V simulovaném soudním sporu zvítězili olomoučtí studenti práv

Spotřebitelská organizace dTest uspořádala druhý ročník soutěže Spotřebitelskoprávní moot court, ve které si studenti vyzkoušeli roli advokátů nanečisto. Jejich výkony u fiktivního soudu hodnotila odborná porota. Celostátní soutěž tentokrát probíhala distančně včetně ústního kola. Vyhrál tým z Univerzity Palackého v Olomouci. Cenu za nejlepší písemné podání si odnesli studenti z Masarykovy univerzity v Brně. Titul nejlepšího řečníka obdržel student z Univerzity Karlovy v Praze.

1. 12. 2020 dTest

Absolutní vítězové soutěže Natálie Vaicová, Jakub Holčák a Tereza Tina Rašťáková z Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Neférových podnikatelů je mnoho, ale jedna skupina ve statistikách spotřebitelské poradny dTestu přesto vybočuje. Jde o provozovatele online seznamek. „Soutěžní soudní případ vycházel z reálných stížností spotřebitelů na tyto seznamky, které automaticky prodlužují smlouvy a strhávají spotřebitelům peníze z karty, aniž by je o tom předem srozumitelně informovaly,“ popisuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a dodává: „Na jedné straně soutěžního sporu proto stál spotřebitel Karel a na druhé straně online seznamka. Studenti si v roli advokátů vyzkoušeli nanečisto zastupovat obě strany sporu.“

Do soutěže se přihlásilo 40 dvou až čtyřčlenných týmů ze všech právnických fakult v České republice. V písemném kole musely všechny týmy vypracovat podání k fiktivnímu soudu jak za žalobce – spotřebitele, tak za žalovanou společnost. Deset nejlepších týmů postoupilo do ústního kola, které se konalo v pátek 27. listopadu 2020 distanční formou. Los určil, zda daný tým bude v ústním kole hájit zájmy buď napáleného spotřebitele, nebo seznamky. Studenti dopředu dostali písemné podání protistrany, aby se mohli na ústní kolo připravit.

Do fiktivního soudu zasedli soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková, vedoucí oddělení spotřebitelské legislativy MPO Věra Knoblochová, asistentka soudce Kamila Abbasi, lektor moot courtových dovedností Petr Jedlička nebo vysokoškolští učitelé David Elischer, Blanka Vítová a Markéta Selucká. Na fotce spolu s koordinátorkou moot courtu Svatavou Veverkovou z dTestu.

Jednání ve Spotřebitelskoprávním moot courtu bylo velmi podobné tomu skutečnému u soudu. Do fiktivního soudu zasedli soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková, vedoucí oddělení spotřebitelské legislativy Ministerstva průmyslu a obchodu Věra Knoblochová, asistentka soudce Kamila Abbasi, lektor moot courtových dovedností Petr Jedlička nebo vysokoškolští učitelé David Elischer, Blanka Vítová a Markéta Selucká. Porota složená z uznávaných odborníků byla jedním z největších lákadel pro studenty. Po každém jednání obdrželi od poroty zpětnou vazbu, která jim může pomoci v jejich budoucí profesní kariéře.

Vítězem soutěže s celkově nejvyšším počtem bodů se stal tým studentů z Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci ve složení Natálie Vaicová, Jakub Holčák a Tereza Tina Rašťáková. Nejlepší písemné podání odevzdaly studentky z Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, a to Vendula Čajková, Barbara Janovská, Magdaléna Kráľová a Dominika Šudová. Cenu za nejlepšího řečníka obdržel student Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Dominik Lokvenc.

Autorky nejlepšího písemného podání.

Moot court představuje ve školním prostředí formu praktické výuky a jeho cílem je připravit studenty právnických fakult na vystupování před soudem. Moot court se vždy soustředí na právně složité případy, kde neexistuje jasné a jednoduché řešení. „Jelikož dTest není jen časopis s užitečnými informacemi, snaží se svými aktivitami vzdělávat rovněž studenty. Ti si ze soutěže odnesli nejen hodnotné ceny a přínosnou zpětnou vazbu od poroty, ale především poznání reálných problémů českých spotřebitelů,“ doplňuje Eduarda Hekšová.   

Nejlepší řečník.

Příprava soutěže zabrala organizátorům přibližně půl roku. Oproti loňskému ročníku na ně čekala výzva, protože museli reagovat na měnící se epidemická opatření, a opakovaně proto měnit pravidla. „Nakonec jsme se rozhodli zrealizovat ústní kolo distanční formou. Museli jsme vymyslet zcela nový model online jednání tak, aby vše fungovalo i přes technické potíže u jednotlivců. Velice nám s tím pomohla Právnická fakulta Univerzity Palackého, která byla letos spoluorganizátorem soutěže,“ říká Svatava Veverková, koordinátorka moot courtu z dTestu. Studenty účast v soutěži bavila, ocenili také možnost vyzkoušet si online podobu jednání a snahu organizátorů ústní jednání zachovat.

Více informací o soutěži včetně projednávaného soudního případu naleznete na www.spotrebitelskymoot.cz.

Vybrali jsme pro vás


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info