Moot court je simulovaný soudní spor, případně arbitráž, při němž studenti uplatňují své teoretické znalosti získané v průběhu studia. Jedná se o formu praktické výuky s cílem zlepšit argumentační schopnosti studentů pro budoucí výkon povolání.
FDI Arbitration Moot je simulované rozhodčí řízení zaměřené na mezinárodní právo veřejné, respektive na investiční arbitráže, ve kterém se řeší aktuální, právně složité případy, u nichž neexistuje jasné a jednoduché řešení. Tento moot court se ve své podstatě skládá ze dvou částí. V první části týmy zpracují dvě podání, za stranu investora a za stát. Následně předvedou své argumentační schopnosti v ústním kole v rámci simulace arbitrážního řízení.
Tým Masarykovy univerzity již několik let koučuje Martin Švec pod záštitou Pavla Molka a je sestaven na základě výběrového kola koncem února. V březnu se začíná pilně pracovat na rešerši daných témat. Během léta se sepisují podání jak za žalobce, tak za žalovaného, která se odevzdávají v průběhu září. Následně nastává čas přípravy na ústní kola. Týmy mají možnost účastnit se tréninkových kol v Budapešti, Varšavě, Petrohradu a Paříži, a tak poměřit síly s ostatními studenty z univerzit z celého světa. Nadto se nově letos povedlo zorganizovat dva cvičné pleadingy, respektive cvičné simulované arbitráže, pro české týmy, a to v Praze v advokátních kancelářích Deloitte Legal a Squire Patton Boggs. Toto vše směřuje k velkému listopadovému finále, které se každý rok koná na jiném kontinentě, letos v USA ve slunné Miami. Spoiler alert: příští rok je finále v Soulu, Jižní Korea!
Tématem roku 2019 bylo zablokování tří velkých sociálních sítí. Úkolem Nikoly a Alžběty bylo obhájit zájmy investorů (žalobce), tedy majitelů tří platforem designovaných na způsob Facebooku a Twitteru. Jejich webové stránky byly zcela zablokovány, a to v důsledku eskalací nepokojů mezi dvěma etnickými skupinami. Proti sobě byl tedy postaven zájem investora na pokračování v podnikatelské činnosti a zájem státu na ochranu svých občanů. Soulad zablokování sociálních sítí s mezinárodněprávními závazky plynoucími ze smluv na ochranu investic odůvodňovaly ve svém podání za stát (žalovaného) Pavlína s Kateřinou. V tomto roce se týmu podařilo obsadit devatenácté místo se sedmým a šestým nejlepším podáním z celkového počtu 54 týmů.
Nelze tvrdit, že průběh přípravy byl vždy snadný. Pokud by se nás však kdokoliv zeptal, zda bychom doporučily se této simulace soudního procesu zúčastnit, myslím, že mohu mluvit za nás všechny, když odpovím bez jediného zaváhání: absolutně!
V průběhu těch šesti měsíců jsou okamžiky, kdy si rozhodnutí účastnit se FDI mootu vyčítáte, kdy zcela pochybujete o své dosavadní argumentaci, protože jste náhodou natrefili na nový článek, kdy káva je váš jediný a nejlepší kamarád, kdy ostatním členům týmu brečíte do telefonu nebo hodiny nadáváte. Zcela ovšem převáží ty okamžiky, kdy vám tým plně nahrazuje rodinu, navzájem se podporujete a pomáháte si. Navíc oceníte a zužitkujete zkušenosti nabyté v této soutěži, jelikož zcela překlenete svůj strach a naučíte se rezolutně stát za svými argumenty. O nově objevených kavárnách a vinárnách ani nemluvím.
Proč tedy FDI Arbitration Moot? Jistě se mnou budete souhlasit v tom, že být v průběhu studia vzorným studentem naší právnické fakulty může být poměrně náročná výzva. A právě FDI moot je skvělou příležitostí, jak si koloběh plnění na semináře a docházky na fakultu náležitě okořenit, a ještě si o něco více zvýšit již tak vysoký adrenalin v krvi.
Autorka: Nikola Honzová