Očekávaná rekonstrukce právnické fakulty stále nezná přesné datum. Nová omezení zasáhnou i provoz bufetu

Právnická fakulta Masarykovy univerzity se loni v květnu částečně uzavřela. Při přípravě projektové dokumentace na rekonstrukci přednáškových učeben byla zjištěna narušená statika budovy. Studenti i akademičtí pracovníci čekají na započetí oprav již více než rok. Mezitím jsou nuceni strpět nutná omezení. 

1. 8. 2019 Alena Ivanová

Bez popisku

Část budovy právnické fakulty je kvůli narušené statice od 29. května 2018 uzavřena. Konkrétně se opatření týká čtyř poslucháren (místnost č. 136, 140, 030 a 034) a menzy. 

Většina přednášek se musela přesunout do náhradních prostor na ulici Vinařská, vzdálených od fakulty půl hodiny s využitím hromadné dopravy. Některé písemné zkoušky se konaly na Fakultě stavební VUT. Místo menzy mohou studenti dočasně využívat bufet Veveří, který se nachází v prostorách právnické fakulty. 

Konec v nedohlednu

Rizikový stav byl zjištěn teprve během příprav projektové dokumentace na rekonstrukci přednáškových učeben. Ta se plánovala již delší dobu. „Stanovilo se, že její realizace proběhne v akademickém roce 2019–2020 a využije se na to nábytková výzva [1],“ sdělil člen akademického senátu Damir Solak. 

Závadu na budově má na svědomí nízká životnost materiálu použitého při stavbě zmíněných prostor ve 30. letech 20. století, který zapříčinil narušenou statiku stropů. Zjištění tohoto nedostatku si vyžádalo okamžité uzavření učeben. „Je třeba poznamenat, že stav stropů je natolik špatný, že je dobře, že ke zjištění havarijního stavu došlo a nebyli jsme svědky neštěstí s velmi nepříjemnými následky, včetně možných ztrát na životech,“ vyjádřil se Pavel Koukal, proděkan pro strategii a rozvoj fakulty.

Následoval proces průzkumu statiky v celé budově, získání stavebního povolení a jednání s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy o financování. Práce na přestavbě měly začít během letošního léta. Kontrola dokumentace na MŠMT se však zpozdila, což může realizaci oprav oddálit. Zdržení se může protáhnout o dva až šest měsíců. Na rekonstrukci si tak možná ještě nějakou dobu počkáme. Samotné práce pak budou dle plánu harmonogramu trvat 360 dnů.

Co rekonstrukce přinese 

Oprava budovy znamená obtíže, které bude potřeba strpět. Lze počítat nejen s hlukem, ale také s množstvím prachu po celé fakultě. To se týká především první fáze, kdy dojde k bourání stropů.

Současná omezení v užívání vnitřních prostor fakulty zůstanou platná i nadále. Navíc však bude bez náhrady uzavřen také bufet Veveří. Promoce se nebudou moci na fakultě uskutečnit do jara 2020, přičemž se hledá jiné vhodné místo v rámci univerzity pro jejich konání. Do konce rekonstrukčních prací bude výuka probíhat jako doposud, v aule na Vinařské. Studenti i pracovníci fakulty si budou muset na jistý diskomfort zvyknout, protože ještě není jisté, jak dlouho potrvá.

Pozitivní vyhlídky

Na dokončení rekonstrukce se studenti mohou těšit i z jiných důvodů. V posluchárnách přibydou například zásuvky, a to jak na chodbě před místnostmi, tak v jejich interiéru. Do všech učeben bude instalována nová vzduchotechnika a budou vybaveny novou audiovizuální technikou umožňující záznamy přednášek, streamování či propojení s dalšími učebnami. Vstup do přednáškových sálů bude bezbariérově upraven. Nad místnostmi č. 136 a 140 budou obnoveny původní světlíky. V menze se zásuvkami ani bezbariérovým vstupem nelze počítat. Kdy se finálního přestřižení červené pásky dočkáme, ukáže až budoucnost.

Autorka: Alena Ivanová

Článek byl zpracován ve spolupráci s Pavlem Koukalem, proděkanem pro strategii a rozvoj fakulty, Blankou Přikrylovou, tajemnicí fakulty, a Damirem Solakem, členem akademického senátu.

[1] Výzva „Podpora rozvoje studijního prostředí na VŠ“ vyhlášena MŠMT.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info