5 životních NEJ

Přinášíme vám 5 životních NEJ. Dočtete se, kdo byla nejmladší matka a v kolika letech se jí stala. Stejně tak, kolik bylo nejstarší studentce vysoké školy. V duchu tématu se dozvíte, kdo byl jednou z prvních osob, které podstoupily změnu pohlaví.

19. 2. 2019 Jan Šlajs

Bez popisku

Nejmladší matka

Nejmladší matka v historii medicíny porodila v necelých šesti letech. Byla jí Peruánka Lina Marcela Medina de Jurado. Jde o jediný doložený případ těhotenství u takto mladé dívky. Její syn byl vychováván v domnění, že Lina je jeho starší sestra. Pravdu zjistil v deseti letech.

Nejstarší univerzitní absolvent

Nejstarší osobou, která kdy absolvovala univerzitu, byla toho času 95letá Nola Ochs. V roce 2007 absolvovala Fort Hays State University v Kansasu, kde získala diplom z obecných studií s důrazem na historii. Školu absolvovala spolu se svou 21letou vnučkou. Nola Ochs zemřela v roce 2016 ve 105 letech.

Nejstarší živočich žijící v zajetí

Nejstarším suchozemským tvorem žijícím v zajetí je Jonathan, samec želvy obrovské z ostrova Sv. Helena. Jonathan v tomto roce oslaví 187. narozeniny. Jeho věk je odhadován podle fotografie, na které je zachycen ve velikosti odpovídající přibližně 50 letům. Vůbec nejstarší želvou byl Adwaita, který v roce 2006 zemřel ve věku 256 let. Jde však o odhadovaný věk, jelikož přesné datum narození není doloženo.

Nejstarší transgender osoba

Jednou z prvních osob, které podstoupily operaci pohlaví, byla Dánka Lili Elbe. Změnou pohlaví z muže na ženu prošla v roce 1930. Do doby jedné z operací se živila jako malíř, s čímž ovšem poté přestala, neboť věřila, že jde o součást její staré identity. Poslední operaci podstoupila v roce 1931, kdy také zemřela na zástavu srdce v důsledku odmítání dělohy jejím imunitním systémem.

Nejpočetnější rodina

Nejvíce dětí se narodilo Feodorovi Vassilyeovi z města Šuja v Rusku. Se svou první ženou měl 69 dětí, s druhou pak dalších 18. Přestože jsou údaje o jeho dětech zaznamenány v Guinessově knize rekordů, nebyly nikdy ověřeny zahraničními vědci.

Autor: Jan Šlajs

Už jste četli naše nové vydání časopisu s názvem Změna je život? Najdete v něm spoustu dalších životně důležitých informací.

Kam dál?


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info