Humans of FPR ZČU: Tereza Hrochová
Blogy Humans of… odkrývají příběhy skutečných lidí po celém světě, zachycují jejich myšlenky, rozmanitost. Okénko Humans of FPR ZČU takto zachycuje kolegy z právnických fakult a přináší tím pohled pod povrch ve...
V době, kdy píši tento článek, je v Krakově jeden z těch horších, chladnějších dní. Tak je asi čas napsat třetí a poslední příspěvek z Erasmu o tom, co tu naopak dělat během těch lepších dní. Ať už se rozhodnete zde studovat (a já doufám, že ano), nebo sem pojedete jako turisté, doporučuji navštívit následující místa.
Zakrzówek je zatopený lom asi 20 minut cesty od centra. Leží bezprostředně vedle kampusu Jagellonské univerzity. Je uprostřed civilizace, a přesto od ní odříznutý. Můžete se zde koupat, nicméně vstup na „pláž“ je permanentně zamčený. Respektive se tam vždycky vyskytuje někdo s pocitem, že pláž náleží do jeho vlastnictví. Kromě toho poskytuje mnoho míst na grilování, k čemuž Zakrzówek využívá většina návštěvníků. Pro ty odvážnější se zde nachází škola potápění.
Univerzitní kampus je jedním z míst, kde se dá dobře odpočinout, třeba cestou na Zakrzówek. Také se zde nachází většina studentských bister (menzy jako takové tu nemají). Zastavte se, pokud máte chuť na dobré jídlo za dobrou cenu. Nalákat by vás mohl i fitness park, který stojí za návštěvu. Pokud ale nemáte ambice studovat přírodovědné předměty, pak sem nejspíš často nezavítáte.
Kopiec (mohyla) Kościuszki je věnován Tadeuszi Kościuszkovi. Jedná se o pevnost, uvnitř které se nachází muzeum. Vstup vyjde na necelých 70 Kč, v jeho ceně je přístup na vrchol kopce a do muzea. Vzhledem k tomu, že je Krakov poměrně rovinatý, nabízí tohle místo jako jedno z mála výhled na město. Pokud si chcete vyplivnout plíce, můžete zkusit vyběhnout až nahoru. Není to nic příjemného, ale zase jsem tím vyhrál zmrzlinu zdarma, a kdo to má?
Erasmus Students Network pořádá v průběhu semestru různé události, jen za minulý rok jich uspořádala přes 150. Kromě obligatorních welcome parties vás vezmou třeba do Zakopaného, Varšavy nebo Gdaňsku. Já ovšem raději cestuji neorganizovaně. Za zmínku ale stojí, že za mého pobytu se každé pondělí pořádal takzvaný Tandem Meeting, což byla párty, kde se sedělo podle jazyků, takže jsme si mohli procvičit řeč. ESN mimo to pořádá různé sociální aktivity, jako například den, kdy jsme ve škole představovali naše země, nebo den, kdy jsme učili anglicky obyvatele domova důchodců. Žádná z akcí samozřejmě není povinná.
V teplejších dnech nikdo nepohrdne možností válet se u vody. To představuje krásnou ukázku laxního vymáhání práva. Je totiž zakázáno se u vody povalovat a stejně tak pít alkohol na veřejnosti. Letos, zdá se, to ale nikoho netrápí, a tak nemějte obavy o pokutu. Ta může být docela mastná (až do 3 000 Kč). Kromě toho se zde nachází stoly s vyrytou šachovnicí. Pokud máte rádi šachy, stačí vám jen figurky.
AGH je zemědělská univerzita v Krakově. Říká se, že mezi AGH a UJ panuje určitá rivalita. Nic o tom nevím (ale UJ, kde jsem studoval, je samozřejmě lepší!). Miasteczko studenckie představuje jediné místo, kde se může v Krakově legálně pít alkohol na veřejnosti. Pokud se budete vyskytovat v Krakově počátkem května, tedy během Juwenalii, což je obdoba našeho Majálesu, bude pro vás Miasteczko studenckie, jak prohlásil kolega: „On fire.“ Ostych pomůže překonat určitá míra alkoholu v krvi, díky které budete moci pokecat se zajímavými lidmi, protože se tam nepohybují jen současní studenti.
