každé slovo, milovala ho. Věřila jsem, že ho změním, že on se kvůli mně změní, že já jsem jiná, než byly ty ženy před tím. Já to dokážu, dokázala jsem přece naprosto všechno v životě! Proč ne tohle. Kolik nocí jsem kvůli němu probrečela, kolik urážek od něj jsem si opakovala pořád dokola, kolikrát jsem si říkala, mám já tohle vůbec zapotřebí? A přesto jsem setrvala... A nechala agresi stupňovat a stupňovat. Až pozdě jsem si vše uvědomila. Byla jsem taková naivní kráva. O mě tady vůbec, ale vůbec nešlo. Jen o peníze.

„Jednoho dne jsem vyrazil se svou manželkou na svatbu našich přátel. V průběhu večera jsem však byl v podnapilém stavu a odebral se na pokoj. Padl jsem na postel a usnul. Najednou mě něco vzbudilo. Na posteli někdo sedí, snaží se mi „masírovat“ varlata, stahuje mi předkožku. To je hodně nepříjemné, když není erekce. Hladí mě po zadku, ležím totiž na boku. Úplně první myšlenka, že manželka se zbláznila a o něco se pokouší. Nikdy předtím něco takového nedělala, jsme spolu (v té době) 8 let manželé plus 7 let předtím jako partneři. Osoba byla dost důrazná a nevybíravá, bolest varlat, penisu i řitního otvoru mě seznamuje s realitou víc a víc. Jeho ostré nehty, funění medvěda, důraz na svůj cíl… On u toho masturbuje, stále se dobývá na mé genitálie a plácá a hladí mě po zadku a řitním otvoru. Když jsem zjistil, že to není sen, začal jsem šeptat manželky jméno a ať to nechá. Nepomohlo. Stále měl svůj cíl před sebou. Pokusil jsem se otočit na břicho, aby toho nechal, nenechal. Svou ruku mi strčil mezi nohy a promačkával varlata, přitom mi poškrábal břicho. Pak teda čelem ke stěně, opět jsem se mu nastavil jak dort k nakousnutí. Vzal si věci a utekl.“

Nakonec je vhodné sdílet i slova zakladatelky a vedoucí projektu Terezy Otavové o Věřím ti a jeho náplni: „Troufám si říct, že způsob pomoci bude v ČR ojedinělý. Rádi bychom pomáhali jak finančně (peníze na opuštění kritické domácnosti a zajištění náhradního ubytování, psychologickou a právní pomoc), tak komplexní odbornou právní pomocí. Dále bych ráda ještě více prohlubovala školení jak laické, tak odborné veřejnosti (primárně OČTŘ). Nabízíme i poradenství v oblasti příspěvků a dávek a finanční gramotnosti. Přibližovat problematiku budeme jak ze soudních síní a průběhu celého řízení, tak očima našich hrdinů. Aktivně se snažíme pracovat na změně legislativy u těchto činů.“

Pokud chcete i vy přispět k boji proti domácímu a sexualizovanému násilí, můžete pomoci podporou projektu Věřím ti dle instrukcí na webových stránkách zde nebo příspěvkem na jeho transparentní účet č. 318904819/0300 vedený u ČSOB.

[1] ŠAFAŘÍK , R. Mužské právo. Jsou právní pravidla neutrální? Wolters Kluwer, Praha, 2020

[2] Statistiky uložených trestů dle databáze jaktrestame.cz

[3] Dle statistik Bez trestu dostupných na https://www.beztrestu.cz/tvrda-data

[4] O nich si můžete přečíst např. na https://www.persefona.cz/myty-a-realita-sexualni-nasili


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info