Damir Solak
student Právnické a Ekonomicko-správní fakulty MUNI
Sedmnáctý listopad bývá pro celou řadu Čechů nejvýznamnějším státním svátkem v roce. V jeden den si připomínáme hned dva významné svátky – Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva.
Mezinárodní den studentstva byl vyhlášen v roce 1941 na zasedání Mezinárodní studentské rady v Londýně v reakci na uzavření českých vysokých škol, deportace a popravy českých studentů v roce 1939. Stejný den sehrál klíčovou úlohu o půl století později, kdy se stal symbolem pádu komunistické totality.
Jak již plný název svátku napovídá, Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva není jen připomínkou roku 1989. Právě druhá část názvu svátku byla z iniciativy studentských zástupců přidána novelou Zákona o státních svátcích v roce 2019 a odkazuje na události roku 1939.
Tradiční program oslav dne 17. listopadu v Brně tvoří především Brněnský sedmnáctý, na jehož organizaci se podílejí studenti brněnských vysokých škol. Na několika pódiích v centru města mohli lidé navštívit vystoupení umělců, promítání filmů či diskuze s pamětníky.
Hned dvoudenní program připravila Masarykova univerzita. Úterý bylo věnováno 80. výročí transportu židovských obyvatel z Brna do Minsku. Výstavu a filmové projekce doplnil videomapping na budovu Ústavního soudu. Druhý den pojednával o potlačování svobod v současném Bělorusku. V kině Scala byla zahájena výstava 11 + 1, která dokumentuje osudy konkrétních studentů a pedagožky čelících ve své zemi perzekucím. O složitosti situace po prezidentských volbách v Bělorusku se diváci měli možnost přesvědčit na projekci filmu Kuráž. Na tu navázala debata o svobodě a lidských právech v Bělorusku, v níž vystoupili Bělorusové žijící v ČR i soudkyně Ústavního soudu ČR Kateřina Šimáčková. Neodmyslitelnou součástí programu k 17. 11. byl i lampionový průvod, který připravil Nadační fond studentů Filozofické fakulty.
Program oslav v Praze byl zahájen už v předvečer svátku udílením Ceny Jana Opletala (CJO). Tu uděluje jednou za dva roky Studentská komora Rady vysokých škol za výjimečný přínos v rozvoji akademické obce, hájení studentských práv a za boj proti bezpráví. O ceně rozhodoval Výbor CJO, ve kterém zasedl například senátor Jiří Drahoš, první laureát CJO Martin Laštovička či zástupci studentů. In memoriam cenu obdržel Pavel Švanda, student Fakulty architektury VUT a křesťanský aktivista, který zahynul za nevyjasněných okolností v 80. letech v propasti Macocha. Druhým laureátem se stal Michal Nguyen, doktorand Univerzity Palackého v Olomouci, který se věnuje prosazování činnosti ombudsmanů a tématu udržitelného rozvoje nejen na své škole. Laureát si odnesl sošku, již u příležitosti jubilejního 10. ročníku soutěže CJO navrhla studentka Akademie výtvarných umění v Praze Sára Skoczková.
Ve středu oslavy zahájilo setkání u Hlávkovy koleje, kde Jan Opletal pobýval. Jedním z řečníků byl i bývalý prezident Václav Klaus. Ve svém projevu se kriticky vyjádřil k pandemii, klimatu, ale též zpochybnil podíl studentů na událostech listopadu 1989. Dalším z řečníků byl předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Farník. Ten naopak ocenil zapojení studentů do boje proti pandemii, kterou dle jeho slov někteří z předřečníků zbytečně bagatelizují, za což sklidil potlesk přítomných.
Po ukončení akce se Václav Klaus nechal slyšet do médií, že je Michal Farník „hloupý mladíček“. Toto vyjádření a exprezidentův projev, který mu předcházel, vzbudily vlnu reakcí. Osobní útok od bývalého prezidenta republiky namísto diskuze právě v den 17. listopadu odsoudilo několik studentských komor akademických senátů vysokých škol, včetně SKAS MUNI či Sněmu Rady vysokých škol. Studenty podpořili i předseda České konference rektorů a rektor MUNI Martin Bareš a předseda Asociace výzkumných univerzit ČR a rektor ČVUT Vojtěch Petráček.
Od Hlávkovy koleje se průvod přesunul k pamětní desce Jana Opletala a Václava Sedláčka v ulici Žitné, kde vystoupil rektor Martin Bareš a historik Ústavu pro studium totalitních režimů Ladislav Kudrna. Oslavy byly následně zakončeny na Albertově, kde připravila program iniciativa Svobodný listopad spolu s Univerzitou Karlovou. Byla též představena nová píseň k 17. listopadu s názvem Samet, kterou můžete vyposlechnout zde.
student Právnické a Ekonomicko-správní fakulty MUNI
Úvodní foto: Sedmnáctý listopad 2021, autorka: Diana Hodulíková
Ve dnech 11.–13. listopadu 2024 hostila Právnická fakulta Masarykovy univerzity další ročník prestižního veletrhu pracovních příležitostí ELSA Job Fair, pořádaného lokální skupinou Evropského sdružení studentů práv...
Projekt Úvod do studia práva již čtvrtým rokem seznamuje na právnické fakultě v Brně nově příchozí studenty s fakultním prostředím a v průběhu jednoho týdne jim přibližuje různé právní obory. Mimo to se také účastníci...