Pět zaviněných NEJ

Jako v každém čísle časopisu FAKT vám přinášíme pět NEJ. Tentokrát se budou vztahovat k vině, a to nejenom k vině v Brně, ale i za jeho hranicemi.

31. 3. 2017 Jan Šlajs

Bez popisku

Nejnevýhodnější výhoda

Ve státě New Jersey čeká pachatele přísnější postih, pokud spáchá vraždu oděn do neprůstřelné vesty, a to i v případě, že by skončil své jednání ve stádiu pokusu. Díky neprůstřelné vestě zvýhodněný vrah je tak u soudu po právu znevýhodněn.

Nejdelší trest odnětí svobody

Nejdelší trest odnětí svobody si odpykává Martin Bryant, který v australském městě Port Arthur roku 1996 zavraždil 35 osob, zřejmě z touhy po pozornosti. Bryant byl odsouzen k 35 doživotním trestům plus 1035 letům odnětí svobody bez možnosti podmínečného propuštění.

Nejlepší nález z oblasti trestního práva

Počátkem února brněnský Ústavní soud v nálezu sp. zn. I. ÚS 3533/16 částečně vyhověl ústavní stížnosti, když vyslovil, že odůvodnění rozhodnutí o vzetí do vazby nelze založit na jiných důvodech, než jsou uvedeny ve výroku takového rozhodnutí. Městský soud v Praze nejednoznačně vylíčil, na kterých skutečnostech založil své rozhodnutí o vzetí do vazby a taktéž se nevypořádal s tím, že Obvodní soud pouze konstatoval, že důvody z předchozích rozhodnutí trvají. To podle ustáleného názoru Ústavního soudu nestačí k odůvodnění tak závažného zásahu do osobní svobody, jako je vazba.

Nejstarší obviněný

Nejstarší obviněnou je Laura Lundquist, toho času 102letá obyvatelka domu s pečovatelskou službou ve státě Massachusetts. Tato dáma měla údajně zavraždit svoji stoletou spolubydlící. Vzhledem k její stařecké demenci se ale případ nikdy nedostal k soudu a Lundquist byla pouze přemístěna do psychiatrické léčebny.

Nejstarší vražda

Nejstarší vražda se datuje zhruba 35 až 60 tisíc let do minulosti. Šlo o Neandrtálce Shanidara III., toho času ve věku asi 40 až 50 let. Jeho kostru našli v padesátých letech dvacátého století v Iráku. Podle poškození na levém devátém žebru zřejmě zemřel na následky bodné rány, přičemž s kusem ostrého předmětu v těle, který ránu způsobil, ještě několik týdnů žil.

Autor: Jan Šlajs


Časopis byl do roku 2017 vydáván pod názvem FAKT. Čtěte jeho II. ročník, 1. číslo.

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info