Humans of PrF: Tomáš Pavelka

Blogy Humans of… odkrývají příběhy skutečných lidí po celém světě, zachycují jejich myšlenky, rozmanitost. Okénko Humans of PrF takto zachycuje kolegy z právnických fakult a přináší tím pohled pod povrch ve světě mnohdy uniformních a uhlazených právníků. Tomáš Pavelka se již ve svých 21 letech stal starostou obce. Vypráví o cestě k tomuto postu a o svém vztahu k obci Mořice.

14. 1. 2021 Alena Ivanová

Tomáš Pavelka, starosta obce Mořice. Foto: archiv Tomáše Pavelky

„Starostou pětisethlavé obce Mořice uprostřed Hané jsem se stal ve svých 21 letech. Předcházela tomu dlouhodobá činnost v obci. Asi od deseti let jsem se více zajímal o zdejší dění, zapojoval se v dětském kroužku a pomáhal s organizováním kulturních akcí. Později jsem se začal podílet na vedení knihovny. Dostal jsem příležitost intenzivně spolupracovat s dlouholetým starostou Jaroslavem Knapem, za jehož vedení obec získávala ocenění všeho druhu. Na pět let Jardu vystřídal ve vedení obce zástupce opozice. Ve volbách v roce 2018 jsme sestavili kandidátku a podařilo se vyhrát se ziskem 40 % hlasů, 4 z 9 mandátů, tehdy jsme však koalici neposkládali. To se změnilo 4. 5. 2020.

Naše obec a venkov obecně jsou pro mne dlouhodobě důležitou hodnotou v životě. Od narození žiji v Mořicích, vidím tady obrovský potenciál a žiji v nich moc rád. Kvalita života mimo město může být na vyšší úrovni než v něm. Blízkost přírody, komunitní život, tradice a kultura jsou venkovské přednosti, dnes ale nejsou problémem ani služby v dojezdové vzdálenosti, dopravní obslužnost, chytrá a moderní obec a mnohé další. Je třeba mít vizi. Ta moje je, abychom využili všechen náš potenciál a aby se nám spolu v obci dobře kvalitně žilo.

Na konci prvního semestru mého studia na brněnské právnické fakultě jsem začal pracovat ve Sdružení místních samospráv ČR. Mou náplní práce bylo starat se o potřeby obcí v našem kraji, přenášet jejich problémy na vyšší úrovně samosprávy a obráceně, tj. přinášet novinky z centra k nim. Tato práce mne jen utvrdila v zájmu zapojit se do komunální politiky v Mořicích, kde jsem mohl být od podzimu 2018 členem zastupitelstva.

Studium práva je někdy až moc teorie. Při aplikaci na situace v obecní samosprávě je vše lépe pochopitelné. Je tedy dobré se o právu učit, ale lepší je jím žít v praxi. Aktuálně jako starosta mám individuální studijní plán, abych vše stíhal. Covid mi trochu kazí plány, rád bych do školy alespoň jednou týdně chodil prezenčně, abych byl v běžném kontaktu s kolegy a profesory. Uvidíme, jak se situace v tomto směru bude dále vyvíjet.

 

Závěrem bych chtěl říci, že každý mladý člověk se může aktivně zapojit ve společnosti, ať už v businessu, politice či třeba umění. Každý by se měl vypracovat, měl být činný a aktivní, ale neměl by být aktivista nebo kverulant ve svém oboru. Příležitosti zde pro nás jsou. Je na nás, zda je proměníme ve skutečnost nebo se budeme dívat, jak je využil někdo jiný.“


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info