Než vyjedeš
Rozhodl/a ses pro Erasmus+, absolvoval/a jsi jazykové přezkoušení, destinaci a školu máš vybranou a oni si na oplátku vybrali tebe? Super! Ale tím zařizování rozhodně nekončí. Čeká tě ještě spousta papírování. Ale neboj se, nejsi v tom sám. Centrum zahraniční spolupráce připravilo super dokumenty, které ti pomůžou se ve všem zorientovat.
Musíš si vybrat, co chceš na dané škole studovat, a vytvořit si Learning Agreement, stěžejní dokument pro tvůj Erasmus. Mně osobně při příjezdu škola oznámila, že půlku z mnou vybraných předmětů již neučí a ať si vyberu něco jiného. I s tím je nutné počítat.
Doporučuji zjistit si, jaké podmínky má tvoje banka – například pro výběr peněz z bankomatů, aby ti poplatky za výběry nesebraly velkou část stipendia. Nezapomeň také na dobrou pojistku. A hlavně si zařiď ubytování, většina škol nabízí pro erasmáky ubytování na kolejích. Bonusem je, že ve většině zemí jsou koleje o několik úrovní výš než u nás v České republice. Pokud preferuješ byt, najdi si na sociálních sítích skupinu erasmáků, kteří jsou v dané destinaci semestr před tebou. Velmi často se byt po jejich odjezdu uvolní a ty se můžeš v klidu ubytovat.
Na místě
Dokážeme to? Jasně, dokážeme! První dny jsou krušné, spousta papírování, vyběhat všechny kartičky, nahlásit se na úřadech, často se můžeš setkat s jazykovou bariérou. V těchto dnech by ti měl pomoci tvůj buddy. Buddy je člověk, kterého dostaneš přiděleného (většinou vás má na starosti víc), a řekne ti, co, kde a jak vyřídit, popřípadě jde s tebou. Buddy je ve většině případů student ve vyšším ročníku na stejné univerzitě, někdy i na stejné fakultě jako ty, v Rijece byli všichni rovněž členy ESN (Erasmus Student Network).
ESN podle mých kolegů, kteří vyjeli na Erasmus do jiných měst, funguje jako studentská organizace ve většině měst dobře. V Rijece fungovala naprosto perfektně. Každý týden pořádala nejrůznější akce a turnaje, jednou měsíčně výlet do zahraničí a vždycky, když jsem potřebovala pomoci, mi byli po ruce.
Pokud ty jako občan EU vyjedeš v rámci Erasmu do jiné země v rámci EU, můžeš počítat s jistými výhodami. Například když jsme se byli nahlásit na policii, nemusela jsem v Chorvatsku nic platit za to, že se tato země stane na dalších pět měsíců mým domovem. Moje kamarádka z Ukrajiny Marie si za tento papír zaplatila krásných 150 eur.
A co škola?
Vždycky jsem si myslela, že čím víc na jih, tím víc mají vzdělání takzvaně na háku. Nevím, jestli to bylo volbou předmětů, ale já se na Erasmu opravdu učila. Ze všech předmětů, které jsem si na univerzitě v Rijece zapsala, mi bylo po skončení pobytu uznáno pouze Mezinárodní právo veřejné. Ostatní předměty mi byly uznány jako PVP.
Znovu doma
I po příjezdu domů je nutné znovu absolvovat administrativní kolečko. Pokud tvůj pobyt skončil dříve, než jsi měl uvedeno v účastnické smlouvě, budeš muset vrátit poměrnou část stipendia. Já skončila o týden dříve a musela jsem vrátit zhruba 2000 Kč. Taktéž ti na tvůj studijní e-mail dorazí žádost o vyplnění dotazníku a jazykového testu. Jestli jsi nedosáhl v zahraničí minimálního počtu kreditů (20 kreditů/semestr), budeš muset opět vracet část stipendia.
Mimo to budou tvé výsledky zajímat také studijní oddělení. Pokud chceš, aby ti byl předmět uznán, musíš si připravit sylabus předmětu, docházkový list, Learning Agreement, vyrazit ke garantovi předmětu a doufat. Případně si nechat přes IS předměty uznat jako PVP.
Na setkání se skupinkou erasmáků z mého ročníku svého výjezdu nikdo nelitoval a byli jsme nadšení. Několik z nás dokonce touží po tom se na Erasmus dostat ještě jednou. Také jsme se všichni shodli na tom, že nevyjet by byla obrovská chyba. Pokud ještě stále váháš, tak do toho určitě jdi, můžeš jenom získat.
Autorka: Jana Marková