Dolnych Młynów je ulice, ve které stojí stará továrna na tabák. V současnosti jsou její prostory pronajaty různým barům a hospůdkám. Je to docela hipster place, ale zajisté stojí za návštěvu. Na super snídani doporučuji podnik Międzymiastowa, kde dostanete ke kávě jednu ze snídaní za 1 zł. V podniku Weźże Krafta (přeloženo jako „Dáme škopek“) pak mají na pípě 25 piv z různých koutů světa. První tři piva mohou utišit stesk po domově, neboť jsou česká.
Pokud máte chuť, můžete navštěvovat výuku jazyků. Všechny možné jazyky jsou vyučovány zdarma a dostanete za ně 6 kreditů. Pouze polština stojí zhruba 4 500 Kč za semestr. Mimoto máte možnost se zapojit do studentských jazykových konverzací. Já jsem se začal učit češtinu. Samozřejmě nejžádanější jsou italština a španělština.
Wrocław (pozor, ten Wrocław) je jedno z větších polských měst, hlavní město Dolnoslezského vojvodství. Je přibližně o 100 tisíc obyvatel menší než Krakov a není tolik zprofanovaný, takže se v něm nachází méně turistů. Pokud se rozhodnete navštívit Wrocław, doporučuji použít slevový kód na Flixbusu, který zabezpečuje nejrychlejší spoj.
Zpáteční lístek vás tak vyjde přibližně na 200 Kč. Ve městě se nachází Uniwersytet Wrocławski, kde kdysi působil J. E. Purkyně, který založil zdejší katedru fyziologie. Univerzita má v centru vlastní muzeum, což je takové „must go“, protože jeho vrchol poskytuje nádherný výhled na město.
K večeru je možné zajít k vodě, kterou lemuje zrekonstruované nábřeží a vytváří tak populární místo pro setkávání studentů. Ke snídani můžete následně využít více míst, my jsme zamířili do nedalekého parku na snídani v trávě. O oblíbenosti této aktivity vypovídá skutečnost, že jsme nebyli ani zdaleka sami. Na náměstí pak nezapomeňte pohladit medvěda po jazyku. V centru města je navíc rozmístěných 300 sošek malých trpaslíků, můžete je zkusit všechny najít. Univerzita má také svou botanickou zahradu a za zmínku stojí i japonská zahrada vedle obřího vodotrysku na výstavišti.
Pokud se člověk nachází v Krakově, Zakopane je další „must go“. Leží zhruba 2 hodiny cesty autobusem z Krakova (tady doporučuji společnost Szwagropol, která má nejčastější a nejlevnější spoje). Zakopane je malé městečko v polských Tatrách a pro ty odvážnější nabízí úchvatné výhledy na hory (jak vidno na úvodní fotce článku). Musíte obětovat několik hodin túře, ale stojí to za to. Přes léto se u vstupů do parku (za který se platí cca 12 Kč) nachází několik hospůdek, takže se lze po cestě odměnit. Město je ale typicky turistické, a přestože má kolem 20 tisíc obyvatel, vlezl se do něj i McDonald’s. Pokud se rozhodnete jet do Zakopaného, určitě si vezměte pevnější boty. Stoupat do hor můžete i v teniskách, jen je to o něco obtížnější.
Pozdrawiam!
Autor: Jan Šlajs
Blogy Humans of… odkrývají příběhy skutečných lidí po celém světě, zachycují jejich myšlenky, rozmanitost. Okénko Humans of FPR ZČU takto zachycuje kolegy z právnických fakult a přináší tím pohled pod povrch ve...
Ve dnech 11.–13. listopadu 2024 hostila Právnická fakulta Masarykovy univerzity další ročník prestižního veletrhu pracovních příležitostí ELSA Job Fair, pořádaného lokální skupinou Evropského sdružení studentů práv...