pravo21.cz  |  4. 11. 2024, 10:44

Newsletter Práva21

Milé čtenářky, milí čtenáři,

ať už slavíte Dušičky nebo Halloween, k půli podzimu patří neodmyslitelně vzpomínání. Využijte proto této příležitosti a spolu s námi zavzpomínejte na říjnové přírůstky z dílny Práva21. Jan Šlajs v dalším díle Podcastů21 vyzpovídal Petra Bezoušku, vysokoškolského pedagoga a jednoho z autorské dvojice podcastu Judikatúra. Společně probírali zejména vzdělávání právníků a právniček v České republice, ale také soukromé právní vzdělávání nebo legislativu. Marcel Kratochvíl představil základní koncepty a přístupy v kárném řízení se soudci a advokáty. Přinesli jsme vám také dvoudílný článek o tělesném trestání dětí - nešvaru, který však v České republice stále přetrvává. Eliška Dvořáková se ve svém článku věnovala základům a současným trendům vesmírného práva. Na home office a jeho právní aspekty se zaměřil v článku Jakub Pitucha. Zabývá se zejména tím, jak na rozmach práce z domova reagoval zákonodárce a jaké je postavení zaměstnance a zaměstnavatele při tomto režimu.

Ukraťte si čas při vyhlížení svatého Martina na bílém koni spolu s články a podcasty, které jsme pro vás připravili.

Jakub Novák
editor

pravo21@pravo21.cz

Podcasty

Petr Bezouška: Jakýkoliv student bude excelentní, pokud bude chtít

Pozvání do pořadu Podcasty21 přijal právník, vysokoškolský pedagog a spoluzakladatel podcastu Judikatúra Petr Bezouška. S Petrem Bezouškou jsme si povídali o návratu za učitelskou katedru, výuce na olomouckých právech, legislativě a také o soukromé právnické fakultě, která nikdy nevznikla.
Čtěte více

Právo

Kárná odpovědnost a kárná řízení se soudci a advokáty

Ačkoli to na první pohled nemusí být patrné, s výkonem právnického povolání se pojí nejedno těžké břemeno. Vysoké požadavky na právníky jsou rozhodně žádoucí a pochopitelné. Jedním z projevů nároků na chování zástupců právního stavu je například kárná odpovědnost a případné kárné tresty. Jde ale o dostatečně účinný nástroj zajišťující dodržování takových požadavků? A jakými způsoby se odpovědnost v kárných řízeních uplatňuje?

Čtěte více
 

Právo

Zákaz tělesného trestání dětí? Co jsme slíbili, ale (zatím) nedodrželi – 1. díl

Používání tělesných trestů na dětech je v České republice kontroverzní a dlouhodobě diskutované téma. Zatímco někteří tělesné tresty obhajují a považují je za zcela běžné prostředky výchovy, podle jiných jsou škodlivé a v rozporu se základními právy dítěte. Jak se k tělesnému trestání dětí staví české zákony? A je současná právní úprava v souladu s našimi mezinárodními závazky? Nejen těmto otázkám se budu věnovat v následujícím textu.

Čtěte více

Právo

Kosmické právo – základní principy a aktuální právní otázky

Uplatňování právních norem není omezené pouze na prostor planety Země. Již před několika desítkami let se mezinárodní společenství shodlo na základních principech, podle nichž musí každý stát k vesmíru, jakožto společnému dědictví lidstva, přistupovat. Toto odvětví nicméně zaznamenává v posledních letech rychlý rozvoj na všech frontách, s čímž se neoddělitelně pojí rovněž nevyřešené právní otázky. Článek má proto za cíl představit princip fungování kosmického práva a upozornit na aktuální právní problémy.

Čtěte více

Právo

Home office pod drobnohledem

Práce z domova neboli „home office“ je v poslední době stále žhavějším tématem – o to se „zasloužila“ zejména pandemie covid-19. Zažehnání této krize však neznamená, že by se po něm slehla zem. Právě naopak – mnoho zaměstnavatelů i zaměstnanců si na něj zvyklo a přišli na to, že vykonávat práci z domova je možná dokonce výhodnější než dřívější „kancelářský“ režim. A tak si doba „pocovidová“ vyžádala i příslušnou novelizaci zákoníku práce.

Čtěte více
E-mail  pravo21@pravo21.cz E-mail  spolek@pravo21.cz

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Twitter     Instagram     RSS     SoundCloud     LinkedIn