ELSA Law School: Tak trochu jiná škola

ELSA zimní a letní školy nabízí možnost podívat se do cizí země, naučit se něco nového a poznat skvělé lidi v jednom. Necítíš se na dlouhodobý výjezd do zahraničí, jako je Erasmus+? Využij nabídku týdenních zimních škol, na které se můžeš přihlásit až do 4. listopadu. Pro ty z vás, kdo by si chtěli udělat obecnou představu o fungování „tak trochu jiných škol”, přinášíme postřehy z letní školy v Bukurešti.

24. 9. 2019 Jana Marková

Bez popisku

Nestůj a leť!

Vyrazila jsem v sobotu 13. července 2019 brzy ráno. I když jsem od září už v páťáku, byla to má první týdenní škola v cizině. Naštěstí jsem nejela sama. Doprovod mi dělala kamarádka Eva. Jediný termín, který nám z desítek nabídek oběma vyhovoval, byla letní škola v Bukurešti na téma fúze a akvizice. Jelikož jsem o fúzích a akvizicích skoro nic nevěděla, mohla jsem jen získat. V Rumunsku jsem nikdy nebyla, a tak jsem se těšila nejen na nové vědomosti, ale i na poznávání nové země. 

První překvapení nás potkalo již na letišti ve Vídni, kdy jsme zjistily, že Rumunsko je sice v EU, avšak není součástí Schengenského prostoru, takže jsme musely podstoupit pasovou kontrolu. Po přistání nás přivítali členové z místní ELSA a po následující týden se nám stal domovem hotel na okraji Bukurešti. Čekal nás nad mé očekávání opravdu náročný program a jelikož měl let zpoždění, ihned po příjezdu na hotel jsme odjeli s ostatními účastníky do klubu, kde jsme měli první možnost se seznámit. Od neděle pak začal zápřah, kdy akademický program střídal program kulturní, a naopak.

Nejprve povinnosti, potom zábava

Každý den jsme měli výuku od 10:00 do 17:00. Den se dělil do tří bloků. První dva byly určeny k získávání znalostí a třetí k jejich praktickému využití v rámci workshopů. V neděli jsme začali pozvolna obecnými znalostmi o fúzích a akvizicích. Tyto znalosti jsme v následujících dnech rozšiřovali a nořili se hlouběji do tajů tohoto tématu. Vrcholem akademického programu, a potažmo i celého týdne, byla sobotní soutěž ve vyjednávání pod vedením Ranse Howella, který se narodil v Británii a žije v Americe. I přes původní obavy ohledně mé jazykové úrovně mě mile překvapilo, že jsem všem přednášejícím rozuměla. Hodinám nechyběla poutavost, a i když fúze a akvizice nepatří mezi moje hobby, jsem ráda, že jsem si je zvolila.

Skupina účastníků letní školy v Bukurešti. Foto: archiv autorky

Úžasní byli také všichni účastníci. Dohromady se nás sešlo 42. Největší část tvořili Rakušané, dále to byly slečny z Británie, Švýcarka, Italové, Španělé nebo kluk z Mauricia, který studuje ve Francii. Většina z nich letos dokončila studium a na kurz se přijeli více vzdělávat a získat cenné políčko do životopisu. Velké množství těchto studentů má již zkušenosti z oblasti obchodního práva, někteří jsou již zaměstnaní v advokátních kancelářích, které se na fúze a akvizice zaměřují, jiní po takovém místě zatím jen touží. 

Každý večer nás po akademickém programu čekala kulturní část našeho pobytu. V tomto bodě je nutné vyzdvihnout organizační schopnosti ELSA Bucharest – naši Buddy („buddy“ tedy kamarád – v praxi to znamená, že každému z účastníků je přidělen člověk, který se o něj během pobytu stará a poskytuje mu informace) se o nás starali snad lépe než maminky. Vždy nám byli k dispozici, pomáhali nám a nespustili nás z očí. Organizačně vše sedělo skoro na minutu přesně a jak akademický, tak kulturní program byl naprosto úžasně zvládnutý. Na rozdíl od akademického programu, kde se vyžadovala devadesátiprocentní účast, kterou přísně kontrolovali organizátoři, byla účast na kulturním programu pouze doporučená. To však neznamená, že byste jej měli vynechat. Vrcholem kulturního programu se stal bezesporu Gala Ball, na kterém jsme obdrželi certifikáty a kterého se zúčastnili též někteří přednášející. Bylo to naprosto úžasné, protože jsme mohli poznat a položit dotazy lidem, kteří jsou opravdu skvělí ve svém oboru.

