Vina v Brně
Nuda v Brně? Kdepak. Že název českého filmu z roku 2003 neodpovídá skutečnosti, přesvědčuje město Brno své kamarády helé z Prahé, Ostravy i dalších míst. Bo není čas nudit čtenáře nudou, rozhodli jsme se rozvinout události posledních měsíců jejich zavinutím do časopisu s podtitulem Vina v Brně. A nuda to určitě nebude.
Na téma viny jsme si povídali s vedoucí Katedry trestního práva, docentkou Věrou Kalvodovou, která nám prozradila, že by se s trestním právem mělo zacházet jako se šafránem. S Martinem Freundem, uvolněným zastupitelem města Brna pro sociální začleňování, jsme mrkli na zoubek navrhovanému zákonu o sociálním bydlení. Martin stojí za projekty, co pomáhají brněnským bezdomovcům a dalším sociálně slabým lidem uniknout z ulice.
Cítíte se vinni každý měsíc, když platíte vysoký účet za svůj mobilní tarif? Běží Vám hlavou, kolik tekutého chleba by za to bylo? Třeba přemrštěným fakturám již brzy odzvoní. Více se ptáme v článku „Budeme mít levnější mobilní tarify?“. O tom, proč se nám nejen v Brně blbě dejchá, pojednává příspěvek „Když nám země bere dech“. Důležitost a závažnost tohoto problému zaznamenala také Evropská unie, a proto přijala opatření ke zlepšení stávající situace. Kvůli špatnému ovzduší došlo ke vzniku několika spolků a hnutí majících za cíl situaci zlepšit, např. Dejchej Brno.
Ohlédli jsme se i do minulosti. V článku „Kterak na Brno dopadla tíha té nejtěžší viny“ jsme rozebrali stín viny na hradu Špilberk. V 18. a 19. století sloužily kasematy brněnského Špilberku jako vězení. Jakmile se viník ocitl mezi stěnami těchto kobek, začalo pro něj skutečné peklo. Peklo zažívá i naše Země, když se kvůli palmovému oleji vypalují deštné lesy. Je to „Ekologická hrozba s chutí palmového oleje“.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, inspirativní čtení Vám přeje šéfredaktorka časopisu.
Svatava Veverková