Podcasty21 již více než rok přibližují právo lidem. Nyní pro ně můžete hlasovat v soutěži

Když právník Jan Šlajs cestoval tramvají do práce, uvědomil si, že neexistuje žádný český podcast zaměřený na právo, který by mu zpříjemňoval cestu. Toužil po něm. Na výběr měl proto čekat, až s ním přijde někdo jiný, nebo ho začít dělat sám. A tak vznikly Podcasty21, které oslavily za krátkou dobu fascinujících třináct tisíc přehrání. Nyní pro ně můžete až do 8. června 2020 hlasovat v soutěži Podcast roku v sekci Autorský podcast. Hlasování probíhá přes webový formulář na www.podcastroku.cz.

31. 5. 2020 -red-

Bez popisku

Nezisková organizace Právo21 vydala již dvanáct klasických dílů a čtyři speciály zaměřené na vybranou právní oblast. „Zpovídáme soudce, advokáty, akademiky, průkopníky Legal Techu a další právníky. Za hosty jezdíme. Přinášíme díky tomu rozhovory rychle, navzdory jejich časové vytíženosti,“ uvádí Jan Šlajs, autor a moderátor Podcastů21. Pozvání přijímají i osobnosti, které většinou rozhovory odmítají nebo se jedná o jejich první rozhovor. Nespornou výhodou je, že moderátorem je právník, a tak si na své přijdou právní laici i profesionálové.

Soudce Nejvyššího správního soudu Pavel Molek například prozradil, že každé své rozhodnutí několikrát kontroluje, vytiskne a ještě před spaním přečte. Povolání soudce dle něj připomíná manželství. Je velmi naplňující, ale zároveň je to určité omezení svobody. Prezidentka Soudcovské unie ČR Daniela Zemanová se svěřila, že soudce si nikdy nebude jistý, že nemohl rozhodnout jinak. Musí však vědět, že pro správné rozhodnutí udělal maximum. Jak to chodí na opačné straně barikády nastínili advokáti. Petr Němec si postěžoval, že se občas pro „hamižné advokáty“ zapomíná na to, že advokáti stojí také na straně chudých, na kterých je pácháno bezpráví.

Bez popisku

Pozvání do Podcastů21 přijali také spoluzakladatelka platformy Ženy v právu Lucie Ottingerová, spoluzakladatel společnosti Legito Ondřej Materna nebo děkan brněnské právnické fakulty Martin Škop. „Ze všech nejlépe se mi natáčel podcast s děkanem. Zapomněl jsem si totiž předem připravené otázky, bez nichž šlo vše nakonec mnohem lépe,“ prozrazuje Jan Šlajs. 

Speciální díly se na rozdíl od těch klasických zaměřují na konkrétní témata. Čtyři speciály byly věnovány Erasmu, právnímu psaní, zužování soudního přezkumu správních rozhodnutí a profesi advokátních koncipientů. 

Od svého vzniku v březnu 2019 mají Podcasty21 třináct tisíc poslechů na SoundCloudu, Spotify a Apple Podcasts. Kromě České republiky si našly své fanoušky i v dalších částech světa jako na Slovensku, ve Spojených státech amerických, Spojeném království, Španělsku, Rakousku, Německu, Vietnamu, Belgii či Itálii. „Přízeň našich posluchačů nás neskutečně těší a posouvá dál. Všichni v Právu21 pracujeme bez nároku na honorář. Tou největší odměnou je pro nás zpětná vazba od posluchačů a čtenářů,“ uvádí Svatava Veverková, šéfredaktorka Práva21, a dodává: „Snažíme se přibližovat právo lidem jasným a srozumitelným způsobem. Budeme moc vděční za hlas v soutěži.“ 

Bez popisku

Pro Podcasty21 můžete hlasovat vyplněním formuláře na webových stránkách www.podcastroku.cz v kategorii Autorský podcast. Stačí vyplnit pouze název podcastu a e-mailovou adresu, na kterou přijde potvrzení. Cenu totiž vyhrávají nejen soutěžící podcasteři, ale také samotní hlasující.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info