Upovídaná

26. 6. 2017 Svatava Veverková

Bez popisku

Přemýšleli jste nad tím, jak je povídání důležitou součástí lidského života? Máte-li uši, které by poslouchaly, ale neslyší, uvědomíte si potřebu povídání o to intenzivněji. Americká hluchoslepá spisovatelka Helen Kellerová glosuje: „V úplné tmě a tichu, které mě oddělují od světa, mi ze všeho nejvíc chybí přátelský zvuk lidského hlasu. Slepota odděluje člověka od věcí – hluchota od lidí.“ Aby nebyl člověk oddělen od lidí, povídá si s nimi. A zároveň mlčí, když naslouchá. Někdy ovšem ani dvě uši nepřebijí jednu pusu a člověk víc mluví, než poslouchá. Někdy je povídání příliš. Někdy je společnost nespolečensky upovídaná. Stejně upovídaná jako letní dvojčíslo časopisu s podtitulem Upovídaná a jeho speciální přílohou. V ní najdete vítězné texty ze soutěže Právnická povídka 2017.

O tom, jak s právem souvisí jazyk, literatura a kultura, jsme si povídali s emeritním profesorem Petrem Hajnem. Podle něj mají znát právníci především život, ne jen paragrafy. V rozhovoru vzpomíná na kovbojku. V paměti mu z ní utkvěla charakteristika hrdiny, který neměl kromě vaků pod očima jiných zavazadel. Podobnou hru s jazykem podle něj právníci provádí při výkladu běžně. Slovům podstrčí trochu jiný význam a tím mění skutečnost. Zásadní praktický problém práva vidí v tom, že právo vychází z fikce, že každý má znát právo. To podle něj ale není možné.

Právo opravdu nezná každý. Nutně ho nemusí znát ani soudci, ačkoliv latinská zásada hlásá: iura novit curia (soud zná právo). Své o tom ví „Soudci, kteří bez taláru povídali příliš mnoho“. Stejnojmenný článek povídá o třech upovídaných soudcích. Při politické soutěži aktivním Kamilu Kydalkovi, difamační e-maily rozesílajícím Miroslavu Čapkovi a Miloši Zbránkovi, jehož satirické články o migraci migrovaly do veřejné internetové sítě, za což dostal důtku od Kárného senátu Nejvyššího správního soudu.

Časopis na svých upovídaných 36 stranách nabídne tipy, jak uspět v moot courtu, jak získat praxi na soudě či na co se připravit, rozhodnete-li se vyjet na Erasmus na Island. Nemáte-li čas poslechnout si rádiový pořad Právo o páté, potom „Rozepněte knoflík u košile a usaďte se, Právo o páté se podává“ přímo v časopise. A protože není čas ztrácet čas zbytečným povídáním, začtěte se do časopisu sami. Ačkoliv není sladkou koblihou (sorry jako), ani kampaní za intenzivní povídání, věříme, že podpoří svobodu projevu i Vaši schopnost naslouchat.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, inspirativní čtení Vám přeje šéfredaktorka časopisu.

 
Svatava Veverková

Časopis byl do roku 2017 vydáván pod názvem FAKT


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info