Nejvtipnější účty českého internetu: Zasmějte se s falešným Ovčáčkem nebo Faltýnkem

V dnešní éře sociálních sítí vzniká stále více prostoru k parodizaci české politické scény. Rozeznáte na Facebooku falešného Ovčáčka od pravého? Baví vás na svém Twitteru falešný Jaroslav Faltýnek? Máte rádi vtipné fotomontáže? A co další satirické a parodující stránky či profily? Nahlédněme spolu na českou politickou scénu, tentokrát snad z té veselejší stránky a s humorem.

31. 3. 2019 Jana Marková

Bez popisku

Fenomén Ovčáček

Neznám snad nikoho, kdo by o něm neslyšel. Na Facebooku má přes 90 tisíc sledujících, zatímco originální profil mluvčího prezidenta Zemana má pouhých 16 tisíc. Tajemná postava, která stojí za Jiřím Ovčáčkem (unofficial) vytříbila svoje příspěvky natolik, že i ti největší fanoušci falešného Jirky mají problém rozpoznat originál od satiry.

Kdo zabrousí do komentářů na této stránce, zjistí, že problém Ovčáčky rozeznat má větší množství lidí. Někteří komentující nedokážou pochopit, jak může mluvčí prezidenta takto vystupovat a mít takovéto názory. Přitom by stačilo přečíst si popisek stránky, poté by se nemuseli tolik rozčilovat.

A vy jste mluvčí? Foto: Facebook Jiřího Ovčáčka, příspěvek ze dne 1. 12. 2018 www.facebook.com/pg/jiriovcacekunofficial

Profil láká na trefné a výstižné postřehy k aktuálnímu dění na Pražském hradě. Navíc se i mnozí dočkají odpovědi na svůj komentář od samotného mluvčího unofficial. Před nedávnem to vypadalo s tímto falešným profilem všelijak. Na několik týdnů totiž zmizel z internetu, aby se posléze vrátil – a nutno podotknout, že ještě lepší než kdy dřív.

Kolem profilu je mezi sledujícími vytvořena komunita lidí, kteří svými komentáři posouvají satiričnost stránky ještě o úroveň výš. Fanoušci tvoří v komentářích uvolněnou a zábavnou atmosféru a mnozí z nás si na stránku chodí ulevit od své frustrace z politiky. 

Horká linka. Foto: Facebook Jiřího Ovčáčka, příspěvek ze dne 4. 10. 2018
Pravda a Láska Jaromíra Soukupa. Foto: Facebook Jiřího Ovčáčka, komentář ze dne 20. 1. 2019

Za rok 2018 dokonce tento profil vyhrál Křišťálovou lupu v kategorii One (wo)man show. Gratulujeme, parodovat někoho, jako je Jiří Ovčáček, je opravdu někdy nadlidský úkon, který si zaslouží ocenění.

Pan mluvčí a lepšolidi. Foto: Twitter @PREZIDENTmluvci
Fanoušci Jaromíra Soukupa. Foto: Facebook Jiřího Ovčáčka, komentář ze dne 17. 1. 2019

A co Praha, Aleno?

Přesuneme se z Facebooku na jinou sociální síť. Na Twitteru úřaduje falešný Faltýnek. Pod profilem @JaroslavFalynek, který má více než 4000 sledujících a jeho účet obsahuje nad 3000 tweettů, najdeme profil parodující politika Jaroslava Faltýnka. Tento satirický účet však baví nejen svými tweetty. Asi nejznámějším se tento twitterovský účet stal, když v říjnu roku 2018 falešný Faltýnek okomentoval ministryni Aleně Schillerové příspěvek o Účtenkovce. V daném komentáři @JaroslavFalynek vtipně reagoval na výsledky voleb v Praze.

Tak trochu z jiného soudku

Tentokrát se nebudeme zabývat účtem, co se vydává za někoho, kým není. Nahlédneme na Instagram TMBK, který sleduje 154 tisíc lidí. Pod pseudonymem TMBK se ukrývá Tomáš Břínek. Ve svých kolážích střílí nejen do řad politiků.

Na jeho profilu najdete spoustu trefných příspěvků ke všem aktuálním událostem u nás i ve světě. Vtipnými příspěvky se strefuje také do známých osobností i moderátorů a podnikatelů.

My ztrácíme Prahu! Foto: Twitter, příspěvek ze dne 8. 10. 2018

Sám Břínek v rozhovoru pro idnes.cz přirovnává českou politickou scénu k zoologické zahradě. Taktéž přiznal, že neví, co by dělal, pokud by byl zvolen za prezidenta Jiří Drahoš. Zřejmě by totiž přišel o cenný zdroj inspirace. Některé koláže TMBK si můžete prohlédnout v knize Továrna na debilno a Továrna na debilno 2, které vytvořil spolu s Dominikem Landsmanem.

Tiskovka Jaromíra Soukupa. Foto: Instagram TMBK
Nový rok na Pražském hradě. Foto: Instagram TMBK

Tipy redakce

Článek představuje jen skromné nahlédnutí pod pokličku českého politického bizáru. Pokud se chcete blíže seznámit s prostředím satirických (ale i reálných) účtů na sociálních sítích, dovolujeme si vám doporučit ještě stránky a profily Toimo Omakura - SPD, Hovory od bazénku Zdeňka Škromacha nebo například Miloslav Rozner kulturním referentem FF UK.

 

 

Autorka: Jana Marková


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info