Humans of PrF: Eliška Lencová
Blogy Humans of… odkrývají příběhy skutečných lidí po celém světě, zachycují jejich myšlenky, rozmanitost. Okénko Humans of PrF takto zachycuje kolegy z právnických fakult a přináší tím pohled pod povrch ve světě mnohdy uniformních a uhlazených právníků. Eliška Lencová založila instagramový profil Právo v pojmech, kde přibližuje právní pojmy a instituty nejen právníkům, ale i široké veřejnosti. Vypráví o své motivaci profil založit a také o tom, které oblasti práva se věnuje nejvíce.
„Profil Právo v pojmech jsem založila v červnu roku 2020. Myšlenka vznikla ze dvou různých podnětů. Jedním je rozšiřování potenciálu Instagramu z jednoduššího Pinterestu na dominantní sociální síť jedné generace. To umožnilo tvořit na Instagramu opravdu dobrý a hodnotný obsah. Zároveň Instagram vyniká možnostmi interakce s uživateli, která je sice jednoduchá, ale pro účely zábavně-vzdělávací jako stvořená. Druhý podnět přineslo přerušení prezenční výuky na vysokých školách v souvislosti s pandemií. Podněcující prostředí univerzity mi jednoduše chybělo. Hledala jsem způsob, jak ho alespoň trochu simulovat.
A tak vznikl profil Právo v pojmech, který byl pro mě opravdový úspěch.
Centrem mé snahy se stalo seznámit followery se základními pojmy práva a studentům práv dát možnost, jak si své znalosti zopakovat či rozšířit.
Mou motivací je dnes především naučit veřejnost, jak se k právním problémům a otázkám stavět. Upozornit, že relevantním zdrojem právních informací nejsou diskuzní fóra různých webů, a doporučit, kde je možné si ověřené zdroje přečíst. Mnoho lidí se až bezdůvodně bojí nahlédnout do zákonů.
Jedním z častých problémů v právní praxi je, že lidé přicházejí se svými problémy tzv. s křížkem po funusu. Právní pomoc, která přichází pozdě, ačkoli kvalifikovaná, toho málo zmůže. Základním pravidlem by mělo být, že pokud má někdo konkrétní právní problém, který se týká jeho samotného nebo někoho blízkého a jeho vyřešení pro něj má finanční, majetkový nebo jiný význam, je třeba obrátit se na profesionála, kterým bude většinou advokát. A to se snažím přes Právo v pojmech a ve spolupráci s dalšími předat.
Za stěžejní považuji oblast pracovního práva. Je blízké nám všem, ať už stojíme na straně zaměstnance, nebo zaměstnavatele, navíc s ním můžou přijít do styku už děti v patnácti letech. Naproti tomu třeba skutečné případy trestních kauz sice zaujmou, jejich reálný přínos k právní gramotnosti jednotlivce je ovšem menší.
Protože se vedle studia věnuji HR (human resources), na vlastní kůži se setkávám s nepochopením podstaty pracovněprávního vztahu. Pojala jsem podezření, že dohodám (DPP, DPČ) přikládá mnoho lidí právní závaznost obdobnou slibu "jdu jen na jedno" a výpočet čisté mzdy nebo dovolené je černá magie.
Z toho důvodu se při tvorbě obsahu pro Právo v pojmech snažím kombinovat základní pojmy pracovního a občanského práva se zajímavostmi z judikatury nebo mezinárodního práva a sem tam nějakou složitější problematikou hlavně pro studenty práv. Je pro mě ovšem nelehké odlišovat jednoduché a srozumitelné věci od něčeho, co je pro sledující španělskou vesnicí. Často se setkávám se zpětnou vazbou o tom, že kvízy nebo diskuze jsou pro laiky moc složité. Mluvit o právu srozumitelně je náročné, obzvlášť pro někoho, kdo se ho teprve sám učí. Proto jsem vděčná za každého, kdo se o zlepšování právní gramotnosti sám pokouší, a ještě více mě těší, pokud mohu být součástí takového projektu.
Je skvělé, že má mnoho lidí chuť zajímat se o právo i ve svém volném čase. Obzvlášť mě těší zájem středoškoláků. Pokud si třeba jen jeden z nich začne myslet, že právo je zajímavý a vzrušující obor a že se jen neučíme zákony nazpaměť, je to úspěch!“
Foto na úvod: Eliška Lencová, zdroj: Eliška Lencová
Tvorbu Práva21 sponzorují
Vybrali jsme pro vás
Více článků
-
Na brněnské fakultě se konal čtvrtý ročník Úvodu do studia práva
Projekt Úvod do studia práva již čtvrtým rokem seznamuje na právnické fakultě v Brně nově příchozí studenty s fakultním prostředím a v průběhu jednoho týdne jim přibližuje různé právní obory. Mimo to se také účastníci...
-
Utkání českých a slovenských právnických fakult ve finále SVOČ je za námi. Jak to dopadlo?
Účast v soutěži je skvělým nácvikem dovedností, jako jsou prezentace, přednes a psaní, tedy schopností, které by měl ovládat každý, kdo se chce stát dobrým právníkem. Soutěž Studentská vědecká a odborná činnost...