Digitalizace práva – máme se bát?

Netřeba nikoho přesvědčovat o tom, že právnické profese patří k jedněm z nejkonzervativnějších. Nedávné nařízení ČAK o vhodném oděvu advokáta budiž důkazem. Přesto však i tyto obory musí čelit změnám, souvisejícími s digitalizací světa, ve kterém žijeme, a většina z nás vyrůstá prakticky od dětství.

1. 11. 2016 Jan Šlajs

Tyto proměny jsou však pomalé a proto nikoho nepřekvapí, že česká justice nemá ani centralizovaný systém elektronických spisů, zatímco první webová stránka svým stářím již atakuje třicítku. Přesto čas od času vyplave na povrch myšlenka na zrušení soudců, nahrazení advokátů a celkovou redukci právnického stavu.

Druhý věk strojů

Takové myšlenky mohou být v jistých časech populární, ale po mém soudu nebudou nabývat reálných obrysů ani na sklonku našich kariér. Jistě, elektronizace všeho druhu a zavádění automatizovaných databází roste raketovým tempem (jak předvídají autoři titulu "Druhý věk strojů.") a nikoho asi nepřekvapí, že si advokátní kancelář BakerHostetler najala Rosse. Pokud si představujete chodící encyklopedii Mika Rosse, notorickou postavu ze seriálu Suits, musím vás zklamat. Ross je software fungující na bázi kognitivního systému vyvinutého společností IBM.

To v praxi znamená, že Ross odpovídá na konkrétní otázky přirozeným jazykem, učí se a odpovědi zlepšuje. Takový nástroj má větší míru uplatnění v prostřední common law, kde je třeba hledat množství kauz a precedentů. Svůj smysl ale časem najde i v prostředí kontinentálního práva. Jednak proto, že soudy mají aktivní roli v dotváření práva, ať s tím souhlasíme či nikoliv, a jednak protože technologický vývoj více propojil a propojí globální trhy, na což chtě nechtě bude reagovat i právní systém.

Pokrok nezastavíš

Zapojení nástrojů umělé inteligence bude logicky tlačit na snižování cen a pravděpodobně dojde i k určitému snížení stavů. To je přirozený vývoj, který nastane, ale po mém soudu ani ne zítra, ani ne po ukončení studia letošních prváků. Na druhou stranu, dnes byste jen těžko hledali místo jako operátor telegrafu či ponocný. Významným je vliv jiných proměnných a pokud se nebráníte myšlence federalizace nadnárodních celků s využitím jednoho úředního jazyka, je možné si představit outsourcing právních služeb do třetích zemí s nižší cenou práce a poskytování většího množství služeb po internetu, téměř v reálném čase odkudkoliv. Navíc stejně jako přivodila ekonomická krize ve Spojených státech v letech 2008 až 2010 propuštění téměř deseti tisíc právníků, způsobí větší zapojení informačních technologií zánik některých profesí. Kdo se nepřizpůsobí, ten půjde z kola ven.

Netvrdím tedy, že většina z nás se bude muset výrazně rekvalifikovat či se jednoho dne dozví, že na jeho místo přichází elektronický kolega. Pro generaci Y a více pro generaci Z je digitalizace skrytou příležitostí, protože kdo bude z prvních, kteří na trhu poskytují služby jinak, stane se lídrem těchto nezadržitelných změn. Proto bychom se „digitalizace práva“ neměli bát.

Autor: Jan Šlajs

Časopis byl do roku 2017 vydáván pod názvem FAKT. Čtěte jeho I. ročník, 3. číslo.

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info