Opadaný stud
Podzim zaútočil na naši malebnou českou zemi, jež se v poklidu chystala na klidný (pod)zimní spánek. Chapadla gravitace k sobě bezelstně přitáhla poslední zbarvené listoví i zrudlý stud, který měl být obranou vlastní intimity českého národa. Mozkové buňky, mající za úkol varovat člověka, aby nebyl směšný, si řekly “I want more”. A český člověk se rozhodl nestydět se být směšný. Opadalo listí, opadal stud a my Vám díky tomu můžeme představit v pořadí již třetí číslo časopisu.
FAKTografické údaje o tom, kdo, co, kde, kdy, jak a proč nechat opadnout svůj stud Vám FAKTicky slíbit nemůžeme, neboť ještě nemáme tak propracované zpravodajství jako televize Nova. Situaci se vám však alespoň pokusíme přiblížit. V článku Andreji, nepopírej, okomentujeme Babišovo vysvětlení, že tábor v letech nebyl koncentrák, ale pracovní tábor, neboť dle jeho slov “kdo nepracoval, šup a byl tam”. Nestyděla se promluvit ani Jana Yngland Hrušková, která je tak trochu “ňuňuňuňuňu” a zároveň tak trochu “kandidátka na prezidentku ČR 2018”. Dále se podíváme na virtuální problém ombudsmana Stanislava Křečka. Ten se nebál promluvit o tom, že diskriminace v České republice je jen virtuální problém, na kterém se snaží obohatit některé neziskové organizace.
Aby toho opadávání studu nebylo příliš, v reportáži Cesta makasarové stěny z Právnické fakulty zpět do vily Tugendhat přiblížíme pohnuté osudy stěny, co byla na čas součástí menzy Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Nejen historické konotace pomůže přiblížit odborný asistent na katedře dějin státu a práva, Jaromír Tauchen.
A protože víme, že umělecká díla mohou zlepšovat schopnosti a znalosti právníků v některých ohledech, zeptali jsme se přes sto studentů na otázku, které filmy a seriály nejvíce ovlivňují svět práva. A věřte, nevěřte, dočkali jsme se pestrých odpovědí.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, inspirativní čtení Vám přeje šéfredaktorka časopisu.
Svatava Veverková