Iurium Wiki nabízí kvalitní databázi právních pojmů

Platformu Nostis pro veřejně dostupné online kurzy z různých právních odvětví, portál Iurium pro zveřejňování právnických odborných článků i aktualit a k tomu spoustu přednášek a debat. To vše zvládla vytvořit a zorganizovat skupina budoucích právníků ze studentského spolku Nugis Finem za poslední dva roky. Nyní se chystají dobýt další oblast – vytvořit otevřenou právnickou encyklopedii se svým zbrusu novým projektem Iurium Wiki.

31. 3. 2017 Monika Zemanová

Bez popisku

Každý z nás asi někdy použil Wikipedii. Když je potřeba rychle si vyhledat nějaký neznámý pojem, málokdo poběží do knihovny a bude listovat v tištěných publikacích, když stejného výsledku může dosáhnout během několika sekund za pomoci pár kliknutí. Cílem Iurium Wiki je vytvořit rozsáhlou databázi kvalitně vypracovaných příspěvků k právním pojmům napříč různými odvětvími. Články by měly být kompilací odborné literatury, právních předpisů a oproti textům na standardní Wikipedii budou doplněny také přehledem relevantní judikatury. Kromě užitečného zdroje informací pro studenty tak může Iurium Wiki sloužit také odborníkům z praxe, stejně jako široké veřejnosti.

Wiki je forma uspořádání encyklopedických znalostí – poskytuje prostor nejen pro jednoduchou publikaci nejrůznějších článků, ale hlavně také nástroje pro propojení mezi jednotlivými příspěvky skrze různé právní pojmy a instituty. Je dostupná kdekoli, kde je internetové připojení, a lze v ní jednoduše hledat za pomoci fulltextového vyhledávání. V samotných článcích je pak možné vyhledávat výrazy skrze klávesu F3, což knižní zdroje neumožňují.  

Nevýhodou (ale i předností) wiki je skutečnost, že ji může editovat každý, tedy i ten, kdo nemá dostatečné vědomosti o daném tématu. Právě tento fakt způsobuje nedůvěru ke správnosti informací na obecné Wikipedii a je to také důvod, proč mnozí akademičtí pracovníci Wikipedii odsuzují. Abychom se vyhnuli této kritice, zapojíme do naší činnosti i pedagogy z právnických fakult, kteří nám budou pomáhat články kontrolovat z hlediska jejich věcné správnosti. Zkontrolované články budou označeny tak, aby bylo jasné, že studenti ani ostatní čtenáři se nemusí bát z nich čerpat. Editace takového článku bude vyžadovat schválení moderátorem – abychom zabránili vzniku nějaké chyby po zkontrolování článku. Zároveň zapojení pedagogů bude znamenat to, že i sami autoři článků dostanou odborný posudek na svoji dosavadní tvorbu a rady pro její zlepšení.

Prozatím ale potřebujeme najít motivované studenty, kteří nám pomohou vytvořit databázi základních pojmů, od nichž se budeme moci odrazit dále. Pro studenty je to skvělá příležitost stát se členy komunity, která chce posunout právní vzdělávání a dostupnost kvalitních informací v České republice zase o stupeň dál. Není třeba zmiňovat, že práce na článcích je pro studenty vhodnou doplňkovou přípravou na jejich budoucí povolání a že budoucí zaměstnavatelé budou na podobnou činnost rozhodně pohlížet příznivě.

Ať už jste student či pedagog - pokud vás tento projekt zaujal, ozvěte se na wiki@iurium.cz.

Autorka: Monika Zemanová

Časopis byl do roku 2017 vydáván pod názvem FAKT. Čtěte jeho II. ročník, 1. číslo.

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info