Právo21 je mediálním partnerem projektu.
Jak podpořit ženy v právnických profesích? Pomoci chce nový česko-slovenský žebříček i ocenění
Anděla Kozáková Jírová, první právnička v Česku, vystudovala pražskou Univerzitu Karlovu před 98 lety. Ani po necelém století přitom nemají ženy v právnických profesích často jednoduchou cestu. Agentura Cover Story proto spustila nový projekt #PRVNÍCH100LET, který chce komunitu žen v právnických profesích ještě více propojit a posílit.
Nový projekt o historii, současnosti a budoucnosti žen v právu s názvem #PRVNÍCH100LET spojuje současné inspirativní dámy právního světa i veřejného života a připomíná osudy žen, které jejich profese formovaly. „Františka Plamínková, Anděla Kozáková Jírová a Milada Horáková. To jsou tři z celé řady žen, které nás dodnes inspirují svou vizí i tím, že odvážně prorážely společenské bariéry. Mnohdy za to platily cenou nejvyšší,“ říká zakladatel projektu Jaroslav Kramer s tím, že tyto ženy společně se stovkami dalších bojovaly za postavení, které mají ženy nejen v právu dodnes.
Jejich osudy jsou pro organizátory výrazným pojítkem i kontextem, díky kterému se pokusí zmapovat současný stav v právnických profesích a poskytnout přesah do budoucna. „Projekt #PRVNÍCH100LET má za cíl přinášet příběhy, které mohou bez ohledu na svou "velikost" inspirovat,“ popisuje Jaroslav Kramer.
Ocenění, žebříček i galavečer
Součástí projektu bude hned několik aktivit, které mají za cíl ženy v právnických profesích ještě více propojit a posílit. „Jde zejména o nové ocenění pro současné inspirativní dámy v oblasti práva z Česka i Slovenska, Flamma 2021. Jeho název odkazuje na političku a aktivistku Františkou Plamínkovou, která pomáhala vytvářet obraz ženy jednadvacátého století,“ říká Jaroslav Kramer. Na ocenění je možné nominovat na stránkách projektu zástupkyně všech právnických profesí z Česka i Slovenska. Klíčový je podle organizátorů inspirativní příběh, který odkazuje na hodnoty pravdy, svobody, humanity, demokracie či charitativní rozměr.
Další součástí projektu je žebříček top žen česko-slovenského právního byznysu, který budou organizátoři každoročně sestavovat na základě dostupných dat. „Cílem je poukázat na klíčové segmenty advokátní praxe, které zastřešují vedoucí právničky či partnerky. Součástí bude také žebříček v oblasti podnikových právniček, který bude reflektovat dopad činnosti těchto expertek na neadvokátní segment,“ říká Jaroslav Kramer. Pravidelným každoročním vyvrcholením projektu pak bude neformální galavečer pro dámy ze světa práva i společenského života, jehož součástí bude také finanční podpora vybraných neziskových organizací.
Elitní porotkyně napříč právnickými profesemi
K projektu #PRVNÍCH100LET se připojilo již 12 ambasadorek, které budou současně čestnými porotkyněmi nového ocenění. Jsou mezi nimiž například ministryně financí a vicepremiérka Alena Schillerová, ústavní soudkyně Milada Tomková a Kateřina Šimáčková, místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu Barbara Pořízková, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová či slovenská ochránkyně práv Mária Patakyová. „Tyto dámy se umisťují v žebříčcích nejvlivnějších žen, vedou klíčové úřady a utváří současné dění. Jsou to rozhodně výjimečné dámy veřejného života, které inspirují a společně posouvají hranice úspěchu. I proto jsme hrdí na to, že se nám pomohou jako čestné porotkyně vybrat vůbec první laureátky ocenění Flamma 2021,“ uzavírá Jaroslav Kramer.
Vybrali jsme pro vás
Více článků
-
Problematika nabývání vlastnického práva při komisním nákupu
Úpravu komisionářské smlouvy jakožto druhu nepřímého zastoupení, převzal zákonodárce téměř beze změny ze starého obchodního zákoníku do současného zákoníku občanského. Zároveň však vynechal ustanovení upravující...
-
Zákaz tělesného trestání dětí? Co jsme slíbili, ale (zatím) nedodrželi – 1. díl
Používání tělesných trestů na dětech je v České republice kontroverzní a dlouhodobě diskutované téma. Zatímco někteří tělesné tresty obhajují a považují je za zcela běžné prostředky výchovy, podle jiných jsou škodlivé...