Núr Doubová
studentka Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni
Dne 8. srpna se uskutečnilo setkání s částí autorstva druhého dílu knihy Mužské právo. Zatímco první díl si kladl otázku, zda jsou právní pravidla skutečně neutrální, nyní chystaný druhý díl se již ptát nemusí. Proto ponese pouze název „Mužské právo II“. Vyjít by měl příští rok na Velikonoce.
V prostorách Zastoupení Evropské komise v ČR se sešly desítky čtenářů a čtenářek knihy Mužské právo, aby nahlédly do obsahu chystaného dílu ještě dříve, než bude dostupný na pultech knihkupectví.
Setkání zahájily editorky knihy, a to Kateřina Šimáčková a Barbara Havelková. Kateřina Šimáčková zejména vysvětlila, proč nastal posun v názvu, kdy k druhému dílu nebude připojena (řečnická?) otázka “Jsou právní pravidla neutrální?”. V prvním díle byla dle ní tato otázka dostatečně zodpovězena, a proto ten druhý žádnou vlastní otázku mít nebude a bude se jmenovat pouze “Mužské právo II”. Připomněla pak, jakým výzvám čelí ženy při kontaktu s českým “mužským” právem a jak konkrétně se to projevuje v její kariéře soudkyně. Na to navázala Barbara Havelková příspěvkem, který prezentoval společný výzkum jí, Davida Kosaře a Maríny Urbaníkové o tom, jak ženy-soudkyně vnímají svoji práci a kariéru a možný postup v nich.
Z autorstva dále svůj příspěvek představil Martin Kornel, který ve své stati kritizuje judikaturu Nejvyššího soudu k vypořádání společného jmění manželů a také prezentuje možné alternativy při řešení těchto sporů. Další vystupující autorkou byla Petra Presserová. Její práce se zabývá deficity při odškodňování obětí domácího a sexuálního násilí a ukazuje systémové problémy s jeho realizací. Abychom neprozrazovali příliš mnoho, ve zkratce lze říci, že situace není vůbec dobrá a oběti těchto trestných činů na odškodnění získávají velmi málo či vůbec nic. Ochutnávku připravovaných textů uzavřela Adéla Hořejší, která vystoupila s kritikou rigidního pohledu českých soudů na zájem dítěte a matky při porodu. Vysvětlila, jak a kdy se střetává právní myšlení s lékařským poznáním, a bariéry, které toto vzájemné neporozumění může vytvářet pro šťastný život matky a dítěte.
O prvním díle knihy jsme psali např. zde.
studentka Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni
Foto: Twitterový účet Mužského práva, dostupné z: https://twitter.com/muzskepravo/status/1689343069714309120?s=20
Pátý ročník Právnického PubQuizu Práva21 se uskutečnil v úterý 12. listopadu v brněnském klubu Alterna. Zúčastnilo se ho dvanáct týmů nejen z řad studujících. Soutěžící se po dvouleté pauze vrátili hledat odpovědi...
Letošní 16. ročník konference České právo a informační technologie, pořádaný na brněnské právnické fakultě, přilákal zhruba 100 účastníků, což svědčí o stále vysokém zájmu o problematiku práva IT. Konference nabídla...