Olivie Žižková a její protestsongy

Hudební počin „Evropo, dýchej“ se stal druhým nejvýraznějším antiuprchlickým protestsongem. Větší ohlas měla jen „Mešita“ kapely Ortel. Kdo je zpěvačka Olivie Žižková?

1. 12. 2016 Martina Ivanová

Bez popisku

Olivie Žižková se narodila jako Olga Herzánová. Jméno Olívie jí vybral její současný manžel, neboť Olga se jí nelíbilo. Narodila se v Náchodě a na dětství nevzpomíná ráda. Nerozuměla si s otčímem. Snažila se prorazit s místními kapelami, ale neměla štěstí. Klid nenašla ani u prvního manžela, protože ji bil. Nakonec začala nový život v Praze se svým současným partnerem, Janem Žižkou.

Hollywood a Oskaři

Žižková se v minulosti vyjádřila, že by ji potěšilo, kdyby podle jejího životního příběhu natočili hollywoodský velkofilm. „Určitě by získal 9 Oskarů, o tom jsem přesvědčená,“ prohlásila během projektu Cinematerapie České televize. Snu o tom, že se proslaví, se očividně nevzdává. Napovídá tomu, už její komunikace s fanoušky. Ti ji mohou kontaktovat až na deseti profilech na Facebooku. Výčtem se jedná například o tři osobní, dva profily zaměřené na focení a modeling, další zaměřený na její hereckou dráhu a tak dále.

Slavík za vlastenectví?

Ač by se mohlo zdát, že humbuk kolem její osoby již zcela opadl, rozhodně tomu tak není. Na jednom ze svých facebookových profilů se Žižková v polovině listopadu vyjadřovala k otázce týkající se Slavíka. Ať se na umístění za statečné a vlastenecké písně ptal troll (účastník online diskuzí, který cíleně provokuje ostatní - pozn. red.), nebo seriózní fanoušek, Žižková opáčila, že víc, než opelichaného pštrose, nečeká. Že by zdravá sebekritika?

Evropo, dýchej!

Skladbu „Evropo, dýchej“ asi není třeba dlouze představovat. Videoklip obletěl český mediální prostor a sama interpretka se dostala například do DVTV.cz. Komentující na různých sociálních sítích se rozdělili na dvě skupiny. Na ty, pro které se Žižková stala hrdinkou a vlastenkou, a na ty, kteří si o textu písně rozhodně nic pozitivního nemysleli.

Melodie písně je velmi jednoduchá stejně jako text, jenž pro někoho může působit jako „splácaný“ na koleni, pro druhého jako vrchol chytlavosti.. „Evropo, braň se, nenech do sebe střílet, mají za úkol jít na krvavý výlet,“ zní například krátký úryvek. Konec písně graduje v krátkých heslech, která mohou působit značně zmatečně: „Evropo, dýchej! Dívej! Mlátit! Vrátit! Sílu! Víru! Vždyť nemůžem se smát a klidní usínat!“

Ani vizuální rovina videoklipu nezůstala bez kontroverze. Záběry zpívající Žižkové se prolínají se záběry z procházky po Praze, kde jde Žižková se svým manželem a ustrašeně se rozhlížejí po okolí. To má pravděpodobně symbolizovat tezi, že uprchlíci se blíží. Aby se myšlenka ještě umocnila, jsou do videoklipu navíc zakomponované materiály, kde se muži tmavé pleti ocitají v konfliktních situacích. Divákovi však zůstává utajeno, zdali to tak je, jaký je zdroj záběrů i kdo je na nich zobrazen.

Objasnění některých rovin duchovního rozměru této skladby a vůbec postojů Žižkové se snažila získat Drtinová v již zmíněném rozhovoru na DVTV. Dozvěděla se například, že v České republice se už prodávají ty Korány, nebo že nejrelevantnějšími zdroji v uprchlické otázce jsou Zeman, Krampol a Žižka. Každý si asi svůj názor udělá sám. Mimo jiné Žižková zpochybnila i své autorství písně, když minimálně část přiznala manželovi.

Poselství písně i rozhovoru je ale zřetelné: Jasné ne EU, Merkelové, uprchlíkům, Islámu a tak dále.

Politická korektnost

Žižková neskončila u jedné skladby. Další tematickou písní je „Politická korektnost“. Vznikla jako odpověď na kritiku, která se vedle chvalozpěvů, o nichž se Žižková u Drtinové zmiňovala, na ni i jejího manžela také snesla.

„Politická korektnost, to se mi snad jenom zdá, kontroverzní osobou podle nich jsem snad i já,“ zpívá hned v úvodu. Dále obhajuje lidi určitou částí společnosti nazývané jako extremisty nebo nekorektní a ukazuje temné stránky islámu (žádné vepřové a žádné Vánoce).

Uděláme viac

Na konci listopadu se potvrdilo, že obavy z pokračování hudebních projevů Žižkové byly oprávněné, když světlo světa spatřila skladba „Uděláme viac“ . Obsahově jde o skutečně bohatý počin, nechybí vlastenectví, Vánoce, ani Darinka (Dara Rolins, zpěvaččin idol - pozn. red.). Hlavním motivem je ale ještě něco jiného – bratrství Česka a Slovenska.

Ani forma nezaostává za kvalitou obsahu. Ve všech slokách je kombinována čeština a slovenština, aby posluchač pochopil, že bratia skutečně jsme. Jeden příklad za všechny, „nedajme si lásku našich blízkych národov vziať, pojďme se smát, dobrou muziku si hrát.“

Je jasné, že tady Žižková nekončí. Svým fanouškům na jednom ze svých facebookových profilů dokonce vzkázala, „můj manager chystá moje CD i s koncerty na Slovensku.“ Máme se tedy stále na co těšit.

Časopis byl do roku 2017 vydáván pod názvem FAKT. Čtěte jeho I. ročník, 4. číslo.

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info