Nejnevýhodnější výhoda
Ve státě New Jersey čeká pachatele přísnější postih, pokud spáchá vraždu oděn do neprůstřelné vesty, a to i v případě, že by skončil své jednání ve stádiu pokusu. Díky neprůstřelné vestě zvýhodněný vrah je tak u soudu po právu znevýhodněn.
Nejdelší trest odnětí svobody
Nejdelší trest odnětí svobody si odpykává Martin Bryant, který v australském městě Port Arthur roku 1996 zavraždil 35 osob, zřejmě z touhy po pozornosti. Bryant byl odsouzen k 35 doživotním trestům plus 1035 letům odnětí svobody bez možnosti podmínečného propuštění.
Nejlepší nález z oblasti trestního práva
Počátkem února brněnský Ústavní soud v nálezu sp. zn. I. ÚS 3533/16 částečně vyhověl ústavní stížnosti, když vyslovil, že odůvodnění rozhodnutí o vzetí do vazby nelze založit na jiných důvodech, než jsou uvedeny ve výroku takového rozhodnutí. Městský soud v Praze nejednoznačně vylíčil, na kterých skutečnostech založil své rozhodnutí o vzetí do vazby a taktéž se nevypořádal s tím, že Obvodní soud pouze konstatoval, že důvody z předchozích rozhodnutí trvají. To podle ustáleného názoru Ústavního soudu nestačí k odůvodnění tak závažného zásahu do osobní svobody, jako je vazba.
Nejstarší obviněný
Nejstarší obviněnou je Laura Lundquist, toho času 102letá obyvatelka domu s pečovatelskou službou ve státě Massachusetts. Tato dáma měla údajně zavraždit svoji stoletou spolubydlící. Vzhledem k její stařecké demenci se ale případ nikdy nedostal k soudu a Lundquist byla pouze přemístěna do psychiatrické léčebny.
Nejstarší vražda
Nejstarší vražda se datuje zhruba 35 až 60 tisíc let do minulosti. Šlo o Neandrtálce Shanidara III., toho času ve věku asi 40 až 50 let. Jeho kostru našli v padesátých letech dvacátého století v Iráku. Podle poškození na levém devátém žebru zřejmě zemřel na následky bodné rány, přičemž s kusem ostrého předmětu v těle, který ránu způsobil, ještě několik týdnů žil.
Autor: Jan Šlajs