Klára Dědáčková
studentka Právnické fakulty Masarykovy univerzity
I letos měli studenti práv možnost zúčastnit se Středoevropské letní školy soukromého práva. Třídenní událost plná intenzivního programu se po minulém ročníku, který se konal v Klášteře Želiv, uskutečnila na konci srpna, konkrétně od středy 23. do pátku 25. 8. 2023 na jihu Moravy ve Velkých Bílovicích. Díky organizátorům z České společnosti pro studium práva německy mluvících zemí a vyučujícím z Wirtschaftsuniversität Wien, Masarykovy univerzity, Univerzity Palackého, Trnavské univerzity a Univerzity v Debrecenu měli studenti jedinečnou příležitost prohloubit své znalosti v oblasti soukromého práva.
Středem pozornosti letošního ročníku se stala problematika odstoupení od smlouvy a odpovědnosti za vady s důrazem na implementaci evropské směrnice upravující prodej zboží spotřebiteli. Součástí odborného programu byly již tradičně přednášky významných českých i zahraničních odborníků na civilistiku. Účastníci si tak vyslechli například soudce rakouského Nejvyššího soudního dvora a profesora z Wirtschaftsuniversität Wien Georga Kodeka, jehož přednáška se věnovala problematice tzv. pohyblivého systému (das bewegliche System). Dalšími význačnými přednášejícími byli doc. Filip Melzer, který se zaměřil na vývoj soukromého práva po roce 1918, a Dr. Zsolt Hajnal z Univerzity v Debrecenu. Ten studentům přiblížil systém maďarské úpravy odpovědnosti za vady. Poslední den se svým příspěvkem o podpoře udržitelnosti prostřednictvím závazkového práva vystoupila i Dr. Rita Simon z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR.
Nechyběly ani studentské referáty, které tvořily důležitou součást programu po celou dobu konání.
Ke studentům z Česka a Rakouska se stejně jako loni připojili také další studenti, a sice ze slovenské Trnavské univerzity a univerzity v maďarském Debrecenu. Společně absolvovali nejen odborné přednášky a diskuze, ale čekala na ně i pestrá škála odpoledních aktivit.
Hned první den účastníci navštívili místní vinařství rodiny Mádlových, kde pro ně byla připravena degustace vín. Kromě tradičně vyrobených vín ochutnali i netradiční řadu vyrobenou ve speciálních betonových nádobách, dodávajících výraznou minerální chuť.
Následující den byl zasvěcen historii, a to díky komentované prohlídce nedalekého barokního zámku ve Valticích, zapsaného do Seznamu světového dědictví UNESCO. Poté se konala exkurze do Muzea železné opony, kde se studenti i organizátoři mohli seznámit se situací na státní hranici po roce 1948 a s tím, jak byla střežena.
Jelikož studenti pocházeli z různých zemí střední Evropy, byla jako jednací jazyk zvolena němčina. Tento jazyk se stal nejen prostředkem efektivní komunikace, ale také výzvou, která poskytla studentům mimořádnou příležitost zdokonalit své jazykové dovednosti jak v odborné rovině, tak při neformálních konverzacích se zahraničními kolegy.
Tato třídenní letní škola studentům otevřela dveře do světa soukromého práva a evropských právních systémů. Setkání s významnými odborníky, přednášky a diskuze poskytly cenný vhled nejen do problematiky odstoupení od smlouvy a odpovědnosti za vady. Celá akce probíhala v přátelské atmosféře, v níž měli účastníci možnost zdokonalit své jazykové schopnosti a navázat nová přátelství s kolegy z různých zemí. Navíc mohli poznat krásu jihomoravského regionu a ochutnat skvělá vína. Veliké poděkování patří organizátorům, přednášejícím a všem, kteří tuto jedinečnou příležitost umožnili. Těšíme se na budoucí setkání, nové možnosti pro další vzdělávání a příští ročník.
studentka Právnické fakulty Masarykovy univerzity
V pátek 26. dubna 2024 přesně ve dvě hodiny odpoledne vypukla na brněnské právnické fakultě ústní část fakultního kola Mezinárodního středoškolského Moot Courtu. Soutěžící si vyzkoušeli prezentaci před fiktivním...
V sobotu 23. března 2024 se konalo již dvanácté finále a superfinále Olympiády lidských práv. Pokud jste o Olympiádě neslyšeli a jste student střední školy, rozhodně neváhejte a seznamte se. Jedná se o jedinečnou...