Jan Martínek
student Právnické fakulty Masarykovy univerzity
V Brně proběhne od 19. do 23. dubna regionální kolo celosvětové soutěže John H. Jackson Moot Court Competition. Soutěž je založená na simulaci jednání před Orgánem pro řešení sporů Světové obchodní organizace (WTO). Pořadatelem je studentský spolek ELSA.
Soutěž nesoucí jméno po americkém profesoru práva probíhá každoročně už od roku 2002. Letos se jí zúčastní přibližně 90 týmů z 86 univerzit a 34 zemí celého světa, včetně zhruba 50 odborníků z WTO.
Soutěž se skládá z šesti regionálních kol, která proběhnou v Singapuru, Ghaně, Mexiku, Indii, Rakousku a České republice. Finále se koná v Ženevě. „Pravidelně se regionálních kol účastní něco mezi 10 až 15 týmy z různých evropských zemí, v rámci našeho brněnského regionálního kola se jedná o celkem 12 týmů,“ dodává Pavel Pěčonka, který na organizaci soutěže dohlíží.
A jak vlastně celá soutěž vypadá v praxi? Úkolem soutěžících je zanalyzovat a připravit se k jednání ve věci fiktivního případu prostřednictvím písemného podání. Následně jsou týmy pozvány k ústnímu kolu, kde vyjednávají a prezentují své argumenty proti ostatním týmům v postavení stěžovatelů nebo odpůrců. Hodnotí je při tom panel složený z odborníků z řad WTO a dalších předních osobností na poli práva mezinárodního obchodu.
Tým organizátorů čítá přes 40 lidí a s přípravami začal již před rokem. Zajistit musel zejména harmonogram soutěže, rozpočet, doprovodné akce, ubytování a stravování. „Jedna z nejtěžších částí organizace je získat partnerství pro daný projekt a zároveň zajistit panelisty, kteří jednotlivá jednání budou hodnotit a vyberou vítěze. Česká republika vlivem svého členství v EU nemá prakticky žádné spory před WTO, a tedy v Česku ani není mnoho odborníků, kteří by měli prostor nám s touto soutěží pomoci. Proto jsme museli oslovit odborníky ze zahraničí, mezi nimiž jsou lidé, kteří sami pracují ve WTO, akademici nebo advokáti z předních mezinárodních advokátních kanceláří,“ uzavírá Pěčonka.
Záštitu nad soutěží převzali např. ministr spravedlnosti Pavel Blažek, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, děkan PrF MUNI Martin Škop či rektor MUNI Martin Bareš.
student Právnické fakulty Masarykovy univerzity
Úvodní foto: John H. Jackson Ceremony. Foto: JohnH.Jackson VP, Wiki Commons CC BY-SA 4.0
Divadelníci z Právnické fakulty MUNI po úspěchu na Nejvyšším správním soudě nelenili a vyrazili svou autorskou inscenaci Nenávist předvést i na Okresní soud v Kutné Hoře. Právě tam se v roce 1899 samotný proces...
I letos měli studenti práv možnost zúčastnit se Středoevropské letní školy soukromého práva. Třídenní událost plná intenzivního programu se po minulém ročníku, který se konal v Klášteře Želiv, uskutečnila na konci...