Brněnský sedmnáctý

Dne 17. 11. 2019 jsme si připomněli 30 let od sametové revoluce, které znamenaly 30 let svobody pro Českou republiku. Nelze opomenout též smutnější kapitolu našich dějin, a to uzavření českých vysokých škol před 80 lety. Dne 17. listopadu 1941, dva roky od této události, byl v Londýně vyhlášen Mezinárodní den studentstva. Obě významná výročí, která se k tomuto dni váží, byla v neděli v rámci oslav a piety připomenuta.

20. 11. 2019 Jana Marková

Bez popisku

Celý měsíc si průběžně připomínáme významné události listopadu 1939 a listopadu 1989. Pietní shromáždění k uctění 80. výročí od uzavření českých vysokých škol a památky zavražděných během nacistické okupace proběhlo již 14. 11. 2019 v areálu Kounicových kolejí [1]

Hlavní vzpomínková akce se konala v neděli 17. 11. 2019. Program byl nabitý a vybrat jste si mohli hned z několika možností, jak výročí prožít. Hlavní pódium stálo na náměstí Svobody. Další program byl nachystán v domě U Rudého vola, v Domě pánů z Lipé či v knihovně Jiřího Mahena. 

Vše započalo již v jednu hodinu po poledni. Vrcholným bodem byl lampionový průvod. Zúčastnily se jej stovky osob různých věkových kategorií. Před jeho zahájením se v 17:11 hodin rozezněly zvony. Následně se na náměstí Svobody zvonilo klíči a poté se v 17:17 vyrazilo do ulic.

První zastávka průvodu byla na Moravském náměstí. Organizátoři připomněli obě významná výročí a provedli první krátký exkurz do historie. Poté se procesí přesunulo před budovu bývalé Lékařské fakulty MUNI na Komenského náměstí. Zde se vzpomínalo na průběh revoluce v Brně a aktivitu tehdejších studentů. Třetí zastávkou se stala Filozofická fakulta MUNI.

Průvod směřující z náměstí Svobody na Moravské náměstí. Foto: Milan Vábek

Dalším místem, kam se průvod přesunul, byla budova Vysokého učení technického na ulici Veveří. Zde organizátoři zmínili roli studentů technických oborů. Krátkým přesunem se zástup lidí dostal před budovu Právnické fakulty MUNI, o které se dá říci, že má temnou minulost. Budova fakulty totiž během války sloužila gestapu a nacházely se zde cely a výslechové místnosti. Organizátoři na tomto místě rozdávali svíčky, které se zapalovaly u sochy Edvarda Beneše a po stranách schodiště. Před Právnickou fakultou také organizátoři zjišťovali účast studentů z různých fakult. Největší zastoupení měla již tradičně fakulta Filozofická.

Klíče v barvách trikolóry byly rozdávány na náměstí Svobody TIC BRNO. Foto: Milan Vábek

Jednou z posledních zastávek byly Kounicovy koleje. Ty sloužily studentům jako ubytovna od listopadu 1923. Dne 17. 11. 1939 byly přepadeny gestapem a jednotkami SS. Někteří byli odvlečeni do koncentračního tábora, zbytek se musel vystěhovat. Počátkem roku 1940 začaly být Kounicovy koleje využívány jako věznice, kterou během války prošlo několik desítek tisíc českých vlastenců, odbojářů a vysokoškolských učitelů. Ti byli ve většině případů deportování do německých koncentračních táborů, v menší míře pak byli popravováni přímo ve věznici.  

Následně jsme se přesunuli zpět na náměstí Svobody, kde byl na ulici Kobližná připraven krátký videomapping, doprovázený hudbou linoucí se z náměstí.  

Pokud jste nestihli navštívit Brno v den výročí, nezoufejte. Do konce listopadu vás čekají další zajímavé události. Jejich seznam naleznete zde: www.30let.brno.cz.

 

 

Autorka: Jana Marková

 

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info