pravo21.cz  |  2. 1. 2022, 12:15

Newsletter Práva21

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

na úvod bychom vám chtěli poděkovat za přízeň, kterou jste nám v uplynulém roce projevovali, a popřát vám, aby příští rok byl o něco lepší než ten předchozí. Kéž se vyplní cíle pracovní i sny osobní.

Zároveň vám představujeme přehled nejčtenějších článků a nejposlouchanějších podcastů publikovaných v měsíci prosinci. Nejvíce vás zaujal dvoudílný Podcast21 se Zuzanou Vikarskou. Akademička a vyučující na Katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity se v rozhovoru podělila o své zkušenosti se studiem práv v Praze, Leuvenu a Oxfordu. Zuzana také prozradila, co v týmu Kateřiny Šimáčkové znamenalo „dělat Kosaře“. Ve druhém díle seriálu o duševním zdraví jsme poradili, na koho přesně se obrátit v případě psychických potíží. V článku kriticky rozebírajícím judikaturu Ústavního soudu jsme si položili otázku, zda existuje ústavně zaručené právo na podmíněné propuštění. Zabývali jsme se i tzv. „SLAPPs“. Jedná se o žaloby, jejichž účelem není dosažení spravedlnosti, ale co největší psychická a finanční zátěž žalovaných. Nová evropská legislativa by měla zabránit jejich podávání.

Začtěte se a zaposlouchejte do toho nejlepšího, co jsme pro vás v prosinci připravili.

Josef Bártů
zástupce šéfredaktorky
pravo21@pravo21.cz

Podcasty21

Zuzana Vikarská: Všechno o evropském právu jsem se naučila v Leuvenu. Byla to „nalejvárna“ (I. díl)

Podcasty21 vám přináší první díl rozhovoru se Zuzanou Vikarskou. Akademičkou a vyučující na Katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity. V prvním díle rozhovoru se Zuzana podělila o své zkušenosti se studiem práv v Praze, Leuvenu a Oxfordu.

Čtěte více

Podcasty21

Zuzana Vikarská: Titulem z Oxfordu se řada lidí nechá oslnit. Nikdo se mě nezeptal, co vlastně umím (II. díl)

Pokračujeme druhým dílem rozhovoru, jehož hostkou je Zuzana Vikarská, akademička a vyučující na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Začínáme tam, kde jsme skončili, tedy v Oxfordu. Probrali jsme zkoušení na této škole, navazování profesních vztahů či zavedení školného na tuzemských univerzitách. Zuzana také prozradila, co v týmu Kateřiny Šimáčkové znamenalo „dělat Kosaře“. Dále jsme probrali její nový grantový projekt, advokátní zkoušky či stáž u bývalého generálního advokáta Michala Bobka.

Čtěte více

Společnost

Odborníci na duševní zdraví aneb za kým kdy zajít

Přiznat si, že máme psychické obtíže, nám ke zdravému životu nestačí. Je potřeba obrátit se na odborníka. Vědomí o tom, na koho přesně se máme obrátit, může celý proces cesty k duševní pohodě výrazně urychlit. V tomto díle seriálu o duševním zdraví právníků se proto zaměříme na typy a podobu jednotlivých nabízených služeb na poli duševní pomoci.

Čtěte více
 

Právo

Existuje ústavně zaručené právo na podmíněné propuštění?

Odsouzený, který splní zákonem stanovené podmínky, může požádat o podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody. Velké množství vězňů této možnosti využívá. Neúspěšní žadatelé se často obracejí na Ústavní soud, který mnohdy stížnosti vyhoví. Podle kritiků svou judikaturou vytvořil nové základní právo. Tento článek se věnuje otázce, zda existuje ústavně zaručené právo na podmíněné propuštění.

Čtěte více

Společnost

SLAPPs: zneužívání žalob k umlčení kritiky ve veřejném prostoru

Novináři, aktivisté a občanská společnost čelí v poslední době tlaku žalob a navazujících soudních řízení, jejichž účelem není dosažení spravedlnosti, ale co největší psychická a finanční zátěž žalovaných. Žaloby přesouvají pozornost od korupčních kauz, finančních podvodů a ničení životního prostředí k osobám novinářů. V EU dosud neexistuje právní úprava, která by tyto situace řešila. To by se mělo v blízké budoucnosti změnit.

Čtěte více
E-mail  pravo21@pravo21.cz E-mail  spolek@pravo21.cz

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Twitter     Instagram     RSS     SoundCloud     LinkedIn