Ondřej Vykoukal
advokát v KROUPAHELÁN advokátní kancelář, s.r.o.
e‑mail: | |
---|---|
www: | https://kroupahelan.cz |
Může být porušení autorského práva trestným činem? Může být SMS autorským dílem a stane se gorila autorem, když si vyfotí selfie? Odpovědi na nejpalčivější otázky z autorského práva se dozvíte v článku Ondřeje Vykoukala z advokátní kanceláře KROUPAHELÁN.
Tak jednoduché to není, je potřeba se trochu snažit.
Aby bylo vaše dílo dílem autorským, je potřeba, aby se jednalo o jedinečný výsledek vaší tvůrčí činnosti. Taková SMS, kde píšete nákupní seznam, jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti většinou nebude. Na druhou stranu to ale neznamená, že SMS nemůže být autorským dílem. Forma vyjádření díla totiž nehraje roli. Také nehraje žádnou roli umělecká úroveň. I totální brak může být autorským dílem.
U fotky je to o něco jednodušší než třeba u literárního díla. Aby byla vaše fotka chráněná jako autorské dílo, stačí, když bude vaším původním výtvorem. Nemusí být nutně jedinečná. Zjednodušeně řečeno stačí, když fotku sami vyfotíte, sami zmáčknete tlačítko na mobilu. To ale také znamená, že když já si stoupnu vedle vás, vyfotím tu stejnou budovu nebo stejné panorama, neznamená to, že zasahuji do vašich autorských práv. I moje fotka je totiž původní, a tedy samostatné autorské dílo.
Je to snadné, není třeba dělat vůbec nic.
U nás nemáme žádný registr autorských děl, jako existuje třeba u ochranných známek. Ochrana autorského díla je automatická a vzniká spolu se vznikem autorského díla, což je v okamžiku, kdy je dílo vyjádřeno nějakým vnímatelným způsobem.
Nemůže.
Stejně tak nemůže být autorem umělá inteligence. Autorem může být pouze a jedině člověk. Ani gorila, která si vyfotí selfie, nemůže být autorem. Soudně potvrzeno – více najdete zde.
Správně byste se spíše měli ptát, jaká práva vám zbydou.
Existuje totiž tzv. zaměstnanecké dílo, které vznikne v případě, kdy dílo vytvoříte v rámci plnění svých povinností v práci. V takovém případě vašemu zaměstnavateli náleží právo výkonu majetkových práv. V lidské řeči to znamená, že zaměstnavatel může dílo užívat a vás se nemusí, až na pár drobných výjimek, vůbec ptát. Pořád sice zůstáváte autorem, ale dílo užívat nesmíte.
Pokud si knížku čtete klasicky pro sebe, k užití autorského díla ve smyslu zákona nedochází.
To stejné platí u hudby. Pokud si pro sebe doma pustíte desku, žádnou licenci k tomu nepotřebujete. To, že si ji pustíte doma pro sebe, je ale velmi důležité. Pokud byste totiž desku pustili nějaké veřejnosti, už byste dílo užívali a k takovému užití je vždy potřeba licence.
Pořizování rozmnoženin pro osobní potřebu (tak zákon kvalifikuje download) protiprávní není.
I přesto to ale nedělejte. V dnešní době existuje mnoho možností, jak si filmy či hudbu pořídit z legálních digitálních zdrojů. Nezapomínejte, že když hudbu stáhnete z nelegálního zdroje, umělec z toho nevidí ani korunu a jediný, kdo generuje zisk, je provozovatel nelegálního úložiště.
Striktně právně posouzeno ano.
Neexistuje žádná výjimka, která by povolovala užití tří taktů nebo třeba deseti vteřin skladby bez patřičného oprávnění. Samozřejmě také platí, že ne každé tři takty budou rozeznatelné. Na druhou stranu existuje mnoho slavných skladeb, které jsou rozpoznatelné prakticky ihned.
Ano, můžete, a to na základě tzv. svobody panoramatu.
Musí se ale jednat o díla umístěná na náměstí, ulici, v parku, na veřejných cestách nebo na jiném veřejném prostranství. Musí se jednat o běžně veřejně přístupné místo. Pokud si někdo umístí sochu na svoji soukromou zahradu, vy přeskočíte plot a sochu vyfotíte, nejenže se dopouštíte minimálně přestupku, ale porušujete i autorská práva k soše.
Ano.
Existuje na to dokonce zvláštní skutková podstata v § 270 trestního zákoníku. Pokud neoprávněně zasáhnete do autorských práv, můžete být potrestáni odnětím svobody až na dva roky. Musí se ale jednat o zásah nikoli nepatrný (to je takové ptydepe trestního práva…). Když zasáhnete ve značném rozsahu, můžete dostat až pět let, a když ve velkém rozsahu, tak i let osm, a to už není málo.
advokát v KROUPAHELÁN advokátní kancelář, s.r.o.
e‑mail: | |
---|---|
www: | https://kroupahelan.cz |
Zákon o lobbování míří do třetího čtení. Zdá se, že šance lobbistů netransparentně prosazovat svoje zájmy budou po dvou dekádách vyjednávání konečně sníženy – ale bude tomu opravdu tak? Všechno ještě může změnit...
Od roku 2020 zveřejňuje Evropská komise každoročně Zprávu o právním státu. Její účel je především preventivní, měla by odhalovat problémy, které se v jednotlivých státech Evropské unie objevily za uplynulý rok,...