Společenská odpovědnost

27. 6. 2016 Svatava Veverková

Bez popisku

Antoine se Saint-Exupéry skrze ústa lišky v knize Malý princ sděloval společnosti, že se stává navždy zodpovědnou za to, co k sobě připoutala. Zodpovědnou za své růže.  Jako redakce jsme si proto pro Vás kladli otázku, co vše může být onou pomyslnou růží a kam až sahají pouta naší společenské odpovědnosti. Naší odpovědí je druhé číslo časopisu.

Nenechte se zmýlit úvodní metaforou, časopis nebude pojednávat o problematice pěstování růží, ale „de FAKTo“ o společenské odpovědnosti. Zatímco evropské státy pálí názorové střety jejich občanů, občany jiných států pálí válečné bomby, střely, žhnoucí slunce a v neposlední řadě „dobré bydlo“ (tedy alespoň ty tzv. ekonomické migranty). A o tom všem se můžete dočíst v časopise, který jste právě otevřeli.

Marek Pivoda Vám přiblíží, proč bychom si měli lépe chránit svobodu slova. Jakub Strouhal a Hana Musilová upozorní na klimatické změny vedoucí k environmentální migraci nejen z grónského městečka Thule či polynéského ostrovního státu Tuvalu. Zážitky z vánočního mazání sendvičů na srbsko-bulharské hranici popíší Filip a Daniel Dusovi. Z německé Kostnice životní příběhy uprchlíků a názory tamějšího obyvatelstva na ně zprostředkuje Anna Katerina Vintrová. Smutnou statistiku o tom, že se v průběhu roku 2015 ztratilo v Evropě minimálně 10 000 nezletilých migrantů, kteří sem přišli bez doprovodu a dohledu rodičů, nabídne Martina Ivanová.

Těšíme-li se z dobra a úspěchů, jež jsme způsobili, máme nést i hořké plody zloby, kterou jsme jako společnost zaseli? Přijímáme-li pomoc druhých, měli bychom být sami těmi, kdo podají pomocnou ruku potřebným, nebo máme naopak pomáhat sami sobě tím, že se před potenciálním nebezpečím jiných kultur ochráníme jejich odmítnutím? Na to Vám odpověď bohužel nedáme, ale možná s námi po přečtení článků budete souhlasit, že svět není jenom černobílý, a to doslova.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, inspirativní čtení Vám přeje šéfredaktorka časopisu.


 
Svatava Veverková

Časopis byl do roku 2017 vydáván pod názvem FAKT.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info