Tým Práva21 uspořádal pátý PubQuiz. Výsledky byly těsné
Pátý ročník Právnického PubQuizu Práva21 se uskutečnil v úterý 12. listopadu v brněnském klubu Alterna. Zúčastnilo se ho dvanáct týmů nejen z řad studujících. Soutěžící se po dvouleté pauze vrátili hledat odpovědi na otázky související s právem, osobnostmi práva a aktualitami ze světa i z Česka.

Pořadatelé se přípravě oblíbené večerní aktivity věnují od roku 2018. Hlavní organizátorkou je členka vedení Barbora Mitášová. „Vymýšlet otázky je ročník od ročníku těžší. Občas mám pocit, že jsme to nejlepší už vyčerpali. Výsledný kvíz ale vždycky potvrdí, že materiálu je díky práci celé redakce dost. Přesto mi spadl obrovský kámen ze srdce, přeci jen, jsou to pokaždé nervy,“ shrnuje Barbora několikatýdenní práci, která samotné akci předchází.
Hledaný výraz pochází z francouzštiny, kde znamená „slovo, výpověď...“[1]
Soutěžící čelili otázkám rozděleným do deseti tematických okruhů. V rozehřívacím kole jsme zjišťovali, zda soutěžící mají přehled o aktualitách z domova i ze světa. Druhé kolo tentokrát patřilo „divným právním slovíčkům“ aneb zjišťovali jsme, jak právničina zamotá hlavu účastníkům.
Po vyhodnocení první části se otevřelo první z kol směřujících na fanoušky Práva21. Týmy se musely rozpomenout na zajímavosti, které zazněly v podcastech Práva21. K oddychu mohlo posloužit další z kol, poznávačka českých věznic. Ukázalo se ale, že je to pěkný oříšek. Posuďte sami. Věděli byste?
Tradičně nechyběly ani koláže osobností a otázky z článků Práva21. Že už vás nenapadá, co dalšího by se mohlo v kvízu pro právníky objevit? A co takhle obrázky v právních předpisech, záludné zkratky, právo ve světě anebo v kultuře. Právo nejsou jenom paragrafy a účastníci našich kvízů to dobře vědí. Schválně, víte, co znamenají zkratky PUPFL nebo SÚJB? A žádné googlení, to měli soutěžící přísně zakázáno.
Dědicové... opět na scéně
Na třetím místě se s umístil tým s názvem Dědicové šesté třídy pronásledující včelí roj pod vedením prof. Eliáše na pozemku zatíženém právem průhonu. Nutno říct, že svým umístěním na bednách nám velkou radost neudělali. Tedy, přejeme jim to. Ale vypisujte jejich název na diplom. Snad prominou, že jsme většinu odiplomovali jen jako „Dědicové“. Pomyslnou stříbrnou medaili jsme předali týmu Správaři a vítězem se stal tým Klidně se odvolejte. Děkujeme všem za účast a těm nejlepším ještě jednou gratulujeme!
Kromě zábavného posezení lákají účastníky také hodnotné ceny. „Bez partnerů by to nešlo, my jsme jim moc vděční, protože nám pomáhají dělat soutěžní večer pro výherce ještě atraktivnější,“ doplňuje prezidentka a šéfredaktorka spolku Právo21 Svatava Veverková. Cenu si kromě prvních tří míst na bednách odnesl také tým, který správně tipnul odpověď na bonusovou otázku. Všem partnerům jménem všech organizátorů děkujeme.
[1] Hledali jste odpověď? Hledaný výraz pochází z francouzštiny, kde znamená „slovo, výpověď“. V souvislosti s propuštěním odsouzeného z věznice pak tímto slovem rozumíme podmíněné propuštění na (čestné) slovo, resp. na slib odsouzeného, že se bude řádně chovat. Správná odpověď je „parole“.
Více článků
-
Report z konference Rovnost v důstojnosti a právech: Partnerství nebo manželství?
Dne 1. ledna 2025 vstoupila v účinnost nová obsáhlá úprava zaměřená na postavení stejnopohlavních párů a duhových rodin. Jedná se o dlouho očekávanou legislativní změnu, která však ve své finální podobě není prosta...
-
TZ: Ocenění Flamma pro inspirativní právničky získaly výjimečné soudkyně či akademičky. Čestné ocenění získala Lenka Bradáčová
Projekt #PRVNÍCH100LET vyhlásil výsledky čtvrtého ročníku česko-slovenského ocenění Flamma. Mezi sedmi letošními laureátkami jsou zástupkyně justice, advokacie, akademie i veřejné sféry. Čestné ocenění získala budoucí...