Právo21 je mediálním partnerem projektu.
Jak podpořit ženy v právnických profesích? Pomoci chce nový česko-slovenský žebříček i ocenění
Anděla Kozáková Jírová, první právnička v Česku, vystudovala pražskou Univerzitu Karlovu před 98 lety. Ani po necelém století přitom nemají ženy v právnických profesích často jednoduchou cestu. Agentura Cover Story proto spustila nový projekt #PRVNÍCH100LET, který chce komunitu žen v právnických profesích ještě více propojit a posílit.
Nový projekt o historii, současnosti a budoucnosti žen v právu s názvem #PRVNÍCH100LET spojuje současné inspirativní dámy právního světa i veřejného života a připomíná osudy žen, které jejich profese formovaly. „Františka Plamínková, Anděla Kozáková Jírová a Milada Horáková. To jsou tři z celé řady žen, které nás dodnes inspirují svou vizí i tím, že odvážně prorážely společenské bariéry. Mnohdy za to platily cenou nejvyšší,“ říká zakladatel projektu Jaroslav Kramer s tím, že tyto ženy společně se stovkami dalších bojovaly za postavení, které mají ženy nejen v právu dodnes.
Jejich osudy jsou pro organizátory výrazným pojítkem i kontextem, díky kterému se pokusí zmapovat současný stav v právnických profesích a poskytnout přesah do budoucna. „Projekt #PRVNÍCH100LET má za cíl přinášet příběhy, které mohou bez ohledu na svou "velikost" inspirovat,“ popisuje Jaroslav Kramer.
Ocenění, žebříček i galavečer
Součástí projektu bude hned několik aktivit, které mají za cíl ženy v právnických profesích ještě více propojit a posílit. „Jde zejména o nové ocenění pro současné inspirativní dámy v oblasti práva z Česka i Slovenska, Flamma 2021. Jeho název odkazuje na političku a aktivistku Františkou Plamínkovou, která pomáhala vytvářet obraz ženy jednadvacátého století,“ říká Jaroslav Kramer. Na ocenění je možné nominovat na stránkách projektu zástupkyně všech právnických profesí z Česka i Slovenska. Klíčový je podle organizátorů inspirativní příběh, který odkazuje na hodnoty pravdy, svobody, humanity, demokracie či charitativní rozměr.
Další součástí projektu je žebříček top žen česko-slovenského právního byznysu, který budou organizátoři každoročně sestavovat na základě dostupných dat. „Cílem je poukázat na klíčové segmenty advokátní praxe, které zastřešují vedoucí právničky či partnerky. Součástí bude také žebříček v oblasti podnikových právniček, který bude reflektovat dopad činnosti těchto expertek na neadvokátní segment,“ říká Jaroslav Kramer. Pravidelným každoročním vyvrcholením projektu pak bude neformální galavečer pro dámy ze světa práva i společenského života, jehož součástí bude také finanční podpora vybraných neziskových organizací.
Elitní porotkyně napříč právnickými profesemi
K projektu #PRVNÍCH100LET se připojilo již 12 ambasadorek, které budou současně čestnými porotkyněmi nového ocenění. Jsou mezi nimiž například ministryně financí a vicepremiérka Alena Schillerová, ústavní soudkyně Milada Tomková a Kateřina Šimáčková, místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu Barbara Pořízková, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová či slovenská ochránkyně práv Mária Patakyová. „Tyto dámy se umisťují v žebříčcích nejvlivnějších žen, vedou klíčové úřady a utváří současné dění. Jsou to rozhodně výjimečné dámy veřejného života, které inspirují a společně posouvají hranice úspěchu. I proto jsme hrdí na to, že se nám pomohou jako čestné porotkyně vybrat vůbec první laureátky ocenění Flamma 2021,“ uzavírá Jaroslav Kramer.
Vybrali jsme pro vás
Více článků
-
Zákaz tělesného trestání dětí? Co jsme slíbili, ale (zatím) nedodrželi – 2. díl
Aktuálně je Česká republika jednou z posledních zemí Evropské unie, která dosud nedostála svým mezinárodním závazkům v oblasti ochrany dětí před tělesnými tresty. Co má na situaci změnit chystaná novela občanského...
-
Home office pod drobnohledem
Práce z domova neboli „home office“ je v poslední době stále žhavějším tématem – o to se „zasloužila“ zejména pandemie covid-19. Zažehnání této krize však neznamená, že by se po něm slehla zem. Právě naopak – mnoho...