Rozvrh programu, který byl hodně nabitý. Na přednáškách se vyžadovala devadesátiprocentní účast. Foto: archiv autorky

Sightseeing tour

Abychom si trochu oddychli od učení, čekal nás ve středu volný den. Účastníci si mohli vybrat ze tří variant. Klasická prohlídka města s prezidentským palácem, prohlídka parlamentu, nebo den ve SPA. Kdo mě zná, ten ví, že se velmi zajímám o historii a cestování. A jelikož skoro každý chtěl poznat město, ve kterém tráví čas (a vzdělává se), největší skupina účastníků se rozhodla pro první variantu. 

Bukurešť je krásné město, kde můžete vidět nádherné klasické stavby, které sousedí s typickou komunistickou výstavbou. S Bukureští, potažmo celým Rumunskem, nás pojí podobná historie. Revoluce roku 1989 zde propukla o necelý měsíc později než v Praze. Během prohlídky města, kterou vedla studentka univerzity, jsme se dozvěděli to nejdůležitější z rumunské historie. Průvodkyně nezapomněla zmínit ani slavného Drákulu, který vlastně nebyl vůbec takový, jak ho z příběhů známe, a Transylvánii navštívil všeho všudy třikrát. 

Po prohlídce starého města jsme se přesunuli do prezidentského paláce, kde nás čekala prohlídka interiérů. Poté nás autobus převezl před asi nejznámější bod Bukurešti – sídlo parlamentu – známé též jako Ceausescův palác. Jedná se o druhou největší administrativní budovu na světě (po americkém Pentagonu). Následoval rozchod po městě, kde jsme zavítali do restaurace na typické rumunské jídlo. Rumuni nejraději jedí malé válečky masa na způsob našeho čevabčiči a polentu. Za jídlo v restauraci zaplatíte jejich měnou, což je rumunský leu – jeden leu dostanete zhruba za 5,5 Kč.

Na zimní nebo letní škole si jistě najdete přátele. My jsme se nejvíce spřátelily se studenty z Rakouska. Foto: archiv autorky

Nesnáším loučení

V neděli po snídani následovala nejhorší část pobytu. Rozloučily jsme se s lidmi, kteří nám nejvíce přirostli k srdci, a poděkovaly jsme ELSA Bucharest za úžasnou organizaci a péči. Po obědě jsme se vypravili na letiště. Cestou domů jsme s Evou prohlížely fotografie a vzpomínaly na události posledního týdne. Pokud přemýšlíte, jestli se na zimní nebo letní školu vypravit, či nikoliv, tak už nemusíte. Určitě jeďte – doporučujeme všema deseti dvaceti!

Jak je to v Brně

Nabídka letních škol je širší než zimních. Proto nikoho nepřekvapí, že i ELSA Brno nabízí letní školu. Přípravy na letní školu začínají na podzim předchozího roku, tentokrát začali organizátoři už v listopadu. Důležitou fází je po přijetí všech přihlášek výběr účastníků. Ty vybírá lokální skupina podle svých vnitřních pravidel. V Brně se vybírá podle motivačního dopisu a životopisu. „Letošní letní škola se opravdu povedla. Studenti říkali, že to bylo super,” říká Nela Janoušková, hlavní organizátorka brněnské letní školy, a doplňuje: „Účastníci z Chorvatska nebo Slovinska si v Brně připadali jako doma. Jsme taktéž nadšení, že si nás vybírají i studenti z odlehlejších částí světa, letos jsme tu měli studenta z Brazílie, loni například z Íránu.“

Zimní školy

Aktuální nabídku zimních škol naleznete zde. Není sice tak bohatá jako těch letních, účast ale určitě stojí za zvážení. Chladné zimní dny i noci si díky týdenní zimní škole můžete zpestřit o nové právní znalosti, přátele a cizí slovíčka, jejichž význam už příště nebudete muset hledat ve slovníku.

Autorka: Jana Marková

 

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info