pravo21.cz  |  3. 8. 2021, 17:40

Newsletter Práva21

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

ještě než vám představíme přehled nejčtenějších článků publikovaných v červenci, chceme vám připomenout, že i letos se můžete zapojit do velké letní soutěže, kterou jsme pro vás přichystali. Stačí se vyfotit s Právem21 a výslednou fotkou se pochlubit na Instagramu. Vyhrát můžete čtečku knih nebo bezdrátová sluchátka. Více informací naleznete na www.pravo21.cz/nacestach.

Analyzovali jsme judikát Nejvyššího soudu zabývající se dovoláním kardinála Duky, který se domáhal náhrady nemajetkové újmy za uvedení divadelních představení Naše násilí a vaše násilí a Prokletí. O trestání v České republice jsme si povídali s předsedkyní Institutu pro restorativní justici Petrou Masopust Šachovou. Ve spolupráci s advokátní kanceláří Cisek jsme publikovali právní rady pro osoby zasažené tornádem. V článku pro týdeník Reflex jsme se zabývali plnou mocí a možnostmi jejího praktického využití. Oblasti ukládání a výkonu trestů jsme se věnovali i v rozhovoru s Jakubem Drápalem. Ve dvoudílném článku jsme se věnovali i problematice rodinného života osob se zdravotním postižením.

Začtěte se do toho nejlepšího, co jsme pro Vás v červenci připravili.

Josef Bártů
zástupce šéfredaktorky

pravo21@pravo21.cz

Kultura

Cestujte s Právem21 a vyhrajte čtečku knih nebo bezdrátová sluchátka

Léto je v plném proudu. Výlety, procházky do přírody, trávení času s přáteli či dovolené. Letos můžete již potřetí získat kromě odpočinku i skvělé ceny se soutěží Právo21 na cestách.

Čtěte více

Právo

Nejvyšší soud zamítl dovolání kardinála Duky v jeho sporu s brněnskými divadly. Kde leží hranice svobody?

Nejvyšší soud dne 11. května zveřejnil rozsudek č. j. 25 Cdo 1081/2020-282, ve kterém zamítl dovolání kardinála Duky a právníka Ronalda Němce. Rozboru jeho odůvodnění se věnuje následující článek.

Čtěte více

Rozhovory

Petra Masopust Šachová: Musíme kultivovat společenský postoj k tomu, co od trestního řízení očekáváme

Primárním cílem restorativní justice je nahradit újmu vzniklou trestným činem, nikoli trestat pachatele. Zapojovat se ji v České republice snaží například Institut pro restorativní justici, jehož předsedkyní je Petra Masopust Šachová. V rozhovoru představuje restorativní justici i problémy s jejím zapojením v České republice.

Čtěte více
 

Právo

Jak na plnou moc. Její výhody, náležitosti a způsoby využití

Pro některé úkony je nutná vaše osobní účast, tu však nemusíte být vždy schopni zajistit. V takových případech je možné využít plnou moc. Ať už se jedná o přepis vozidla, prodej nemovitosti nebo třeba převzetí korespondence, plná moc může být vhodným pomocníkem při obstarání jakékoli záležitosti. Základní informace o tomto užitečném nástroji poskytuje následující článek, který vznikl ve spolupráci s časopisem Reflex.

Čtěte více

Rozhovory

Jakub Drápal: Nepromyšlená právní úprava a špatná praxe vedou k nesmyslnému utrpení velkého množství lidí

Jakub Drápal je právníkem, který se věnuje vědeckému bádání. Vystudoval Právnickou fakultu Karlovy univerzity a kriminologický výzkum na Univerzitě v Cambridgi. Působil jako asistent soudce ústavní soudkyně Kateřiny Šimáčkové a je spoluzakladatelem aplikace JakTrestame.cz. Zajímá se o oblast ukládání a výkonu trestů. Vypráví o tom, jak se k této problematice dostal nebo o svých pocitech z výzkumné činnosti. 

Čtěte více

Právo

Vybrané aspekty práva osob se zdravotním postižením na rodinný život – 1. díl

Každý se může svobodně rozhodnout, zda a s kým založí rodinu. Právo však u rodičů se zdravotním postižením počítá vzhledem k jejich zdravotnímu stavu a nejlepšímu zájmu dítěte s jistými omezeními rodinného života. Článek nabízí stručný vhled do vybraných oblastí rodinného života osob se zdravotním postižením a poukazuje také na některé související systémové problémy.

Čtěte více
E-mail  pravo21@pravo21.cz E-mail  spolek@pravo21.cz

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Twitter     Instagram     RSS     SoundCloud     LinkedIn